kpb

Dojrzałe kino - Kobiety bez mężczyzn

Kino Pod Baranami zaprasza na cykl seansów pod nazwą „DOJRZAŁE KINO”. To pokazy premierowych filmów z bieżącego repertuaru adresowane do starszej widowni. Prezentowanym filmom towarzyszy krótkie wprowadzenie, a po seansie Kino Pod Baranami funduje widzom kawę, herbatę i ciasteczka, które są zaproszeniem do wspólnej rozmowy na temat obejrzanego filmu. Gospodarzem spotkań jest Pani Red. Maria Malatyńska.

Zapraszamy na owocne spotkania dojrzałych widzów z dojrzałymi, wartościowymi filmami, w środy o godz. 11.00.

Dojrzałe kino, jak dojrzałe wino - to pełnia smaku!

Bilety dla seniorów: tylko 11 zł.


środa, 24 listopada, godz. 11.00

KOBIETY BEZ MĘŻCZYZN | ZANAN-E-BEDUN-E MARDAN
reż. Shirin Neshat, Austria/Francja/Niemcy 2009, 95'

2009 - Srebrny Lew za reżyserię i Nagroda UNICEF dla Shirin Neshat na MFF w Wenecji
2010 - MFF w Sudance
2010 - MFF w Rotterdamie
2009 - MFF w Toronto

Shirin Neshat zmienia ten film w poezję. Dzięki wykorzystaniu bogatej alegorii, licznych powtórzeń i surrealistycznej wyobraźni film staje się arcydziełem poetyckiej narracji. Obrazy są tu wprost urzekające i na długo zapadają w pamięć. Levantine Center

Lato 1953 roku w Iranie tuż przed zamachem stanu. Amerykanie i Brytyjczycy chcą obalić rząd nowo wybranego premiera Mohammeda Mosadegha i na jego miejsce ustanowić rządy szacha Rezy Pahlaviego. W obliczu politycznego chaosu i ulicznych zamieszek cztery różne kobiety próbują odnaleźć własne miejsce na ziemi i odkryć głębszy sens ich życia. Dzieli ich wiele - społeczne pochodzenie, doświadczenie i życiowa pasja. Łączy natomiast jedno - silna wrażliwość i poczucie kobiecości, a także niezaspokojona potrzeba męskiej miłości.

Kobiety bez mężczyzn to debiut fabularny Shirin Neshat, nakręcony na podstawie zakazanej w Iranie powieści Shahrnoush Parsipour pod tym samym tytułem. Film porusza problem różnych odcieni kobiecości Iranek, widziany jednak nie z perspektywy lokalnej, a zewnętrznej - oczami mieszkającej od lat za granicą irańskiej feminizującej multimedialnej artystki.

Ze względu na liczne kontrowersje, jakie wzbudzają w Iranie Shahrnoush Parsipour oraz Shirin Neshat powstanie tego filmu nie było możliwe w ich ojczyźnie. Zdjęcia kręcono więc w Casablance, gdzie znaleziono nie tylko przypominające Teheran miejskie pejzaże, ale również dziewicze i niczym nieskażone obrazy wspaniałej natury.

Film urzeka kontrastową, zimną, ale soczystą kolorystyką i kompozycją obrazu: stonowaną, artystowską, utrzymaną w bieli i czerni, przypominającą klimatem słynne fotografie Shirin Neshat z cyklu "Kobiety Allaha". Nastrojowa muzyka, skomponowana przez japońskiego muzyka Ryuichi Sakamoto dodatkowo pomaga w stworzeniu na ekranie chłodnej atmosfery świata, który daleki jest od ideału pełnej i niczym nieskrępowanej kobiecości, a w dodatku nie sprzyja jego istnieniu i ewentualnemu rozwojowi.

Cała moja dotychczasowa twórczość, czy to fotograficzna, czy filmowa, skupiała się nie tylko na pokazaniu kobiecości Iranek, a także różnych form jej ograniczania, ale na podkreśleniu, że nie są one na przegranej pozycji, że naprawdę potrafią walczyć - są mocną siłą społeczeństwa.
Shirin Neshat

Melancholijny, poetycki, zabarwiony emocjonalnie i przepełniony surrealistyczną wyobraźnią - zachwycający film Kobiety bez mężczyzn. (...) To zachwycający hołd, złożony kobietom bez względu na ich narodowość. News Blaze

Krótko mówiąc
Kobiety bez mężczyzn to wspaniały i piękny film. Reżyserka Shirin Neshat jest powszechnie znana ze swojej bogatej wyobraźni. Wykorzystuje fotografię oraz video do pokazania jak muzułmanki odbierają świat. Ten film dowodzi, że ona sama potrafi również pokazać na ekranie swój olbrzymi artystyczny talent. LA Times

Wysublimowana wizualnie artystka Shirin Neshat nakręciła swój debiut filmowy, w którym udowodniła niebywały kunszt i potencjał swojej wyobraźni. Variety

ZWIASTUN:




Partnerzy:

 

archiwum