kpb

Makbet w Kinie Pod Baranami

MAKBET - telewizyjna wersja przedstawienia Starego Teatru w Krakowie

Gościem pokazu będzie reżyser, Andrzej Wajda!


wtorek, 18 maja 2010, godz. 16.30

MAKBET - William Shakespeare
reżyseria Andrzej Wajda, Polska 2010, 95'
przekład: Antoni Libera
scenografia: Krystyna Zachwatowicz
muzyka: Stanisław Radwan
choreografia: Jacek Tomasik
występują: Krzysztof Globisz, Iwona BielskaSpecjalna telewizyjna wersja spektaklu Starego Teatru z Krzysztofem Globiszem i Iwoną Bielską w rolach głównych. Andrzej Wajda od lat myślał o odczytaniu dramatu Szekspira w perspektywie Zbrodni i kary Dostojewskiego, która w jego inscenizacji była wnikliwym studium rodzącej się odpowiedzialności za zbrodnię i wiwisekcją udręczonej ludzkiej duszy: "Makbeta jako sztukę o władzy już wielokrotnie widzieliśmy. Ja mam nadzieję, że uda mi się z aktorami wydobyć temat zbrodni i kary - w tym tajemnica tej sztuki, jej siła i piękno".

„Teatr europejski wyrasta ze słowa i słowu należy przywrócić w teatrze należną mu rangę” - mówi Andrzej Wajda. W myśl tego założenia reżyser konsekwentnie ze słów buduje swoją inscenizację Makbeta w Starym Teatrze. Obraz gra rolę drugoplanową. Doskonale ascetyczna, sprowadzona do czytelnych znaków scenografia Krystyny Zachwatowicz wnosi do spektaklu współczesność i uniwersalność zarazem.
Aktorzy noszą mundury oddziałów specjalnych, kominiarki. Ciała poległych, zapakowane w czarne foliowe worki - obrazy znane z telewizyjnych korespondencji wojennych - symbolizują jednocześnie wojnę, która może toczyć się wszędzie.


Bilety: TYLKO 10 zł!
Bookmark and Share

archiwum