kpb

Przedpremiera Pary do życia

POKAZ PRZEDPREMIEROWY
towarzyszący TARGOM KSIĄŻKI W KRAKOWIE


PARA DO ŻYCIA
reż. Joonas Berghäll i Mika Hotakainen
- Grand Prix 7. Planete Doc Review

piątek, 5 listopada, godz. 18.00

W ramach wydarzeń towarzyszących 14. Targom Książki w Krakowie (4-7.11.2010) zapraszamy na specjalny, przedpremierowy pokaz filmu PARA DO ŻYCIA w reżyserii Joonasa Berghälla i Miki Hotakainena.

Pokaz poprzedzi krótki wstęp o filmie, organizatorach i książce „Kulturowe ramy zachowań społecznych” prof. Pawła Boskiego - laureata Nagrody Teofrasta za najlepszą książkę psychologiczną 2009 roku.

Po filmie komentarz do filmu wygłosi pani prof. dr hab. Halina Grzymała-Moszczyńska - Profesor psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Prowadzi zajęcia z Psychologii Religii, Klinicznych Aspektów Religijności i Psychologii Kulturowej.

BILETY:
19 zł
(normalny)
14 zł (ulgowy)

Współorganizacja:
Against Gravity
Wydawnictwo "Charaktery" 


PARA DO ŻYCIA | MIESTEN VUORO
reż. Joonas Berghäll i Mika Hotakainen, Finlandia 2009, 81'

2010 - Nagroda główna Millennium Award na 7. Planete Doc Review
2010 - Nagroda dla „najlepszego zagranicznego dokumentu” na DocAviv w Tel Awiwie
2010 - Nagroda Jury Ekumenicznego na Visions du Réel IFF w Nyon
2010 - Helsinki Documentary Film Festival
2010 - Specjalne Wyróżnienie Jury na Silverdocs w Waszyngtonie
2010 - Nagroda Risto Jarva i Nagroda Publiczności na FF w Tampere
2010 - Nagroda główna na FF w Pärnu

Film otrzymał nagrodę główną Millennium Award na 7. Planete Doc Review 2010.

Sauna jest jedynym fińskim słowem, które jest zrozumiałe na całym świecie. W świeckim społeczeństwie sauny są pozostałościami dawnych kultów - ich historia sięga niemal 3,5 tysiąca lat wstecz. Są miejscem oczyszczania ciała i ducha, w którym czas ulega zawieszeniu. W niespełna sześciomilionowej Finlandii istnieje ponad 2 miliony saun.

Film jest ciągiem wypowiedzi mężczyzn, dla których sauna staje się konfesjonałem - miejscem, gdzie mogą wyznać swoim przyjaciołom najbardziej intymne historie. Zważywszy na stereotyp ciążący na Finach, ich szczerość wydaje się czasem szokująca. Fińscy mężczyźni potrafią mówić o swoich najintymniejszych uczuciach ze swobodą, jakiej pozazdrościliby im bohaterowie Woody’ego Allena. Absolutny brak tabu (także dotyczący nagiego ciała), bezwzględność w analizie własnych emocji, ujmująca czułość, z jaką opowiadają o najbliższych - wszystko to odsłania inną twarz Finlandii, o lata świetlne odległą od obrazu Finów jako niezbyt rozgarniętych mruków.

Osobnym bohaterem filmu jest perfekcyjnie sfotografowana natura - w Finlandii wciąż ma się wrażenie, że to człowiek jest dopełnieniem naturalnego krajobrazu, a nie na odwrót... Przepełnione spokojem zdjęcia lasów i jezior znakomicie kontrastują z emocjonalnymi wypowiedziami bohaterów.

Oglądając film można odnieść wrażenie, że pobyt w saunie i możliwość zwierzeń jest dla Finów sensem i celem życia. By w każdej chwili móc się w niej znaleźć, budują je właściwie wszędzie - w starej ładzie na środku pola, w namiocie pośrodku lasu, przyczepie kempingowej, a nawet... w budce telefonicznej.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum