kpb

Syndrom Hamleta - pokaz w ramach przeglądu najlepszych polskich filmów dokumentalnych

SYNDROM HAMLETA
(reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski)

pokaz w ramach przeglądu
najlepszych polskich filmów dokumentalnych
czwartek, 20 października 2022, godz. 20.30
Kino Pod Baranami

 


Nagradzany film dokumentalny Syndrom Hamleta Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego będzie można zobaczyć w naszym kinie 20 października. Ta poruszająca opowieść o młodych Ukraińcach zostanie zaprezentowana w ramach przeglądu polskich dokumentów, organizowanego przez Krakowską Fundację Filmową.


Aż do grudnia, w dziesięciu kinach w Małopolsce - w tym w Kinie Pod Baranami - trwa przegląd najlepszych polskich dokumentów, organizowany przez Krakowską Fundację Filmową


Polskie filmy dokumentalne rzadko trafiają do szerokiej dystrybucji - tłumaczy Barbara Orlicz-Szczypuła, Prezeska Krakowskiej Fundacji Filmowej. - Wybraliśmy kilka bardzo różnorodnych tytułów z tegorocznego programu. Wśród nich laureaci festiwalowych nagród, ale także filmy wyjątkowo ciepło przyjęte przez publiczność. W niektórych seansach wezmą udział twórcy i bohaterowie filmów, a swoje ekrany udostępnią nam  nasze ulubione krakowskie i małopolskie kina!


20 października w naszym kinie w ramach przeglądu zostanie zaprezentowany nagrodzony Złotym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym Syndrom Hamleta Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Film jest zapisem przygotowań do teatralnego spektaklu inspirowanego Hamletem Szekspira, będącego de facto portretem młodego pokolenia Ukraińców, naznaczonego przez wojnę i polityczne wstrząsy.


Wśród biorących udział w projekcie znajdują się weterani wojny w Donbasie oraz uczestnicy Majdanu. Emocjonująca psychodrama pozwala im na wyrażenie głęboko skrywanych przeżyć, traum i krzywd. Rzeczywistość dopisała do Syndromu Hamleta ponury epilog, a począwszy od lutego 2022 roku młodzi Ukraińcy ponownie musieli zadać sobie słynne pytanie: być albo nie być.


Film zostanie wyświetlony w wersji z angielskimi napisami.


W kolejnych miesiącach w ramach przeglądu zaprezentowane zostaną dokumenty Głos Dominiki Montean-Pańków o jezuickim nowicjacie oraz Bóg i Wojownicy Lunaparków Bartłomieja Żmudy, którego bohaterem jest mężczyzna starający się nawrócić własnego ojca. 


Przegląd współfinansowany jest ze środków Miasta Krakowa i Województwa Małopolskiego.


BILETY: 10 zł


O FILMIE:

SYNDROM HAMLETA | THE HAMLET SYNDROME
(Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski) PL/DE 2022, 85’

62. Krakowski Festiwal Filmowy: Złoty Lajkonik - Nagroda dla reżysera najlepszego filmu polskiego, Nagroda Jury Studenckiego, Nagroda Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, Wyróżnienie Specjalne w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych
MFF w Locarno 2022: Nagroda Specjalna - Nagroda Tygodnia Krytyki


Być albo nie być – w warunkach wojennych te słowa nabierają zupełnie nowych odcieni. Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowuje spektakl, w którym Szekspir przemówi językiem ich własnych wątpliwości, lęków i marzeń. Stoją za tym różne doświadczenia „generacji Majdanu”. Jedni przepracowują traumy po powrocie z wojny w Donbasie, inni mierzą się z pytaniami, o co tak naprawdę toczy się ukraińska walka i jak powinien zmienić się ich kraj. Teraz życie, teatr i kino na moment stają się jednym, a my jesteśmy świadkami emocjonującej psychodramy.


Film prezentowany z angielskimi napisami.


ZWIASTUN:

 

 

PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum