kpb

6. Festiwal Kultura dla Tolerancji

Festiwal Kultura dla Tolerancji to dni kultury gejowskiej i lesbijskiej. Przegląd wszelkiej aktywności twórczej, która powstaje dzięki, dla lub o osobach LGBT, czyli dotyczy lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. Festiwal stawia sobie także za cel bycie forum dyskusji o miejscu i roli gejów i lesbijek w polskim społeczeństwie.

6. edycja Festiwalu Kultura dla Tolerancji odbywa się w Krakowie w dniach 16 - 19 kwietnia pod hasłem Sztuka dla przyjemności!

W ramach 6. edycji festiwalu zapraszamy do Kina Pod Baranami na cztery pokazy filmowe!

W tym roku proponujemy Wam trzy cykle filmowe:
Cykl GIRLS ONLY! (POMPONETKA): przewodnim tematem są tutaj związki między kobietami. Natomiast w cyklu BI-SPACE (GŁUPI CHŁOPAK, ROZPACZLIWE ŚRODKI - pokaz tego filmu w czwartek, 16 kwietnia, o godz. 16.30 w Kinie 18, ul. Floriańska 18 - II piętro) zapraszamy na filmy podejmujące prawie zupełnie nieobecną w kulturze popularnej problematykę osób biseksualnych. Polskim akcentem w programie jest cykl QUEEROWANIE WAJDY, czyli poszukiwania queerowych wątków w filmach mistrza Wajdy (NASTAZJA i ZIEMIA OBIECANA  - pokaz tego filmu w czwartek, 16 kwietnia, o godz. 15.00 w Klubie RE, ul. Św. Krzyża 4). A na deser wyjątkowy pokaz filmu HISTORIA GWEN ARAUJO w reżyserii Agnieszki Holland, który opowiada o nastoletnim transseksualiście, oddanym fanie Gwen Stefani.

W cyklu QUEEROWANIE WAJDY proponujemy poszukiwanie w dziełach Andrzeja Wajdy nowych odczytań, pęknięć czy niejednoznaczności, które pozwolą spojrzeć na te filmy od nieco innej strony, wytrącając nas-widzów, z naszych odbiorczych przyzwyczajeń. QUEEROWANIE WAJDY to także projekt naukowy, do którego zaangażowaliśmy młode krakowskie badaczki. Każda z nich spojrzała na znane filmy z zupełnie innej perspektywy, otwierając je na odczytanie w nowych, wcześniej pomijanych kontekstach.

Kuratorka pokazów filmowych: Anna Taszycka


piątek, 17 kwietnia, godz. 17.30
GŁUPI CHŁOPAK
| GARÇON STUPIDE
reż. Lionel Baier, Francja/Szwajcaria 2004, 94’
BILETY: 12 zł | 10 zł

Niezwykła historia nastoletniego mieszkańca Lozanny, który próbuje poradzić sobie ze swoją biseksualnością. Główny bohater Lioc miota się pomiędzy fascynacją znanym piłkarzem a pozbawionym erotycznego wymiaru uczuciem do Marie.

sobota, 18 kwietnia
12.00  NASTAZJA |
NASTASJA
reż. Andrzej Wajda, Japonia 1994, 97’
BILETY: 12 zł | 10 zł

Wprowadzenie: dr Agnieszka Kamrowska (UJ)
Nastazja Andrzeja Wajdy to odczytanie powieści Dostojewskiego przez pryzmat kultury japońskiej - teatru kabuki, w którym od roku 1629 roku grają wyłącznie mężczyźni. W filmie Wajdy podwójną rolę: księcia Myszkina i Nastazji Filipowny odtwarza Bandō Tamasaburō V - najsłynniejszy współczesny onnagata - aktor kabuki grający wyłącznie postaci kobiece. Powierzając Tamasaburō rolę zgodną z jego teatralnym emploi, jaki i rolę męską, polski reżyser nawiązuje dialog między japońską tradycją, zakazującą aktorom kabuki gry wbrew emploi, a współczesnością, w której aktorzy ci występują w sztukach współczesnych, filmach, czy przedstawieniach baletowych. Przywołując paradygmaty kultury japońskiej Wajda ukazuje jak na obszarze sztuki dokonuje się relatywizacja postrzegania płci biologicznej, która na scenie kabuki zmienia się w płeć artystyczną.

19.00  POMPONETKA
| BUT I’M A CHEERLEADER
reż. Jamie Babbit, USA 1999, 85’
BILETY: 12 zł | 10 zł

Ujęta w formę komedii slapstickowej historia cheerleaderki, która, ku przerażeniu swoich rodziców, okazuje się lesbijką. Film szybko podbił widownię na całym świecie i zyskał status kultowego.

niedziela, 19 kwietnia, godz. 17.00
HISTORIA GWEN ARAUJO
| A GIRL LIKE ME: THE GWEN ARAUJO STORY
reż. Agnieszka Holland, USA 2006, 96’
WSTĘP WOLNY!

Telewizyjny film Agnieszki Holland nakręcony w USA to oparta na faktach historia nastolatka, który odkrywa, że wewnętrznie jest kobietą i zaczyna żyć zgodnie z własnymi odczuciami. Historia Gwen Araujo to również rodzinny dramat, a główną bohaterką filmu obok Gwen jest również jej matka, Sylvia, która samotnie wychowuje trójkę dzieci. W główne role w filmie wcielili się J. D. Pardo i Mercedes Ruehl.
Historia Gwen Araujo idealnie wpisuje się w temat, który wielokrotnie powracał w twórczości Holland: prawa do odnalezienia i zachowania własnej tożsamości. Również nie po raz pierwszy w filmie Holland seksualność i cielesność jej bohaterów pełnią funkcję transgresyjną.
Telewizyjny film Holland był wielokrotnie nagradzany m.in. otrzymał nagrodę GLAAD Media Awards (Gejowsko-Lesbijskie Przymierze Przeciw Dyskryminacji). Podczas pierwszej emisji obejrzało go 5 milionów widzów.


Organizacja: Fundacja Kultura Dla Tolerancji
Szczegółowe informacje na:
www.tolerancja.org.pl

PEŁNY PROGRAM Festiwalu znajduje się TUTAJ! [plik PDF]
Bookmark and Share

archiwum