kpb

Dojrzałe Kino: TÁR

środa, 1 marca 2023, godz. 11.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13300_0.jpg


Świetnie przyjęta na Festiwalu w Wenecji opowieść o pasji, która potrafi pochłonąć bez reszty. TÁR - obsypany nagrodami film Todda Fielda z wielką rolą Cate Blanchett będzie można zobaczyć u nas w Kinie  w ramach cyklu Dojrzałe Kino, w środę, 1 marca. Projekcję poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.


Główna bohaterka TÁR, w którą wciela się nagrodzona na Festiwalu w Wenecji Cate Blanchett, to kobieta o wielu twarzach. Światowej klasy kompozytorka i dyrygentka. Przedstawicielka queerowej społeczności. Ciepła i wyrozumiała żona. Wytrwale walcząca o swoje perfekcjonistka. W pewnym momencie rzeczywistość wydostaje się spod jej kontroli, a przeszłość coraz mocniej zaczyna dawać o sobie znać.


Scenarzystą, reżyserem i producentem TÁR jest Todd Field (Małe dzieci), który wrócił za kamerę po kilku latach przerwy. Za muzykę, która odgrywa szczególną rolę w filmie, odpowiada islandzka kompozytorka Hildur Guðnadóttir, zdobywczyni Oscara za Jokera. Autorem zdjęć, nagrodzonych na tegorocznym Festiwalu Camerimage, jest Florian Hoffmeister.

 
Jak podkreśla reżyser, TÁR to w każdym calu film odtwórczyni głównej roli: Nie napisałem scenariusza z myślą o Cate Blanchett. Stworzyłem go dla Cate Blanchett. Zanim powiedziałem Cate o tym tekście, spędziłem z nią kilka miesięcy. Gdyby odmówiła, film nigdy nie ujrzałby światła dziennego.


Cate Blanchett o filmie: To medytacja nad władzą, a władza nie ma płci. Sądzę, że władza jest niszczycielską siłą, która działa bez względu na płeć. To wpływa na każdego z nas. [...] Obserwowałam wielu różnych dyrygentów, ale także powieściopisarzy, artystów wizualnych i muzyków wszelkiego rodzaju. To bardzo niedosłowny film.


Gospodynią spotkania wokół filmu będzie red. Maria Malatyńska. Na uczestników pokazu czeka poczęstunek w postaci kawy, herbaty i ciasteczek.


BILETY dla seniorów: 18 zł


O FILMIE:

TÁR | TÁR
(Todd Field) US 2022, 156'


MFF w Wenecji 2022 - wygrana: Puchar Volpi - Najlepsza aktorka (Cate Blanchett)
Złote Globy 2023 - wygrana: Najlepsza aktorka w dramacie (Cate Blanchett)
EnergaCamerimage 2022: Złota Żaba - Najlepszy operator (Florian Hoffmeister)
Critics' Choice 2023: Najlepsza aktorka (Cate Blanchett), Najlepsza muzyka (Hildur Guðnadóttir)
BAFTA 2023 - nominacje: Najlepszy film, Najlepszy reżyser (Todd Field), Najlepszy scenariusz oryginalny (Todd Field), najlepszy dźwięk
BAFTA 2023 - wygrane: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Cate Blanchett)
Oscary 2023 - nominacje: Najlepszy film (Alexandra Milchan, Scott Lambert, Todd Field), Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Cate Blanchett), Najlepszy reżyser (Todd Field), Najlepszy scenariusz oryginalny (Todd Field), Najlepsze zdjęcia (Florian Hoffmeister), Najlepszy montaż (Monika Willi)


Lydia Tár (Cate Blanchett), dyrygentka dużej niemieckiej orkiestry, jest u szczytu swojej kariery, przygotowując zarówno premierę książki, jak i wyczekiwane wykonanie na żywo V Symfonii Mahlera. Wraz z żoną, koncertmistrz orkiestry, Sharon Goodnow (Nina Hoss), wychowuje córkę Petrę. Lydia jest również współzałożycielką programu mentorskiego dla młodych dyrygentek. Osobista asystentka Lydii, jej była studentka, ma nadzieję, że pewnego dnia Lydia awansuje ją na asystentkę dyrygenta. Kiedy Lydia zostaje oskarżona o niewłaściwe zachowanie, jej niezmącone dotąd kariera i życie prywatne zaczynają się układać w niezwykły sposób.


ZWIASTUN: 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

Bookmark and Share

archiwum