kpb

Krótka historia polskiego kina, cz. II: Na wylot

NA WYLOT (reż. Grzegorz Królikiewicz)
pokaz w ramach przeglądu 
Krótka historia polskiego kina, cz. II: twórcy osobni
środa, 17 lipca 2024, godz. 19.00
Kino Pod Baranami

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14477_0.jpg

Wybitne dzieła polskich twórców, którzy nie wpisywali się w wiodące nurty, wciąż można oglądać w kinach studyjnych. Przegląd Krótka historia polskiego kina potrwa jeszcze do listopada. Lipcowym tytułem cyklu jest eksperymentalny debiut Grzegorza Królikiewicza Na wylot. Pokaz w środę, 17 lipca.

Krótka historia polskiego kina, czyli pokazy polskiej klasyki filmowej w 2023 roku, cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród widzów kin studyjnych. W tym roku przegląd powrócił na ekrany, a w centrum zainteresowania znaleźli się twórcy, którzy nie wpisywali się w wiodące nurty, działali poza grupami i formacjami artystycznymi. Ich filmy nie dają się prosto zaszufladkować, ale wciąż olśniewają świeżością formy i prawdziwie autorskim wymiarem.

Przegląd Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni to polska klasyka filmowa w kinach studyjnych w całej Polsce. W programie trwającego od lutego do listopada cyklu jest dziesięć tytułów wybranych przez Tomasza Kolankiewicza. Każdy film poprzedzony jest krótkim wykładem wideo przygotowanym przez kuratora przeglądu.

Lipcowy tytuł przeglądu to Na wylot - eksperymentalny debiut Grzegorza Królikiewicza z 1972 roku, porównywany ze Zbrodnią i karą Fiodora Dostojewskiego oraz filmami Ingmara Bergmana. Pokaz odbędzie się w środę, 17 lipca, o godzinie 19.00.

Punktem wyjścia filmu Na wylot była autentyczna historia małżeństwa uwikłanego w jeden z najgłośniejszych procesów sądowych dwudziestolecia międzywojennego.

Reżyser Grzegorz Królikiewicz zrekonstruował ich losy w formie poematu fabularnego, skoncentrowanego na znaczeniach emocjonalnych i efektach wizualno-dźwiękowych. W rolach małżonków wystąpili: Anna Nieborowska (aktorka nieprofesjonalna, która zagrała tylko w tym jednym filmie) oraz Franciszek Trzeciak, który za kreację w Na wylot otrzymał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.

W filmie wystąpił również Jerzy Stuhr i była to jedna z pierwszych filmowych ról wielkiego aktora.

Reżyserski debiut Królikiewicza okazał się arcydziełem eksperymentalnego filmu fabularnego. Stanowił praktyczną realizację teoretycznej koncepcji reżysera, by w dziele filmowym interpretacji podlegała też przestrzeń pozakadrowa. Styl wizualny, w zdjęciach Bogdana Dziworskiego, odsyła do kina niemego, ekspresjonizmu, surrealizmu, ale też nowofalowego dokumentu. Niezwykłe operacje montażowe dotyczą również ścieżki dźwiękowej opracowanej przez Jerzego Wrońskiego, w tym wygłuszania i eksponowania szmerów oraz uszlachetnienia surowego materiału kompozycją muzyczną.

Kuratorem przeglądu Krótka historia polskiego kina i autorem prelekcji przed filmami jest Tomasz Kolankiewicz - filmoznawca i historyk filmu. Wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej i Warszawskiej Szkoły Filmowej, programer współpracujący z telewizją, festiwalami filmowymi, Nowym Teatrem w Warszawie. Między 2008 a 2017 rokiem redaktor programowy w redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca, reżyser i prowadzący telewizyjnych audycji kulturalnych. W latach 2020-2023 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Dzięki współpracy z WFDiF oraz DI Factory i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, filmy są prezentowane w wersji odrestaurowanej cyfrowo z angielskimi napisami.

Tymczasem na platformie MOJEeKINO.PL można oglądać filmy z pierwszej edycji przeglądu, wybierając (i co za tym idzie wspierając!) nasze Kino.


PROGRAM:
środa, 17 lipca 2024
19.00 NA WYLOT | THROUGH AND THROUGH
(Grzegorz Królikiewicz) PL 1972, 71’
prelekcja
przed filmem: Tomasz Kolankiewicz (wideo)

BILETY: 20 zł


KOLEJNE POKAZY PRZEGLĄDU:
sierpień 2024
REJS | THE CRUISE
(Marek Piwowski) PL 1970, 66’

wrzesień 2024
KONOPIELKA | THE LINNET
(Witold Leszczyński) PL 1982, 88’

październik 2024
KRZYK | THE SCREAM
(Barbara Sass) PL 1983, 88’

listopad 2024
O-BI O-BA. KONIEC CYWILIZACJI | O-BI, O-BA: THE END OF CIVILIZATION
(Piotr Szulkin) PL 1984, 86’


O FILMIE:
NA WYLOT | THROUGH AND THROUGH
(Grzegorz Królikiewicz) PL 1972, 71’Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego w 1973: Franciszek Trzeciak
Lubuskie Lato Filmowe 1973: Nagroda za muzykę, Nagroda za pierwszoplanową rolę męską (Franciszek Trzeciak), Złote Grono za "twórczą kontynuację dobrych tradycji polskiej reżyserii filmowej", Nagroda PF DKF
Nagroda Josefa von Sternberga w 1973: Grzegorz Królikiewicz
MFF w Mannheim 1973: Nagroda FIPRESCI


Psychologiczna rekonstrukcja autentycznej zbrodni z lat 30. ubiegłego wieku. Małżeństwo bezrobotnych inteligentów, Maria i Jan Maliszowie, pogrąża się w nędzy, poczuciu beznadziei i niemocy. Brak jakiejkolwiek pracy i perspektyw, odtrącenie ze strony rodziny, pcha ich do tragicznej decyzji: zabójstwa trojga bezbronnych, starszych osób. Zdobyte w ten sposób pieniądze pozwalają zaledwie na kilkanaście godzin luksusu. Zabójcy szybko trafiają przed sąd, gdzie każde z nich próbuje wyjaśnić własne motywacje i wziąć całą winę na siebie.

Film prezentowany z angielskimi napisami. 


SPOT:
ORGANIZATOR PRZEGLĄDU:
Stowarzyszenie Kin Studyjnych

PARTNERZY:
WFDiF
DI Factory

Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Bookmark and Share

archiwum