kpb

doTlenianie Krakowa

Share

Naukowcy twierdzą, że brakuje TLENu w Krakowie. 

Teraz znajdziesz go w naszym kinie. 

DoTLENiamy Kraków - tylko do czwartku, 18 marca!



TLEN | KISLOROD
reż. Iwan Wyrypajew, Rosja 2009, 75'

9. MFF Era Nowe Horyzonty: Nagroda Publiczności

Sańka (Aleksiej Filimonow) nie usłyszał piątego przykazania i zabił żonę dla rudowłosej Saszy (Karolina Gruszka).
Dlaczego? Bo łaknął tlenu pięknej dziewczyny.

Film Iwana Wyrypajewa to ekranizacja jego kontrowersyjnej sztuki Tlen, gdzie rapowano Dekalog, i którą krytycy uznali za manifest "beztlenowców". Miłosna historia opowiedziana w nowoczesnej, czasem kiczowatej, innym razem poetyckiej oprawie, łączy w sobie niemal wszystkie gatunki kultury popularnej. Jest tu romans, dramat, horror i kryminał.

Ironiczna opowieść rozpisana na dziesięć słowno-muzycznych scen ma formę wideoklipu, nawiązuje do estetyki graffiti, komiksu, telewizji i Internetu. Ten dynamiczny portret ludzi i tłamszącej ich codzienności to jednak przede wszystkim przypowieść o nieudolnym poszukiwaniu prawdziwego życia, uczuć, Boga, słowem, tytułowego tlenu.

O reżyserze:

Iwan Wyrypajew - jeden z najodważniejszych buntowników współczesnego teatru rosyjskiego. Urodził się w 1974 r. w Irkucku. Założył w Irkucku teatr Przestrzeń Gry, który został zlikwidowany z powodu oburzenia władz sztuką Sny - debiutem dramaturgicznym Wyrypajewa. Współtworzył moskiewski Teatr.doc. Dziś jest jednym z najbardziej znanych za granicą współczesnych dramaturgów rosyjskich, pisze średnio jedną sztukę na dwa lata. Jego trzy najważniejsze utwory (Tlen, Księga Rodzaju 2 i Lipiec) grane są w teatrach w całej Europie (Tlen wystawiono m.in. we Francji, Niemczech, Anglii, Bułgarii, Rumunii). W Polsce dramaturgia Wyrypajewa ceniona jest od bardzo dawna, realizacje jego dramatów można dziś oglądać właściwie w całym kraju (ostatnio w warszawskim Teatrze na Woli Wyrypajew wyreżyserował Lipiec z Karoliną Gruszką w roli głównej). Jego debiut filmowy - Euforia z 2006 roku zdobył małego Złotego Lwa na festiwalu filmowym w Wenecji i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Trainspotting pierwszej dekady nowego wieku. Dagmara Romanowska, Onet.pl
Brawurowy, słodko-gorzki, przeszywający film. Paweł T. Felis, Gazeta Wyborcza


ZWIASTUN:

archiwum