kpb

Akademia Pana Kleksa (1983) - pokaz dwóch części ponadczasowej baśnii

AKADEMIA PANA KLEKSA (1983)
pokaz dwóch części ponadczasowej baśni:
PRZYGODY KSIĘCIA MATEUSZA
& TAJEMNICA GOLARZA FILIPA (reż. Krzysztof Gradowski)

sobota-niedziela, 20-21 stycznia 2024, godz. 15.30
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14050_0.jpg

Kultową adaptację książki Jana Brzechwy, zrealizowaną w 1983 roku Akademię Pana Kleksa Krzysztofa Gradowskiego, będzie można zobaczyć w naszym Kinie w weekend 20-21 stycznia. Dwie części filmu: Przygody Księcia Mateusza oraz Tajemnica Golarza Filipa zostaną wyświetlone z taśmy 35 mm.

W kinach można obecnie oglądać widowiskową superprodukcję Akademia Pana Kleksa w reżyserii Macieja Kawulskiego. Cztery dekady temu zadania przełożenia kultowej książki Jana Brzechwy na język filmu podjął się reżyser Krzysztof Gradowski.

To właśnie jego Akademię Pana Kleksa z 1983 roku będzie można zobaczyć w weekend 20-21 stycznia w naszym Kinie. Ten polsko-radziecki film został podzielony na dwie części: Przygody Księcia Mateusza (cz. I) oraz Tajemnica Golarza Filipa (cz. II). Obie zostaną wyświetlone w krakowskim kinie z taśmy 35mm pochodzącej ze zbiorów Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.

Tytułowy Pan Kleks (w tej roli znakomity Piotr Fronczewski) to nie tylko nauczyciel, ale i czarodziej. W najzwyklejszych, najbardziej codziennych czynnościach potrafi dostrzec coś cennego, pasjonującego i pożytecznego. W roli dziesięcioletniego Adasia Niezgódki, który rozpoczyna naukę w szkole Pana Kleksa, wystąpił Sławomir Wronka, obecnie ceniony fizyk.

Akademia Pana Kleksa zachwyca wspaniałymi plenerami (m.in. pałac w Nieborowie, Pałac Woroncowa w Ałupce) oraz nowoczesną, elektroniczną muzyką autorstwa Andrzeja Korzyńskiego. Trudno po seansie nie nucić kultowej piosenki Witajcie w naszej bajce wykonanej w filmie przez Chór Chłopięcy Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia".


PROGRAM:
sobota, 20 stycznia
15.30 AKADEMIA PANA KLEKSA, CZ. I: PRZYGODY KSIĘCIA MATEUSZA
| AKADEMIA PANA KLEKSA, CZ. I: PRZYGODA KSIĘCIA MATEUSZA
(Krzysztof Gradowski) PL/ZSRR 1983, 85’

niedziela, 21 stycznia
15.30 AKADEMIA PANA KLEKSA, CZ. II: TAJEMNICA GOLARZA FILIPA
| AKADEMIA PANA KLEKSA, CZ. II: TAJEMNICA GOLARZA FILIPA
(Krzysztof Gradowski) PL/ZSRR 1983, 82’

BILETY:
32 zł (normalny)
28 zł (ulgowy)
Karnet (oba filmy): 50 zł
Aby zakupić karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl

O FILMACH:
AKADEMIA PANA KLEKSA, CZ. I: PRZYGODY KSIĘCIA MATEUSZA
| AKADEMIA PANA KLEKSA, CZ. I: PRZYGODA KSIĘCIA MATEUSZA
(Krzysztof Gradowski) PL/ZSRR 1983, 85’Młody Adaś Niezgódka rozpoczyna edukację w Akademii, którą prowadzi tajemniczy czarodziej Pan Kleks. Ekranizacja powieści Jana Brzechwy z Piotrem Fronczewskim w roli głównej to zarazem musical i film fantastyczny. W obsadzie m.in. Wiesław Michnikowski, Leon Niemczyk, Bronisław Pawlik, Henryk Bista, Irena Karel i Zdzisława Sośnicka.

Film prezentowany z taśmy 35mm.

AKADEMIA PANA KLEKSA, CZ. II: TAJEMNICA GOLARZA FILIPA
| AKADEMIA PANA KLEKSA, CZ. II: TAJEMNICA GOLARZA FILIPA
(Krzysztof Gradowski) PL/ZSRR 1983, 82’


Druga część przygód Pana Kleksa i jego uczniów. Adaś Niezgódka szuka zaczarowanego guzika. Tymczasem w Akademii pojawia się nowy uczeń - Adolf, elektroniczne dzieło golarza Filipa. Razem z nim pojawiają się naprawdę wielkie kłopoty…

Film prezentowany z taśmy 35mm.
PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum