kpb

na erkanach

Air

Air

Film nagradzanego reżysera Bena Afflecka z Mattem Damonem w roli głównej. Ukazuje niewiarygodne okoliczności, prowadzące do zawiązania przełomowej współpracy między wówczas początkującym Michaelem Jordanem, a nowo powstającym działem koszykarskim koncernu Nike. To partnerstwo, dzięki marce Air Jordan, zrewolucjonizowało świat sportu i współczesną kulturę.

Blisko

Blisko

Jeden z najpiękniejszych filmów tegorocznego festiwalu w Cannes. Nagrodzone Grand Prix Blisko Lukasa Dhonta, autora pamiętnej GIRL, to sensualna i czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków.

Boylesque

Boylesque

Już flirtuje ze śmiercią, ale wciąż szuka miłości życia – queerowy performer Lulla La Polaca przekroczył osiemdziesiątkę i wciąż chce tańczyć, bawić się i kochać. Ale młodzieńczej duszy opór stawia słabnące, starzejące się ciało.

Breaking the Ice

Breaking the Ice

Wkraczająca w dorosłość hokeistka Mira wydaje się być twarda jak lód i nie pozwala sobie na słabość. Kiedy jednak do jej zespołu dołącza nowa zawodniczka Theresa, zimna i zdecydowana Mira zaczyna topnieć, odsłaniając swoje uczucia i odkrywając nieznane wcześniej strony swojej osobowości.

Chrissy Judy

Chrissy Judy

Po latach spędzonych na dragowej scenie Nowego Jorku, Judy jest przekonana, że w tym sezonie ich wspólne show wreszcie odniesie sukces – ale Chrissy ma tym razem mniej krzykliwe priorytety. To skłania rozczarowaną Judy do uważnego przyjrzenia się swojemu życiu i odkryciu siebie na nowo.

Do widzenia, do jutra (See You Tomorrow)

Do widzenia, do jutra (See You Tomorrow)

Ona, Francuzka, córka dyplomaty, od niedawna pełnoletnia. On, Polak, artysta teatralny, jeszcze do niedawna student. Spotykają się przypadkiem latem w Gdańsku. Zbliżą się do siebie na chwilę, mimo bariery językowej i rozbieżnych planów.

Duchy Inisherin

Duchy Inisherin

Opowieść o losach dwójki przyjaciół: Padraica (Colin Farrell) i Colma (Brendan Gleeson). Akcja filmu rozgrywa się na malowniczej wyspie położonej na zachód od wybrzeży Irlandii. Pewnego dnia dalsza przyjaźń mężczyzn staje pod znakiem zapytania, gdy Colm niespodziewanie postanawia ją zakończyć.

Eismayer

Eismayer

Eismayer to najsurowszy oficer szkoleniowy w Siłach Zbrojnych Austrii, który budzi respekt i strach. Bezwzględny, bez wahania wydaje rozkazy swoim podwładnym. Kiedy pojawia się nowy rekrut Falak, przyznający się do homoseksualności, maska za którą sierżant skrywa swoją tożsamość zaczyna pękać.

Filip

Filip

Frankfurt 1943. Tytułowy bohater Filip w Polsce stracił całą rodzinę. Będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa swoje żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu, otaczając się pięknymi kobietami i przyjaciółmi.

Grawitacja

Grawitacja

W jednej z podparyskich dzielnic, tajemnicze wydarzenie związane z koniunkcją planet zaburza normalne funkcjonowanie. W tym dziwnym czasie, po latach spotykają się dawni przyjaciele: młody lekkoatleta Daniel i uzdolniony rysownik Christophe, który właśnie wyszedł z więzienia.

Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song

Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song

Film dokumentalny opowiada historię kanadyjskiego poety i barda przez pryzmat jego najbardziej znanego utworu: Hallelujah. To przejmujący zapis duchowych i twórczych poszukiwań Leonarda Cohena, zawierający liczne archiwalne wypowiedzi samego artysty.

Holy Spider

Holy Spider

Oparty na faktach thriller w duchu filmów Davida Finchera, a jednocześnie bezkompromisowy obraz współczesnego Iranu. HOLY SPIDER w reżyserii Aliego Abbasiego obnaża przemoc, jaką posługuje się opresyjny, patriarchalny system.

Imperium światła

Imperium światła

Najnowszy film nagrodzonego Oscarem® Sama Mendesa to mocna i przejmująca opowieść o więziach międzyludzkich oraz magii kina osadzona w realiach nadmorskiego miasteczka w Anglii z początku lat 80-tych XX wieku.

