kpb

hEduOferta

POKAZY “NA ŻYCZENIE”


Zapraszamy grupy zorganizowane do organizacji pokazów w indywidualnie ustalanych terminach.


Lista filmów posiadających wyjątkowe walory edukacyjne, znajduje się PONIŻEJ.
Jeśli chcieliby Państwo obejrzeć z grupą film, którego nie ma na liście, zachęcamy do kontaktu. Sprawdzimy jego dostępność.


By zamówić pokaz, prosimy o wypełnienie FORMULARZA.


BILETY: ok. 19 zł*
*Ostateczna cena biletu zależy od wybranego filmu oraz liczebności grupy.


Za dodatkową opłatą istnieje możliwość uzupełnienia pokazu o prelekcję i dyskusję, prowadzoną przez filmoznawcę.


Mogą Państwo również zorganizować pokaz na życzenie odbywający się online, za pośrednictwem platformy E-Kino Pod Baranami.

 

Dodatkowe informacje: Wojciech Drąg
wojtek@kinopodbaranami.pl, tel. 690 572 555 (w godzinach 9.00-18.00)----------------------------------------- 


W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI 2
(Kelsey Mann) US 2024, 100’
Film polecany dla uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej.Rezolutna pięciolatka i jej przyjaciele powracają z nowymi przygodami!   

Wyprodukowany przez Disneya i Pixara film W głowie się nie mieści 2 to powrót do umysłu Riley, obecnie świeżo upieczonej nastolatki. Centrala sterowania przechodzi gruntowny remont, bo pojawiły się nowe Emocje! Radość, Smutek, Złość, Strach i Odraza, które dotąd z powodzeniem kierowały całym przedsięwzięciem, z pewnym wahaniem witają nowego przybysza: Niepewność. A to dopiero początek zmian!

Film dostępny od 12 czerwca.

‍ZWIASTUN FILMU:KRÓLESTWO ZWIERZĄT
(Thomas Cailley) BE/FR 2023, 130’
Film polecany dla uczniów starszych klas szkół ponadpodstawowych.  Rodzina próbująca odnaleźć się w świecie genetycznej epidemii. Alegoryczna opowieść o dojrzewaniu, współczesności i relacji ludzi z naturą.    

W niedalekiej przyszłości przez ludzką populację przetacza się epidemia niewyjaśnionych mutacji genetycznych. Za ich sprawą niektórzy zaczynają coraz bardziej upodabniać się swoim wyglądem i zachowaniem do zwierząt. Te obdarzone nadludzkimi umiejętnościami hybrydy uznawane są za zagrożenie i izolowane w specjalnych ośrodkach. Jedną z osób dotkniętych taką mutacją jest Lena - żona Françoisa. Na wieść o wypadku konwoju w dzikiej części lasu i ucieczce transportowanych w nim hybryd, mężczyzna wspólnie ze swoim 16-letnim synem Emilem wyrusza na poszukiwanie swojej partnerki.

Królestwo zwierząt to nagrodzony pięcioma Cezarami przebój, który zobaczyło we francuskich kinach ponad milion widzów. Film zaprasza widzów do refleksji na temat świata zwierząt, relacji człowieka z przyrodą oraz odwiecznego konfliktu natury z kulturą. Robi to w daleki od dydaktyzmu i monotonii sposób, wpisując wspomniane tematy w kostium gatunkowy. Wiele motywów pojawiających się w filmie posiada dodatkowe, alegoryczne znaczenie. Zagadkowej epidemii trudno nie powiązać z niedawną pandemią Covid-19, a przemiany zachodzące w ciele głównego bohatera z łatwością można porównać z procesem dojrzewania, który również transformuje ciało młodego człowieka.

Film portretuje naturę w bardzo dosłowny, naturalistyczny sposób. Znajduje się w nim kilka scen (np. fizycznych transformacji głównego bohatera), które mogą okazać się trudne dla wrażliwych widzów.

Film dostępny od 14 czerwca.

‍ZWIASTUN FILMU:DANCING QUEEN
(Aurora Gossé) NO 2023, 92’
Film polecany dla klas 4-6 szkoły podstawowej.

Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby

Wspaniała, pełna muzyki historia o przezwyciężaniu słabości i samoakceptacji.

Świat 12-letniej Miny wywraca się do góry nogami, gdy do jej miasteczka przeprowadza się znany tancerz Edvin. Dziewczyna zupełnie traci dla niego głowę. Gdy chłopak ogłasza konkurs w poszukiwaniu nowych członków swojej grupy tanecznej, Mina widzi w tym niepowtarzalną szansę. W stanie miłosnego odurzenia zapomina jednak o pewnej przeszkodzie: przecież w ogóle nie potrafi tańczyć!

