kpb

Krótka historia polskiego kina, cz. II: Trzecia część nocy

TRZECIA CZĘŚĆ NOCY (reż. Andrzej Żuławski)
pokaz w ramach przeglądu 
Krótka historia polskiego kina, cz. II: twórcy osobni
wtorek, 25 czerwca 2024, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14388_0.jpg

Przegląd Krótka historia polskiego kina trwa w kinach studyjnych. Czerwcowa odsłona cyklu to film Trzecia część nocy - brawurowy debiut Andrzeja Żuławskiego inspirowany wojennymi losami ojca reżysera. U nas seans odbędzie się we wtorek, 25 czerwca.

Kontynuacja przeglądu Krótka historia polskiego kina to wybitne dzieła twórców, którzy nie wpisywali się w wiodące nurty, działali poza grupami i formacjami artystycznymi. Ich filmy nie dają się prosto zaszufladkować, ale wciąż olśniewają świeżością formy i prawdziwie autorskim wymiarem. W przeglądzie są zarówno odważne eksperymenty formalne, jak i nieoczywiste filmy gatunkowe. Dzieła kultowe i zapomniane arcydzieła. Ale przede wszystkim filmy, które, także dzięki wspaniałej cyfrowej rekonstrukcji, nadają się idealnie do ponownego odkrycia w kinach.

Przegląd Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni to polska klasyka filmowa w kinach studyjnych w całej Polsce. W programie trwającego od lutego cyklu jest dziesięć tytułów wybranych przez Tomasza Kolankiewicza. Każdy film poprzedzony jest krótkim wykładem wideo przygotowanym przez kuratora przeglądu.

Kolejny tytuł przeglądu to debiutancki film Andrzeja Żuławskiego Trzecia część nocy z 1971 roku, zrealizowany pod opieką artystyczną Andrzeja Wajdy. Pokaz odbędzie się we wtorek, 25 czerwca, o godzinie 18.00.

Film Trzecia część nocy nawiązywał do problematyki i stylu szkoły polskiej, a zarazem gwałtownie ją przekraczał, eskalując okrucieństwo, chaos moralny i naturalistyczne obrazy. Andrzej Żuławski wypracował wyrazisty, konwulsyjny język opowieści o szaleństwie moralnym wojny, która poddaje w wątpliwość sens istnienia czy możliwość porozumienia z Bogiem. Film wypełnia apokaliptyczna atmosfera, podsycana licznymi cytatami z Apokalipsy św. Jana oraz dzieł polskich romantyków (np. poematu Juliusza Słowackiego Ojciec zadżumionych). Film odsyła widzów do wojennych doświadczeń Mirosława Żuławskiego, ojca reżysera, a zarazem współscenarzysty filmu.

Kuratorem przeglądu Krótka historia polskiego kina i autorem prelekcji przed filmami jest Tomasz Kolankiewicz - filmoznawca i historyk filmu. Wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej i Warszawskiej Szkoły Filmowej, programer współpracujący z telewizją, festiwalami filmowymi, Nowym Teatrem w Warszawie. Między 2008 a 2017 rokiem redaktor programowy w redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca, reżyser i prowadzący telewizyjnych audycji kulturalnych. W latach 2020-2023 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Dzięki współpracy z WFDiF oraz DI Factory i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, filmy są prezentowane w wersji odrestaurowanej cyfrowo z angielskimi napisami.

Tymczasem na platformie MOJEeKINO.PL można oglądać filmy z pierwszej edycji przeglądu, wybierając (i co za tym idzie wspierając!) nasze Kino.


PROGRAM:
wtorek, 25 czerwca 2024
18.00 TRZECIA CZĘŚĆ NOCY | THE THIRD PART OF THE NIGHT
(Andrzej Żuławski) PL 1971, 103’
prelekcja
przed filmem: Tomasz Kolankiewicz (wideo)

BILETY: 20 zł


KOLEJNE POKAZY PRZEGLĄDU:
lipiec 2024
NA WYLOT | THROUGH AND THROUGH
(Grzegorz Królikiewicz) PL 1972, 71’

sierpień 2024
REJS | THE CRUISE
(Marek Piwowski) PL 1970, 66’

wrzesień 2024
KONOPIELKA | THE LINNET
(Witold Leszczyński) PL 1982, 88’

październik 2024
KRZYK | THE SCREAM
(Barbara Sass) PL 1983, 88’

listopad 2024
O-BI O-BA. KONIEC CYWILIZACJI | O-BI, O-BA: THE END OF CIVILIZATION
(Piotr Szulkin) PL 1984, 86’


O FILMIE:
TRZECIA CZĘŚĆ NOCY | THE THIRD PART OF THE NIGHT
(Andrzej Żuławski) PL 1971, 103’Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" 1973: Nagroda Jantar
Nagroda im. Andrzeja Munka w 1971, przyznawana przez PWSFTviT


Młody mężczyzna Michał (Leszek Teleszyński), utraciwszy żonę i syna, zabitych na jego oczach, postanawia włączyć się w konspirację w okupowanym Lwowie. W czasie ucieczki przed Niemcami trafia przypadkowo do mieszkania kobiety. Helena (Małgorzata Braunek) łudząco przypomina jego żonę. Jej mąż został zatrzymany przez gestapo. Michał postanawia zdobyć środki utrzymania dla niej i dla dziecka. Jako karmiciel wszy w Instytucie Rudolfa Weigla, gdzie prowadzi się badania nad szczepionką na tyfus, otrzymuje dokumenty chroniące go przed wywózką i porcje żywności. W konspiracji przyjmuje pseudonim „Szary” i w gorączkowych halucynacjach próbuje wykonywać polecenia. Ma zamiar odbić męża Heleny z rąk gestapo.

Film prezentowany z angielskimi napisami. 


SPOT:
ORGANIZATOR PRZEGLĄDU:
Stowarzyszenie Kin Studyjnych

PARTNERZY:
WFDiF
DI Factory

Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Bookmark and Share

Repertuar:

Wtorek 25 czerwca // Tuesday, June 25

Bookmark and Share

archiwum