kpb

na erkanach

Baranki w Niemym Kinie (23. FFN)

Baranki w Niemym Kinie (23. FFN)

W ramach 23. Festiwalu Filmu Niemego, zapraszamy najmłodszych kinomanów na pokaz bajek o filmowych przygodach bohaterów kultowych seriali animowanych dla dzieci oraz warsztaty muzyczne, które poprowadzi kompozytor i multiinstrumentalista Maciej Trifonidis.

Biały szum

Biały szum

Zabawny, przerażający, liryczny, absurdalny, a zarazem zwyczajny i apokaliptyczny BIAŁY SZUM opowiada o wysiłkach współczesnej amerykańskiej rodziny zmagającej się z prozą życia i uniwersalnymi tajemnicami miłości i śmierci oraz dylematem: czy w dzisiejszym świecie, można odnaleźć szczęście?

Bóg i Wojownicy Lunaparków

Bóg i Wojownicy Lunaparków

Owładnięty religijnym amokiem syn podejmuje krucjatę, której celem ma być nawrócenie ojca. Żarliwość neofity zostanie wystawiona na ciężką próbę przez nieprzebierającego w słowach, zgryźliwego antyklerykała.

Chleb

Chleb

Mało znany ukraiński film niemy, zachwycający awangardowym sposobem realizacji. Nakręcony w celach propagandowych, formalnie wyprzedzał epokę, zamieniając rolniczą opowieść w epicki poemat.

Chleb i sól (Bread and Salt)

Chleb i sól (Bread and Salt)

Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do kariery jako pianista.

Do ostatniej kości

Do ostatniej kości

Najnowszy film Luci Guadagnino to opowieść o pierwszej miłości między Maren (Taylor Russell), młodą kobietą, uczącą się, jak przetrwać na marginesie społeczeństwa, a Lee (Timothée Chalamet), porywczym wyrzutkiem i włóczęgą.

Dyktator

Dyktator

Nominowany do 5 Oscarów, pierwszy film dźwiękowy Chaplina (w podwójnej roli!) z kultową finałową sceną przemowy. Seria przypadków i pomyłek sprawia, że niezdarny żydowski żołnierz - pracujący jako fryzjer - zajmuje miejsce okrutnego dyktatora.

Francuska awangarda filmowa - zestaw filmów

Francuska awangarda filmowa - zestaw filmów

Krótkie filmy zrealizowane przez czołowych twórców francuskiej awangardy filmowej: Fernanda Légera (BALET MECHANICZNY), Germaine Dulac (UŚMIECHNIĘTA PANI BEUDET) i Jeana Vigo (A PROPOS NICEI).

Janko Muzykant

Janko Muzykant

Krakowska re-premiera jednego z pierwszych polskich pełnometrażowych filmów dźwiękowych. Zrekonstruowana, odrestaurowana cyfrowo i wzbogacona o oryginalną ścieżkę dźwiękową opowieść o dalszych losach Janka Muzykanta - bohatera noweli Sienkiewicza.

Jednym głosem

Jednym głosem

W 2017 światem wstrząsnęła informacja o wielkim skandalu w Hollywood. Reporterki New York Times, Megan Twohey i Jodi Kantor, przedstawiają historię, która skruszyła milczenie wokół tematu molestowania seksualnego przez najpotężniejszego producenta Hollywood- Harveya Weinsteina.

Kobieta na dachu (Woman on the Roof)

Kobieta na dachu (Woman on the Roof)

Mira to zbliżająca się do emerytury położna, matka dorosłego syna i żona męża, który o niej zapomniał. Kilka drobnych decyzji kompletnie przemebluje jej rzeczywistość: domową, zawodową, psychiczną.

Kociarze

Kociarze

Piękna i wspaniale nakręcona opowieść o dziewięciu mężczyznach, którzy kochają koty. Reżyserka Mye Hoang na bohaterów swojego filmu wybiera mężczyzn, których dzieli wszystko – zawód, status majątkowy, miejsce zamieszkania czy wiek. Łączy ich jednak nieograniczona miłość do kotów.

Menu

Menu

Młoda para wybiera się na odległą wyspę, do ekskluzywnej restauracji. Okazuje się jednak, że nie wszystko jest takie jakim się wydaje a w menu czekają zaskakujące niespodzianki.

