kpb

Cinema Italia Oggi 2024

CINEMA ITALIA OGGI 2024
14-20 czerwca 2024
Kino Pod Baranami

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14410_0.jpg

Zbliża się kolejna edycja Cinema Italia Oggi. Ten coroczny przegląd nowego kina włoskiego potrwa u nas od 14 do 20 czerwca. W programie m.in. pełna gwiazd czarna komedia A nie mówiłem?, osadzony w czasach II wojny światowej film Comandante z Pierfrancesco Favino oraz dramat El Paraíso, który podbił konkurs „Horyzonty” ubiegłorocznego festiwalu w Wenecji.

Cinema Italia Oggi to szansa by poznać produkcje z Półwyspu Apenińskiego, które zachwyciły nie tylko włoską publiczność, ale też zyskały uznanie na światowych festiwalach. To historie codziennie i nietypowe, różnorodność gatunkowa i ulubieni, włoscy aktorzy.

Prezentowana na festiwalu w Toronto czarna komedia A nie mówiłem? Ginevry Elkann rozgrywa się w zimowym Rzymie nawiedzanym przez zaskakujące upały. W rozgrzanym do czerwoności mieście próbuje przetrwać cała galeria wyrazistych bohaterów, w których wcielają się takie gwiazdy jak Alba Rohrwacher, Riccardo Scamarcio, Valeria Bruni Tedeschi czy Danny Huston. Rywalizujący w ubiegłym roku w konkursie głównym festiwalu w Wenecji film historyczny Comandante (reż. Edoardo De Angelis) również wyróżnia się świetnym aktorstwem. W roli honorowego dowódcy łodzi podwodnej wystąpił w nim Pierfrancesco Favino (Zdrajca, Nostalgia). Świetna jest także kreacja Franza Rogowskiego w dramacie Lubo (reż. Giorgio Diritti). Niemiecki aktor wciela się w ulicznego artystę, który poszukuje swoich zaginionych dzieci w 1939 roku w Szwajcarii.

Mroczny kryminał Jak owce wśród wilków Lydy Patitucci zabiera widzów do przestępczego świata Italii, w którym próbuje odnaleźć się były skazaniec. Bandycką karierę utrudnia mu siostra, tajna funkcjonariuszka policji, która infiltruje jego gang. Niezwykły miks konwencji oferuje film Mimì – Książę ciemności w reżyserii Brando De Siki (wnuka wybitnego reżysera Vittorio De Siki!). To jednocześnie nastoletnie love story, opowieść o dorastaniu, gotycki film wampiryczny i krwawy slasher, przywodzący na myśl takie tytuły jak Edward Nożycoręki czy Pozwól mi wejść.

Cinema Italia Oggi to także dwa filmy zrealizowane ku przestrodze. Reżyser dramatu Mia, Ivano De Matteo, wprost przyznaje, że ta mroczna historia zmanipulowanej 15-latki ma rzucać światło na zagrożenia czyhające na nastolatki we współczesnych czasach. Tymczasem wyróżniony trzema nagrodami na festiwalu w Wenecji (w konkursie “Horyzonty”) film El Paraíso (reż. Enrico Maria Artale) skłania do zastanowienia, gdzie przebiega linia między głębokim, matczynym uczuciem a paraliżującym lękiem przed samotnością.
 
Polecamy również włoskie spotkanie w cyklu SZTUKA NA EKRANIE. W niedzielę, 16 czerwca, o godzinie 13.00 będzie można zobaczyć dokument Galeria Uffizi we Florencji: podróż w głąb Renesansu. Przewodnikiem po włoskiej kolekcji jest profesor Antonio Natali, dyrektor muzeum.

PROGRAM:
piątek, 14 czerwca
18.00 A NIE MÓWIŁEM? | TE L'AVEVO DETTO
(Ginevra Elkann) IT 2023, 100'

sobota, 15 czerwca
18.00 LUBO | LUBO
(Giorgio Diritti) IT/CH 2023, 180'

niedziela, 16 czerwca
18.00 JAK OWCE WŚRÓD WILKÓW | COME PECORE IN MEZZO AI LUPI
(Lyda Patitucci) IT 2023, 100'

poniedziałek, 17 czerwca
18.00 MIMÌ – KSIĄŻĘ CIEMNOŚCI | MIMÌ – IL PRINCIPE DELLE TENEBRE
(Brando De Sica) IT 2023, 103'

wtorek, 18 czerwca
18.00 EL PARAÍSO | EL PARAÍSO
(Enrico Maria Artale) IT 2023, 106'

środa, 19 czerwca
18.00 COMANDANTE | COMANDANTE
(Edoardo De Angelis) IT/BE 2023, 122'

czwartek, 20 czerwca
18.00 MIA | MIA
(Ivano De Matteo) IT 2023, 108'