Rekomendacja Zespołu Edukatorów Filmowych ZEF: Poruszająca historia o bardzo międzypokoleniowym charakterze. O konfliktach, pretensjach, szukaniu porozumienia i pojednaniu, na które nigdy nie jest zbyt późno. Ta inspirująca opowieść o przezwyciężaniu słabości, determinacji i samoakceptacji porywa młodszych i starszych widzów, również za sprawą kołyszących rytmów piosenek Abby.

Film dostępny od 7 czerwca.

ZWIASTUN FILMU:BASIA. JESTEM W SAM RAZ
(Marcin Wasilewski) PL 2024, 45’
Film polecany dla grup przedszkolnych.Rezolutna pięciolatka i jej przyjaciele powracają z nowymi przygodami!   

Postać doskonale znana z książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak w opracowaniu graficznym Doroty Nowackiej ponownie pojawi się na dużym ekranie. W zestawie Basia. Jestem w sam raz znalazły się odcinki: Basia i plac zabaw, Basia i urodziny w muzeum, Basia i alergia, Basia i moda.

Film dostępny od 7 czerwca.

ZWIASTUN FILMU:LEONARDO. ODKRYWCA
(Jim Capobianco, Pierre-Luc Granjon) FR 2023, 100’
Film polecany dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.Przepiękna lalkowa animacja poklatkowa, nawiązująca do życia szesnastowiecznego odkrywcy.
    
Humorystyczna opowieść dla całej rodziny, inspirowana życiem i twórczością Leonardo da Vinci. Artysta opuszcza Włochy, aby zamieszkać na francuskim dworze, gdzie może swobodnie eksperymentować wymyślając maszyny latające, niesamowite pojazdy oraz badając ludzkie ciało. To właśnie we Francji, wspólnie z żądną przygód i zuchwałą księżniczką Marguerite, znajdzie odpowiedź na najważniejsze pytanie: Jaki jest sens tego wszystkiego?

Eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF): Leonardo. Odkrywca to fantastyczna pozycja dla nauczycieli, która przekonuje, że nauka jest super! Film może stać się inspiracją do przeprowadzania własnych badań czy eksperymentów. Pokazuje, że nauka i wiedza nie są nudnymi kategoriami szkolnymi, lecz pobudzają kreatywność, poszerzają światopogląd i mogą stać się prawdziwą pasją.

Pełna treść rekomendacji ZEF: TUTAJ
Dostępny od 31 maja.

ZWIASTUN FILMU:AZYL
(Niki Caro) US 2017, 126’
Film polecany dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.Poruszająca filmowa opowieść, która wydarzyła się naprawdę. Film powraca na ekrany z okazji 50. rocznicy śmieci Jana Żabińskiego.

Główną bohaterką Azylu jest Antonina Żabińska, w którą w filmie wciela się dwukrotnie nominowana do Oscara aktorka Jessica Chastain (Marsjanin, Interstellar, Wróg numer jeden). Podczas wojny Żabińska wspólnie z mężem Janem, ratowała przez zagładą Żydów: osobiście wydostawała ich z getta i pomagała przetrwać w opustoszałych murach ogrodu zoologicznego. W 1965 roku małżonkowie zostali odznaczeni przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

W rolę Jana Żabińskiego wcielił się flamandzki aktor Johan Heldenbergh (Belgica, Zupełnie Nowy Testament), a na ekranie towarzyszy mu Daniel Brühl (Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów, Wyścig, Bękarty wojny) jako zoolog Lutz Heck, oddelegowany przez III Rzeszę do kierowania ogrodem.

Film ponownie dostępny jest na seanse dla grup zorganizowanych z okazji obchodzonej w tym roku 50. rocznicy śmierci Jana Żabińskiego – człowieka wielkiego serca, który miał ogromny wpływ na rozwój stołecznego ogrodu zoologicznego.

ZWIASTUN:GARFIELD
(Mark Dindal) US 2024, 101’
Film polecany dla uczniów klas 1-6 szkół podstawowych.Jego pasją jest jedzenie i spanie. Prawdziwą miłością - lasagna. Znany z komiksów Jima Davisa kocur Garfield wraca na kinowe ekrany!
    
Garfield jest najbardziej znanym kotem na świecie. Jest leniuchem, który uwielbia lasagne i nie cierpi poniedziałków. Po nieoczekiwanym spotkaniu z zaginionym ojcem Garfield i jego psi przyjaciel Odie zmuszeni są porzucić swoje leniwe życie i dołączyć do ekipy rabusiów.