Moonage Daydream

Moonage Daydream

Opowiedziana za pomocą wysublimowanych, kalejdoskopowych, nigdy wcześniej niewidzianych materiałów filmowych, pełnometrażowa, doświadczalna odyseja filmowa Bretta Morgena zgłębia twórczą, muzyczną i duchową podróż Davida Bowiego. Film jest prowadzony przez narrację samego Davida Bowiego.

Nitram

Nitram

Hipnotyczny thriller psychologiczny z fenomenalną rolą nagrodzonego w Cannes Caleba Landry’ego Jonesa. Film inspirowany życiem Martina Bryanta, sprawcy największej masowej strzelaniny w historii Australii w 1996 roku.

Nosferatu - symfonia grozy

Nosferatu - symfonia grozy

Wybitny przykład niemieckiego ekspresjonizmu filmowego z Maksem Schreckiem w roli głównej. Friedrich Wilhelm Murnau opowiada historia tytułowego wampira mistrzowsko operując światłem i cieniem oraz nowatorskimi środkami filmowymi. Setna rocznica premiery!

Paryż pani Harris

Paryż pani Harris

W Londynie po II wojnie światowej Ada Harris zarabia na życie sprzątając domy. Pewnego dnia dostrzega niewyobrażalnie piękną suknię Christiana Diora wiszącą w sypialni bogatej klientki. Posiadanie czegoś tak pięknego, prawdziwego dzieła sztuki - ach, to mogłoby naprawdę zmienić życie człowieka.

Pięć diabłów (The Five Devils)

Pięć diabłów (The Five Devils)

Prawdziwa uczta dla zmysłów. Film Léi Mysius to wysmakowane wizualnie, oszałamiające i szalone love story, które niespodziewanie pobudza także nasze powonienie.

Piękny poranek

Piękny poranek

Sandra, tłumaczka mieszkająca w Paryżu, wychowuje ośmioletnią córkę i zajmuje się cierpiącym na chorobę neurodegeneracyjną ojcem, nauczycielem filozofii. Jego umysł, jego pamięć zanika, stan zdrowia na tyle się pogarsza, że rodzina poszukuje dla niego miejsca w ośrodku opieki.

Prawdziwy Charlie Chaplin

Prawdziwy Charlie Chaplin

Dokumentalna opowieść o życiu i twórczości Charlesa Chaplina, zawierająca szereg materiałów archiwalnych, fragmentów filmów oraz wypowiedzi samego artysty pochodzących z wywiadu udzielonego w 1966 r.

Skrzydła

Skrzydła

Widowiskowa produkcja o amerykańskich lotnikach w czasie I wojny światowej. Nowatorskie efekty i oszałamiające lotnicze zdjęcia. W rolach głównych m.in. Charles Rogers, Richard Arlen, Clara Bow i Gary Cooper.

Słoń (Elephant)

Słoń (Elephant)

Bartek prowadzi gospodarstwo na Podhalu. Kiedy opuścił ich ojciec, matka się załamała, a on musiał zostać głową rodziny. W każdej wolnej chwili zajmuje się ukochanymi końmi. Pewnego dnia umiera ich sąsiad i jego syn Dawid przyjeżdża na pogrzeb. Bartek jest zafascynowany mężczyzną i jego beztroską.

Szantaż

Szantaż

Niema wersja zrealizowanego w okresie przełomu dźwiękowego thrillera w reżyserii mistrza suspensu Alfreda Hitchcocka. Kobieta popełnia w obronie własnej przestępstwo, po pewnym czasie świadek zdarzenia zaczyna ją szantażować.

Szepty i krzyki

Szepty i krzyki

Jedno z najgłośniejszych filmowych arcydzieł Ingmara Bergmana. Piękny egzystencjalny moralitet opowiedziany językiem religijnych archetypów.

Szkice z Polski

Szkice z Polski

Unikatowe obrazy życia w przedwojennej Polsce uwiecznione na taśmie przez belgijskiego filmowca-amatora Maurice'a Bekaerta podczas jego służbowych podróży. Bezcenny i wzruszający portret przedwojennej Polski.

Śubuk (Backwards)

Śubuk (Backwards)

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia młodej matki autystycznego chłopca, której wieloletni upór i walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji.

Złamana lilia

Złamana lilia

Melodramat Davida W. Griffitha, opowiadający o miłości młodego Chińczyka do angielskiej nastolatki dręczonej przez brutalnego ojca. Przełomowe arcydzieło gatunku, zrealizowane z ogromną dbałością o szczegóły.