BILETY:
28 zł (normalny)
24 zł (ulgowy)
20 zł (grupowy)
Karnet (7 filmów): 140 zł
Aby zakupić karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl


O FILMACH:
A NIE MÓWIŁEM? | TE L'AVEVO DETTO
(Ginevra Elkann) IT 2023, 100'MFF w Toronto 2024: nominacja do nagrody Platform

Włoska zima. Lampki choinkowe migoczą przyjemnie w domach, ale w wiadomościach słychać o zaskakującej fali upałów, która przetacza się przez cały kraj. Promienie słońca początkowo witane są przez mieszkańców Rzymu z radością, ale z czasem upał osiąga przerażający poziom, a ludzie i zwierzęta przestają nad sobą panować.

W lecie we Włoszech padają rekordowe temperatury. Co by się stało, gdyby takie upały dotknęły kraj również w zimie? Nad tym pytaniem zastanawia się reżyserka Ginevra ElkannA nie mówiłem? to czarna komedia pełna inteligentnego humoru i gwiazd włoskiego kina. W filmie występują: Alba Rohrwacher (Szczęśliwy Lazzaro, Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie), Riccardo Scamarcio (Oni, Trzy piętra), Valeria Bruni Tedeschi (Zwariować ze szczęścia) oraz amerykański aktor Danny Huston (Siła naszych marzeń, serial Yellowstone).


COMANDANTE | COMANDANTE
(Edoardo De Angelis) IT/BE 2023, 122'MFF w Wenecji 2023: Udział w konkursie głównym
David di Donatello 2024 - nominacje: David Młodzieżowego Jury, Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Pierfrancesco Favino), Najlepsza scenografia, Najlepsze efekty specjalne,  Najlepsze fryzury, Najlepsze kostiumy, Najlepsze zdjęcia, Najlepszy dźwięk, Najlepszy makijaż


Włoski film historyczny, rozgrywający się na początku II wojny światowej. Opowieść o człowieczeństwie, przywództwie, poświęceniu i moralności. W roli głównej Pierfrancesco Favino (Zdrajca, Nostalgia).

Na początku II wojny światowej Salvatore Todaro (Favino) dowodzi okrętem podwodnym należącym do marynarki wojennej Włoch. W październiku 1940 roku, podczas żeglugi po Atlantyku, z ciemności nocy wyłania się sylwetka statku handlowego. To Kabalo, belgijski statek, transportujący brytyjskie zaopatrzenie wojenne. Wybucha krótka, acz gwałtowna bitwa, w której Todaro zatapia statek. Podejmuje historyczną decyzję: rozkazuje uratować 26 belgijskich marynarzy, zgodnie z wymogami prawa morskiego. Aby zabrać ich na pokład, jest zmuszony wynurzyć się i płynąć na otwartym morzu przez trzy dni, narażając się na atak wroga i ryzykując tym samym życie swoje i swoich ludzi.


EL PARAÍSO | EL PARAÍSO
(Enrico Maria Artale) IT 2023, 106'MFF w Wenecji 2023 - Konkurs Horyzonty: Najlepsza aktorka (Margarita Rosa de Francisco), Najlepszy scenariusz, Nagroda Arca Cinemagiovani

Julio (Edoardo Pesce) ma prawie czterdzieści lat i nadal mieszka z matką w pobliżu rzeki w nadmorskiej dzielnicy Fiumicino, niedaleko Rzymu. Jego matka (Margarita Rosa De Francisco Baquero), zmuszona w młodości do opuszczenia rodzinnej Kolumbii, jest silną kobietą, z którą mężczyzna ma złożoną relację. Dzielą ze sobą wszystko, od pasji do tańców latynoamerykańskich, po pracę w charakterze kurierów narkotyków. Łącząca ich więź zostanie wystawiona na próbę wraz z przybyciem młodej Kolumbijki zamieszanej w handel narkotykami.

Film, który podbił konkurs „Horyzonty” ubiegłorocznego festiwalu w Wenecji (aż trzy nagrody!), to opowieść o sile rodzicielskiego uczucia z wszelkimi jego konsekwencjami. Artale kreśli cienką granicę, jaka oddziela miłość od szaleństwa i wsparcie od opresji. Zastanawia się też, czy potrafimy wytyczyć linię między głębokim matczynym uczuciem a paraliżującym lękiem przed samotnością.


JAK OWCE WŚRÓD WILKÓW | COME PECORE IN MEZZO AI LUPI
(Lyda Patitucci) IT 2023, 100'David di Donatello 2024 - nominacja: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Isabella Ragonese)

Siostra i brat. Policjantka i przestępca. Najbliżsi krewni podzieleni przez gang złodziei. Kryminał Jak owce wśród wilków to opowieść o niezabliźnionych ranach i niezwykle trudnych wyborach.

