kpb

Krakowski Festiwal Filmowy - Opowieści o człowieku

Jubileuszowy cykl Krakowskiego Festiwalu Filmowego, cz. III - OPOWIEŚCI O CZŁOWIEKU

Nim nadejdzie 50. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego...

zapraszamy na 7 comiesięcznych pokazów filmów, które przyczyniły się do fenomenu imprezy.

W grudniu:

OPOWIEŚCI O CZŁOWIEKU
- Kino Pod Baranami: czwartek, 17 grudnia, godz. 20.30

Przez wiele lat mottem krakowskiego festiwalu było hasło NASZ WIEK XX - trochę mylące, bo sugerujące spojrzenie z oddalenia, syntetyzujące, wręcz globalistyczne. A przecież najbardziej kochane były w Krakowie filmy, które kierowały obiektyw kamery na człowieka i jego - często bardzo zwyczajny - codzienny, żmudny heroizm. Te opowieści ogląda się nadal z wypiekami na twarzy.

Oto trzy z nich, zrealizowane w bardzo różnych dekadach przez bardzo różnych twórców:

KILKA OPOWIEŚCI O CZŁOWIEKU
reż. Bogdan Dziworski, Polska 1983, 20’
 
- Złoty Smok 1983, nagroda za zdjęcia dla Krzysztofa Ptaka
Nagrodzony także w Monachium i Huesca. Jedna z pereł polskiego dokumentu i jedno z najważniejszych wydarzeń festiwalu. Dziworski, profesor wielu znakomitych operatorów i reżyserów (w tym Marcina Koszałki), przygląda się z podziwem i sympatią bezrękiemu mężczyźnie. Ten okrutnie doświadczony przez los człowiek nie traci radości życia, panując nad swym ciałem i duchem. Znakomicie pływa i rysuje, usiłując stłumić dojmującą świadomość kalectwa.

WSZYSTKO MOŻE SIĘ PRZYTRAFIĆ
reż. Marcel Łoziński, Polska 1995, 39'
- Złoty Smok 1995
Jeden z najpiękniejszych filmów klasyka polskiego dokumentu. Życie z punktu widzenia 6-letniego syna reżysera, który przemierza na hulajnodze Warszawskie Łazienki, gaworząc o sprawach najważniejszych z przygodnie spotkanymi ludźmi. Pytania o sens życia i śmierci, zderzenie mentalności dziecka z mądrością starca, wzruszenie, jakiego doświadczamy w wyniku tej konfrontacji, stanowią o sile filmu.

ROZWÓJ
reż. Borys Lankosz, Polska 2001, 45’
- Srebrny Smok, Srebrny Lajkonik 2002, nagroda za zdjęcia dla Marcina Koszałki
Obraz najgłośniejszego duetu artystycznego ostatnich miesięcy za sprawą polskiego kandydata do Oskara, filmu Rewers. Wkraczamy w świat, którego nie doświadczamy na co dzień, świat ludzi upośledzonych fizycznie i umysłowo. To obraz okrutny, trudny do zniesienia, ale poruszający do głębi. Powoli, stopniowo oswajamy się z mieszkańcami schroniska Brata Alberta i zaczynamy solidaryzować się z ich rozpaczliwą potrzebą kontaktu z drugim człowiekiem. Muzyka Abla Korzeniowskiego wzbogaca ten piękny film.

Czas trwania pokazu: 105'


BILETY:
normalne - 12 zł
ulgowe - 10 zł
Bookmark and Share

archiwum