kpb

Opętanie - pokaz specjalny z prelekcją

OPĘTANIE (reż. Andrzej Żuławski)
pokaz specjalny z prelekcją
wtorek, 9 stycznia 2024, godz. 18.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14004_0.jpg

Kultowy, psychologiczny horror, zrealizowany w Berlinie przez Andrzeja Żuławskiego. Opętanie - głośny film z wybitną rolą Isabelle Adjani - będzie można u nas zobaczyć we wtorek, 9 stycznia. Pokaz poprzedzi prelekcja, którą wygłosi historyk sztuki Piotr Zdybał.

Opętanie to nagrodzony na festiwalu w Cannes film Andrzeja Żuławskiego, który powstał po przerwanej przez komunistyczne władze realizacji Na srebrnym globie. Film, uważany dziś za dzieło kultowe, nigdy dotąd nie miał oficjalnej szerokiej dystrybucji w Polsce, a w latach 80. możliwość jego obejrzenia oferowały wyłącznie Dyskusyjne Kluby Filmowe.

Opętanie to nieprzewidywalny i szalony horror psychologiczny, opowiadający o kryzysie małżeńskim, a także o rozpadzie tożsamości i budzeniu się zła. To francusko-niemiecka koprodukcja, a zarazem pierwszy anglojęzyczny obraz Andrzeja Żuławskiego. Zdjęcia kręcone były w podzielonym murem Berlinie. Niespokojna, wirująca kamera Andrzeja Jaroszewicza śledzi filmowych bohaterów, trafnie oddając ich zniekształcone postrzeganie rzeczywistości.

Andrzej Żuławski mówił o filmie Opętanie, że ma on dwa źródła. Pierwsze jest związane z moim życiem osobistym. Niemal wszystko, co trafiło na ekran, wydarzyło mi się naprawdę. Zmyśleniem jest tylko szpiegowska profesja bohatera i warstwa fantastyczna. Jednak szok człowieka, który po powrocie do domu widzi koniec tego, w co naprawdę wierzył, jest wzięty z moich doświadczeń. Nawet część dialogów jest przeniesiona żywcem z tego, co zapamiętałem. Drugim źródłem inspiracji były Sceny z życia małżeńskiego Bergmana. To mądry, przenikliwy film. Jednak po wyjściu z kina czułem niedosyt. Zobaczyłem realia, ale zabrakło mi syntezy. Ja jestem inny, wierzę w bajki.

W rolach głównych w filmie Opętanie wystąpili: Sam Neill (Park Jurajski, Fortepian, serial Peaky Blinders) i Isabelle Adjani, która za swój występ została wyróżniona Cezarem oraz nagrodą Jury na festiwalu w Cannes.

Film Opętanie będzie można zobaczyć w Kinie Pod Baranami we wtorek, 9 stycznia, o godzinie 18.00. Seans poprzedzi prelekcja, którą wygłosi Piotr Zdybał - historyk sztuki, kurator wydarzeń artystycznych i filmowych, wykładowca akademicki. Prowadził zajęcia monograficzne na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, od 2015 r. wykłada historię sztuki i estetykę w szkole filmowej AMA Film Academy w Krakowie. Publikował teksty krytyczne i artykuły w czasopismach Aktivist!, Opcje, Szum, Wczasy oraz w serwisach internetowych: e-Splot, Numatre.

Film został zrekonstruowany na podstawie oryginalnych negatywów.

BILETY:
30 zł (normalny)
25 zł (ulgowy/senior)
23 zł (Klub Przyjaciół Kina Pod Baranami)

O FILMIE:
OPĘTANIE | POSSESSION
(Andrzej Żuławski) RFN/FR 1981, 124’Fot. Reset
Wszelkie prawa zastrzeżone.

MFF w Cannes 1981: Najlepsza aktorka (Isabelle Adjani), udział w konkursie głównym
Cezary 1982: Najlepsza aktorka (Isabelle Adjani)
Międzynarodowy Festiwal Filmów Fantastycznych w Trieście 1981: Złoty Asteroid


Berlin Zachodni w okresie zimnej wojny. Mark (Sam Neill) i Anna (Isabelle Adjani) przechodzą małżeński kryzys spowodowany długotrwałą nieobecnością mężczyzny i romansem kobiety, która zaniedbuje ich wspólne dziecko i popada w coraz bardziej skrajne emocjonalne stany. Mark próbuje dowiedzieć się, co jest przyczyną dziwnego zachowania żony, by uratować związek. Sytuacja komplikuje się, kiedy poznaje Helen, która do złudzenia przypomina jego partnerkę.PATRON MEDIALNY:

Bookmark and Share

archiwum