Vera (Isabella Ragonese) jest tajną funkcjonariuszką policji. Ma twardy i pozornie nieprzenikniony charakter, hartowany przez ryzyko związane z jej zawodem i naznaczony bolesną rodzinną przeszłością. Zostaje przydzielona do infiltracji międzynarodowego gangu złodziei i odkrywa, że jednym z jego członków jest jej młodszy brat Bruno (Andrea Arcangeli), który właśnie wyszedł z więzienia. Po latach spędzonych osobno, Vera i Bruno nagle stają naprzeciwko siebie, po dwóch stronach barykady, oboje zobowiązani do zachowania łączącej ich tajemnicy.


LUBO | LUBO
(Giorgio Diritti) IT/CH 2023, 180'MFF w Wenecji 2023: Udział w konkursie głównym
David di Donatello 2024 - nominacje: Najlepszy scenariusz adaptowany


Rok 1939. Lubo jest Jeniszem, nomadem i ulicznym artystą, który zostaje powołany do szwajcarskiej armii, aby bronić granic kraju przed ryzykiem niemieckiej inwazji. Gdy odkrywa, że jego żona zginęła powstrzymując żandarmów przed zabraniem trójki małych dzieci (zgodnie z narodowym programem reedukacji dzieci ulicy), wyrusza na poszukiwanie zaginionych maluchów.   

Film został oparty na powieści Mario Cavatore Il seminatore i opowiada o zapomnianym epizodzie z historii Szwajcarii. Reżyser Giorgio Diritti podkreśla w wywiadach, że kluczowym elementem filmu jest miłość rodzicielska: (...) rozwój wydarzeń pokazuje, jak bezsensowne zasady i dyskryminujące prawa wywołują zło, które z czasem rozprzestrzenia się jak pożar, przenikając do życia ludzi i zmieniając ich zachowanie i wartości, generując cierpienie, złość, przemoc, niepewność... ale także miłość do życia i własnych dzieci, która jest zdolna przezwyciężyć wszystko i przywrócić sprawiedliwość. W roli głównej wystąpił doskonale znany polskiej publiczności Franz Rogowski (Przejścia, Disco Boy, Walc w alejkach, Tranzyt).


MIA | MIA
(Ivano De Matteo) IT 2023, 108'Historia zwykłej, szczęśliwej rodziny, do której brutalnie wkracza manipulator Marco (Riccardo Mandolini), który wywraca życie piętnastoletniej Mii (debiutantka Greta Gasbarri) do góry nogami. Kiedy dziewczynie z pomocą ojca (Edoardo Leo) udaje się od niego uciec i zacząć żyć na nowo, chłopak postanawia ją zniszczyć. Ojcu nie pozostaje nic innego poza zemstą.

Zemsta, obsesja, przemoc, ale też bezradność i brak pomocy. Film portretuje swoich bohaterów z czułością i autentycznością, a jednocześnie przedstawia opowieść jak z koszmaru. Reżyser Ivano De Matteo napisał scenariusz filmu ze swoją partnerką Valentiną Ferlan, z którą ma dwoje dzieci w tym samym wieku, co jego bohaterowie, by rzucić światło na to, co może stać się z nastolatkami w dzisiejszych czasach.


MIMÌ – KSIĄŻĘ CIEMNOŚCI | MIMÌ – IL PRINCIPE DELLE TENEBRE
(Brando De Sica) IT 2023, 103'Mimì (Domenico Cuomo) - osierocony nastolatek urodzony ze zdeformowanymi stopami - pracuje w pizzerii w Neapolu. Pewnego dnia spotyka Carmillę (Sara Ciocca), młodą dziewczynę przekonaną, że jest potomkinią hrabiego Drakuli. Razem postanawiają uciec od cynicznego i brutalnego świata.

Mimì - Książę ciemności to debiutancki film Brando De Siki - wnuka wybitnego reżysera, Vittorio De Siki (Złodzieje rowerów, Umberto D.) Ta piękna i krwawa baśń dla dorosłych przywodzi na myśl takie tytuły jak Edward Nożycoręki, Człowiek słoń czy Pozwól mi wejść. Choć na pierwszy rzut oka film mieści się w kategorii opowieści o dorastaniu, szokuje ekspresyjnymi, krwawymi obrazami, które mogą zszokować niektórych widzów.PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

Repertuar:

Piątek 14 czerwca // Friday, June 14

Sobota 15 czerwca // Saturday, June 15

Niedziela 16 czerwca // Sunday, June 16

Poniedziałek 17 czerwca // Monday, June 17

Wtorek 18 czerwca // Tuesday, June 18

Środa 19 czerwca // Wednesday, June 19

Czwartek 20 czerwca // Thursday, June 20

Bookmark and Share

archiwum