Kawałek nieba

Kawałek nieba

Najoryginalniejszy film tegorocznego Berlinale (Wyróżnienie Specjalne), który wygląda niczym reklama Milki wyreżyserowana przez Bruno Dumonta. Pocztówkowa sceneria alpejskiej prowincji służy twórcom za kontrast dla trudów życia bohaterów zależnych od kaprysów natury i żartów przewrotnego losu.

Królowie rumby

Królowie rumby

Przesiąknięty emocjami dokument pokazujący, jak muzyka może przełamywać bariery, leczyć rany i dawać nadzieję. W latach 50. XX w. Demokratyczna Republika Konga znajdowała się pod rządami Królestwa Belgii, a ówczesne pokolenie Kongijczyków wykorzystywało muzykę do walki z kolonialnym uciskiem.

Nayola

Nayola

Debiutancka animacja José Miguela Ribeiry została oparta na opowiadaniu Black Box autorstwa duetu pisarskiego Mia Couto i José Eduardo Agualusa. To historia trzech kobiet reprezentujących różne pokolenia, na których losach odcisnęła swoje piętno kilkudziesięcioletnia wojna.

Nie ma prostej drogi do domu

Nie ma prostej drogi do domu

Akuol de Mabior stworzyła dokument pokazujący trudną historię Sudanu przez pryzmat historii własnej rodziny. Reżyserka szczególną uwagę poświęciła matce, przedstawianej na ekranie w różnych momentach jej pracy na rzecz wolnego Sudanu, ale także podczas zwyczajnych, codziennych czynności.

Oponent

Oponent

Główny bohater Iman ucieka wraz z rodziną z Iranu i zamieszkuje w ośrodku dla imigrantów na północy Szwecji. W swoim kraju był zapaśnikiem, postanawia więc wstąpić do lokalnego klubu, łamie jednak w ten sposób obietnicę złożoną wcześniej żonie.

Out of Somalia - zestaw filmów krótkich

Out of Somalia - zestaw filmów krótkich

Trzy filmy krótkometrażowe, prezentowane w ramach 17. AfryKamera - repliki festiwalu filmów afrykańskich. W zestawie: ALMOST SOMALIA, LIFE ON THE HORN oraz WILL MY PARENTS COME TO SEE ME.

Pacifiction

Pacifiction

W swoim najnowszym filmie Albert Serra wyrusza na Tahiti, którego pejzaże przypominają lunatyczną krainę, przestrzeń z pogranicza słodkiego marzenia sennego i dusznego koszmaru. Podobnie jak cała twórczość reżysera przesiąknięte jest ironią, gorzkim romantyzmem oraz atmosferą dekadencji.

Peter von Kant

Peter von Kant

Akcja nowego filmu François Ozona rozgrywa się w 1972 roku w Kolonii. Peter to uznany europejski reżyser, który całe dnie spędza w swojej luksusowej rezydencji, pracując nad scenariuszem kolejnej produkcji. Jednym z zawsze mile widzianych gości jest Sidonie, jego dawna muza, próbująca w ostatnich latach szczęścia w Hollywood.

Pod ziemią

Pod ziemią

Film twórcy pamiętnego LE QUATTRO VOLTE. Po dekadzie milczenia reżyser powraca do Kalabrii, by eksplorować tamtejsze systemy jaskiń, należących do najgłębszych na świecie. Ale choć przywołuje dawną wyprawę speleologiczną, to interesuje go inny wymiar podziemnych eskapad.

Prawdziwe życie aniołów

Prawdziwe życie aniołów

Film fabularny inspirowany życiem jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, Krzysztofa Globisza. Znany i ceniony aktor Adam przechodzi nagły i rozległy udar. Traci zdrowie i niezbędne do wykonywania swojego zawodu narzędzie - mowę.

Przytul mnie - zestaw IV

Przytul mnie - zestaw IV

Podnoszący na duchu serial dla dzieci, pokazujący wyjątkową relację między Tatą Misiem a Małym Misiem, zrealizowany na podstawie bestsellerowej książki PROSZĘ MNIE PRZYTULIĆ Przemysława Wechterowicza z ilustracjami Emilii Dziubak.

Sekret nocy letniej

Sekret nocy letniej

Ren i jej siostra Sienna są już trochę zbyt dorosłe na wakacje z matką, wymagającą wspólnego śpiewania nostalgicznych piosenek i ojcem, łatwo wprawiającym swoim zachowaniem w zażenowanie. Dziewczyny nudę zagłuszają rozwodnionymi drinkami, ale dyskomfort towarzyszący wychodzeniu na plażę w małej, konserwatywnej miejscowości pozostaje.

Soula

Soula

Opowieść o samotnej matce, którą ojciec wyrzucił z domu. Kobieta z dzieckiem na rękach przemierza algierskie ulice w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca na nocleg. Zmaga się z serią niefortunnych zdarzeń, ze wszystkich sił starając się odmienić swoje przeznaczenie.

Splendid Isolation

Splendid Isolation

Dwie kobiety na opustoszałej wyspie, świat po katastrofie. Anna i Hanna, uciekając przed nienazwanym niebezpieczeństwem, zatrzymują się w opuszczonym domu. Towarzyszy im jedynie dron, niczym wielki owad strzegący samotni.

Sundown

Sundown

Alice i Neil spędzają urlop w Acapulco. Luksusową sielankę przerywa niespodziewany telefon, który zmusi ich do zmiany planów, a w głowie Neila pojawi się pokusa, by całkowicie zmienić swoje życie. SUNDOWN stawia najważniejsze pytania o to, co naprawdę czyni nas szczęśliwymi.

Syn

Syn

Peter (Hugh Jackman) mieszka z nową partnerką, Beth (Vanessa Kirby) i ich małym synkiem. Jego życie jest ustabilizowane i wygodne. Jednak to zmienia się, gdy jego była żona Kate (Laura Dern) pojawia się z pierwszym synem, Nicholasem (McGrath), który jest już nastolatkiem.

TÁR

TÁR

Lydia Tár (Cate Blanchett), przełomowa dyrygentka dużej orkiestry, jest u szczytu kariery, przygotowując premierę książki i wyczekiwane wykonanie na żywo V Symfonii Mahlera. Kiedy zostaje oskarżona o niewłaściwe zachowanie, jej kariera i życie prywatne zaczynają się układać w niezwykły sposób.

Three Nights a Week

Three Nights a Week

Drag queen Cookie Kunty oszałamia i hipnotyzuje swoim wyglądem i występami. Baptiste jest oczarowany, choć w codziennym życiu czeka na niego dziewczyna. Wejście w krąg drag queens pozwoli mu znaleźć drogę do własnego twórczego rozwoju i pozbycia się duszących ograniczeń.

Turkusowa suknia

Turkusowa suknia

Halim jest krawcem zajmującym się szyciem tradycyjnych marokańskich kaftanów. Wraz z żoną Miną prowadzą swój zakład i wiodą spokojne, pozornie szczęśliwe życie. Ich pełną rutyny codzienność, diametralnie zmienia pojawienie się młodego praktykanta, Youssefa.

Ukraine is Queer - blok ukraińskich filmów krótkometrażowych

Ukraine is Queer - blok ukraińskich filmów krótkometrażowych

Ukraińska kinematografia rozkwitła w ostatnich latach, a kino queerowe stało się jej ważną i nieoddzielną częścią. Poniższy program pozwala wybrzmieć nowym, queerowym głosom z Ukrainy, które mają potencjał stać się ważną częścią zarówno ukraińskiej jak i światowej sceny filmowej.

W gorsecie

W gorsecie

Jeden z najgłośniejszych filmów ostatnich miesięcy. Wibrujący, błyskotliwy, obdarty z laurkowego pudru. Nagrodzona w Cannes wspaniała Vicky Krieps w roli Sisi – skandalistki, buntowniczki i najpiękniejszej oraz najbardziej intrygującej kobiety tamtej epoki.

Wieloryb

Wieloryb

Wielka kreacja aktorska Brendana Frasera w poruszającym filmie Darrena Aronofskiego, twórcy REQUIEM DLA SNU i CZARNEGO ŁABĘDZIA. Film, który zachwycił publiczność i krytyków na Festiwalu w Wenecji.

Wszystko wszędzie naraz - wersja specjalna

Wszystko wszędzie naraz - wersja specjalna

Evelyn Wang natrafia na klucz do „multiwersum”: przecinających się ze sobą światów, gdzie może zbadać wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła. Kiedy pojawiają się mroczne siły, będzie musiała wykorzystać wszystko, aby ocalić swoją rodzinę.

Żona grabarza

Żona grabarza

Nasra i Guled to skromnie żyjące i bardzo kochające się małżeństwo z Dżibuti. Kiedy kobieta zapada na ciężką chorobę, mężczyzna udaje się po pomoc do dawno niewidzianej rodziny, od której planuje pożyczyć pieniądze na kosztowną operację.