kpb

100 lat Warner Bros: Skazani na Shawshank

SKAZANI NA SHAWSHANK (reż. Frank Darabont)
pokaz w ramach przeglądu
100 LAT WARNER BROS.
wtorek, 26 września 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13784_0.jpg

Nominowana do siedmiu Oscarów adaptacja opowiadania Stephena Kinga. Jeden z najlepiej ocenianych filmów w historii kina, dramat Skazani na Shawshank Franka Darabonta, to kolejny tytuł prezentowany w ramach cyklu 100 lat Warner Bros. Pokaz w naszym Kinie we wtorek, 26 września. Seans poprzedzi prelekcja Kai Łuczyńskiej - filmoznawczyni i edukatorki filmowej.

Z okazji setnej rocznicy powstania studia Warner Bros kina zrzeszone w Sieci Kin Studyjnych wyświetlają klasyki tej legendarnej wytwórni. Pokazy odbywają się od kwietnia do listopada.

26 września w naszym Kinie będzie można zobaczyć film Skazani na Shawshank Franka Darabonta, który od lat, niezmiennie, plasuje się w czołówce rankingów najlepszych produkcji w historii kina.

Film rozpoczyna się pod koniec lat 40. Odnoszący sukcesy bankier Andy Dufresne (Tim Robbins) trafia do więzienia Shawshank, gdzie ma odbyć karę podwójnego dożywocia za zabójstwo żony i jej kochanka. To właśnie oczami Andy’ego widzowie poznają zakład karny, w którym szczególną rolę pełni zaradny Red (Morgan Freeman).

Wielu starało się dociec na czym dokładnie polega sukces filmu Skazani na Shawshank, który mimo biegu lat, wciąż święci triumfy w internetowych rankingach. Brytyjski krytyk Mark Kermode poświęcił nawet temu zagadnieniu książkę, choć nie udało mu się dotrzeć do jednoznacznych wniosków. Początkowo produkcja Franka Darabonta nie cieszyła się zbytnim zainteresowaniem. W kinach musiała rywalizować m.in. z Pulp Fiction i Forrestem Gumpem, a wielu widzów poczuło się zniechęconych do seansu całkowitym brakiem kobiet w obsadzie. Popularność filmowi przyniosły dopiero kasety VHS, za sprawą których trafił do serc milionów widzów, do dziś uważających go za jeden z najlepszych filmów w historii kina.

Skazani na Shawshank to film niezwykle uczciwy, prezentujący złożone zagadnienia w sposób prosty i bezpretensjonalny. Zrealizowana na podstawie opowiadania Stephena Kinga produkcja przekonuje, że nawet w najmroczniejszych momentach życia warto mieć nadzieję na lepsze jutro.

Pokaz filmu Skazani na Shawshank odbędzie się we wtorek, 26 września, o godzinie 18.00. Krótki wykład przed projekcją filmu wygłosi Kaja Łuczyńska - filmoznawczyni i edukatorka filmowa związana z Kinem Pod Baranami. Doktor nauk o sztuce, absolwentka filmoznawstwa i amerykanistyki (Uniwersytet Jagielloński), członkini Zespołu Edukatorów Filmowych. Prowadzi profil na Facebooku o nazwie Orbitowanie bez cukru.


PROGRAM:
wtorek, 26 września 2023
18.00 SKAZANI NA SHAWSHANK
| THE SHAWSHANK REDEMPTION
(Frank Darabont) US 1994, 142’
prelekcja przed filmem: Kaja Łuczyńska


BILETY:
30 zł
(normalny)
25 zł
(student/senior)
23 zł
(Klub Przyjaciół Kina Pod Baranami)


KOLEJNE POKAZY W RAMACH PRZEGLĄDU:

październik 2023
SOK Z ŻUKA | BEETLEJUICE
(Tim Burton) US 1988, 92’
DUCH | POLTERGEIST
(Tobe Hopper) US 1982, 114’

listopad 2023
OCZY SZEROKO ZAMKNIĘTE | EYES WIDE SHUT
(Stanley Kubrick) GB/US 1999, 159’
WIELKI GATSBY | GREAT GATSBY
(Baz Luhrmann) AU/US 2013, 143’
10. rocznica premiery!


O FILMIE:

SKAZANI NA SHAWSHANK | THE SHAWSHANK REDEMPTION
(Frank Darabont) US 1994, 142’Oscary 1995 - nominacje: Najlepszy film, Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Morgan Freeman), Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepsza muzyka oryginalna, Najlepsze zdjęcia, Najlepszy dźwięk, Najlepszy montaż
Złote Globy 1995 - nominacje: Najlepszy aktor w dramacie (Morgan Freeman), Najlepszy scenariusz


Lata 40-ste XX wieku. Andy Dufresne (Tim Robbins) zostaje skazany na pobyt w więzieniu Shawshank. W instytucji rządzą brutalni strażnicy oraz kochający dyscyplinę dyrektor. Nowoprzybyły traktowany jest z wrogością i nieufnością, jednak z czasem nawiązuje pierwsze przyjaźnie. Szczególna relacja zaczyna łączyć go z Redem (Morgan Freeman), który uznawany jest za mistrza więziennego przemytu. Gdy na jaw wychodzi ogromna wiedza i umiejętności Andy’ego, który na wolności pracował jako dyrektor banku, jego pozycja w więzieniu ulega znaczącej zmianie.
ORGANIZATORZY
Warner Bros.
Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Bookmark and Share

archiwum