Reżyserem filmu jest Mark Dindal (Kurczak Mały, Nowe szaty króla), a autorem scenariusza nominowany do Oscara za Gdzie jest Nemo David Reynolds. W oryginalnej wersji językowej głównemu bohaterowi głosu użyczył aktor Chris Pratt (Strażnicy Galaktyki, Jurassic World). W filmie słychać też Samuela L. Jacksona, Hannah Waddingham, Nicholasa Houlta i Snoop Dogga.

Film dostępny w wersjach z polskimi napisami i polskim dubbingiem.
Dostępny od 31 maja.

ZWIASTUN FILMU:JEDNO ŻYCIE
(James Hawes) GB 2023, 110’
Film polecany dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.Prawdziwa historia zwykłego człowieka, który przeciwstawił się hitlerowskiej machinie zagłady. W roli głównej: Anthony Hopkins.
    
Jest rok 1938, gdy młody Brytyjczyk Nicholas Winton podczas wizyty w Pradze odkrywa, że tysiące rodzin zbiegłych przed hitlerowcami z Niemiec i Austrii, żyją tu w dramatycznych warunkach, często bez dachu nad głową i żywności. Niemiecka inwazja na Czechosłowację jest kwestią najbliższych tygodni, a wtedy los uchodźców będzie już przesądzony. Nicholas postanawia zrobić wszystko, co w jego mocy by ocalić jak najwięcej potrzebujących.

Eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF): Jedno życie to film, który ukazuje sprawczość człowieka przepełnionego empatią i życzliwością do innych. Jest jak przechowywany przez bohatera album ze zdjęciami, wycinkami z gazet i nazwiskami uratowanych dzieci. Pokazuje coś, o czym się powinno stale  przypominać – jak ważne jest człowieczeństwo i czynna postawa.

Pełna treść rekomendacji ZEF: TUTAJ
Materiały edukacyjne do filmu: TUTAJ
Film dostępny od 31 maja.  

‍ZWIASTUN FILMU:MONSTER
(Hirokazu Koreeda) JP 2023, 126’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Pełna zaskoczeń, doskonale skonstruowana opowieść o dziecięcych tajemnicach. Nagrodzony na festiwalu w Cannes, najnowszy film Hirokazu Koreedy (Złodziejaszki).    

Chłopiec dręczony w szkole przez nauczyciela. Zaniepokojona matka. Dziecko oskarżane o znęcanie się nad kolegą. W swoim najnowszym filmie, Hirokazu Koreeda tworzy szkatułkową opowieść o niezrozumieniu, bezsilności, skomplikowanych relacjach, a także japońskim systemie edukacji. Lawirując między gatunkowymi kliszami zastanawia się: kto jest tytułowym potworem?

Monster to historia opowiedziana z kilku różnych perspektyw - niczym Rashomon Akiry Kurosawy. Utytułowany japoński reżyser układa swoje filmowe puzzle z chirurgiczną precyzją, umiejętnie odsłaniając przed widzami kolejne sekrety bohaterów.

Eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF): Monster uczy głębokiego, wieloaspektowego myślenia o sytuacjach, w których odnajdzie się wielu nastolatków – dzieje się głównie w szkole i traktuje o trudnych relacjach młodych ludzi: nie tylko z kolegami, ale także z dorosłymi, szczególnie nauczycielami i rodzicami, wreszcie z samym sobą. Spowijająca cały film atmosfera tajemnicy doskonale oddaje skomplikowanie ludzkiej psychiki, które powinniśmy zawsze mieć na uwadze.

Pełna treść rekomendacji ZEF: TUTAJ

‍ZWIASTUN FILMU:STREFA INTERESÓW
(Jonathan Glazer) GB/PL/US 2023, 105’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.Porażające studium banalności zła, które po mistrzowsku operuje obrazem i dźwiękiem.
    
W Strefie interesów brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Strefa interesów to film o Zagładzie, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom głównych bohaterów i hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę, którą widz obserwuje na ekranie, tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu.

Eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF): Strefa interesów udziela odpowiedzi na pozornie nierozstrzygalne pytanie: jak przedstawić nieprzedstawialne? Znajduje nowy sposób reprezentacji, przypominający o zjawisku banalności zła. Po mistrzowsku operuje dźwiękiem, tworząc fonosferę silnie oddziałującą na wyobraźnię widza. Zastosowany przez Strefę interesów dystans i brak wizualnej dosłowności wpływają na odbiorcę mocniej niż drastyczne sceny przemocy.

Pełna treść rekomendacji ZEF: TUTAJ    
Dystrybutor filmu przygotował trzy scenariusze lekcji z przedmiotów: JĘZYK POLSKI, HISTORIA, GODZINA WYCHOWAWCZA.

‍ZWIASTUN FILMU:


Bookmark and Share