kpb

studencki Nocny Klub Filmowy: Kobieta na dachu

STUDENCKI NOCNY KLUB FILMOWY #289:
KOBIETA NA DACHU (reż. Anna Jadowska)

pokaz filmu i dyskusja
czwartek, 15 grudnia 2022, godz. 22.45
Kino Pod Baranami

 

 
Refleksyjny i wyciszony, poszukujący prawdy o swojej bohaterce w drobnych gestach i spojrzeniach. Film Kobieta na dachu będzie można zobaczyć w ramach kolejnego spotkania Studenckiego Nocnego Klubu Filmowego, w czwartek 15 grudnia. Pokaz poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja. Bilety dla studentów: 13 zł.


Kobieta na dachu to poruszający portret niewidzialnej, wykluczonej kobiety, doceniony na festiwalach w kraju i zagranicą. Film zdobył m.in. nagrodę dla najlepszego filmu polskiego na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCamerimage - największej imprezie poświęconej sztuce autorów zdjęć filmowych.


Główną bohaterką filmu jest Mira – zbliżająca się do emerytury położna, matka dorosłego syna i żona męża, który o niej zapomniał. Kilka pozornie drobnych finansowych decyzji sprowadza na nią katastrofę, która kompletnie przemebluje jej rzeczywistość: domową, zawodową, psychiczną. Niezwykłą złożoność Miry świetne oddaje Dorota Pomykała, wyróżniona za swoją rolę nagrodami aktorskimi w Gdyni i Nowym Jorku, na założonym przez Roberta De Niro Festiwalu Tribeca.


Reżyserka Anna Jadowska o filmie: Chciałam przedstawić życie sześćdziesięcioletniej kobiety, która z perspektywy społecznej jest prawie niewidzialna dla innych, a która tak naprawdę ma ciągle życie przed sobą i mierzy się w nim z wielkimi sprawami.

 

Film Kobieta na dachu zostanie zaprezentowane w ramach Studenckiego Nocnego Klubu Filmowego - cyklu stworzonego z myślą o studentach, który w tym roku świętuje swoje 10-lecie. To najlepsze, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne filmy z bieżącego repertuaru, prowokujące do nocnej dyskusji w studenckim gronie.

 


Po seansie na uczestników spotkania czeka darmowy drink w Klubie Betel (Pl. Szczepański 3).


BILETY dla studentów: 13 zł


O FILMIE:
 
KOBIETA NA DACHU | WOMAN ON THE ROOF
(Anna Jadowska) PL 2022, 96’

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych:
Złote Lwy - Udział w konkursie głównym Anna Jadowska (nominacja);
Nagrody Indywidualne - Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca - Dorota Pomykała

Camerimage 2022 - Konkurs Filmów Polskich - Złota Żaba (Ita Zbroniec-Zajt)
Tribeca Film Festival 2022: Nagroda za najlepszą rolę (Dorota Pomykała)


Mirka to sześćdziesięcioletnia położna. Jest świetna w swoim fachu, a jeszcze lepsza w ukrywaniu swoich potrzeb i uczuć. W domu też skupia się na innych - mężu i dorosłym synu. Czasem wymyka się na dach swojego bloku, żeby zapalić papierosa. To jedyna rzecz, jaką robi tylko dla siebie, aż do dnia, w którym napada na bank uzbrojona w niewielki nóż kuchenny. Czy wydarzenie to pozwoli, by Mirka spojrzała na swoje życie z innej perspektywy?


Film prezentowany z angielskimi napisami.

 

ZWIASTUN:

 

 

 

  

 

 PARTNERZY: 

 

             

    

 

PATRONI:


        

   

Bookmark and Share

archiwum