kpb

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina: Apokawixa

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina
APOKAWIXA (reż. Xawery Żuławski)
sobota, 15 października 2022, godz. 11.00
Kino Pod Baranami

 


15 października zapraszamy na kolejny pokaz w ramach cyklu Spotkania Młodych Amatorów Kina – dyskusyjnego klubu filmowego dla młodzieży. Na ekranie Apokawixa Xawerego Żuławskiego - ekologiczno-apokaliptyczna opowieść o dojrzewaniu i hucznej imprezie, która przybiera niespodziewany obrót. Pokaz poprzedzi prelekcja przygotowana przez jednego z uczestników, a po seansie odbędzie się dyskusja. Bilety dla uczniów: 13 zł.


Nie będzie żadnego jutra - mówi bohaterka Apokawixy, najnowszego filmu Xawerego Żuławskiego (Mowa ptaków, Wojna polsko-ruska) trafnie przewidując nadchodzącą apokalipsę. Śmiertelne zagrożenie w postaci epidemii zombie będzie sporym zaskoczeniem dla grupy młodzieży, organizującej nad morzem imprezę swojego życia.


Nagrodzona na Festiwalu w Gdyni Apokawixa tętni buntem i niespożytą energią. Pomysłowo splata konwencje filmów o zombie z tradycją kina imprezowego spod znaku Projektu X (2012). Choć na pierwszy rzut oka zdaje się całkowitą fantazją, trafnie wypunktowuje wiele bolączek współczesnego, dotkniętego pandemią świata, który stoi na skraju katastrofy klimatycznej.


W Apokawixie wystąpiło wielu aktorów najmłodszego pokolenia, m.in.: Mikołaj Kubacki, Waleria Gorobets, Mariusz Urbaniec, Aleksander Kaleta. Na drugim planie wspierają ich bardziej doświadczeni koledzy, tacy jak Cezary Pazura, Tomasz Kot czy Sebastian Fabijański.


Gospodarzem spotkania wokół filmu będzie Igor Bil - uczeń II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Igor jest laureatem III miejsca w tegorocznej Olimpiadzie Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, dzięki czemu został jednym z trzech jurorów zasiadających w Jury Młodych na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.


SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina to dyskusyjny klub filmowy, w którym kochający kino młodzi widzowie mogą oglądać premierowe nowości, a po seansie - w luźnej atmosferze - dyskutować o tym, co zobaczyli.

 
BILETY dla uczniów: 13 zł

 
ZIELONA KARTA
Za każdy zakupiony bilet na dowolny seans w Kinie Pod Baranami, przysługuje 1 stempel na Zielonej Karcie (do odebrania w kasie Kina). Pięć stempli to jedna darmowa wejściówka na wybrany film.

 
O FILMIE:
 
APOKAWIXA | APOKAWIXA
(Xawery Żuławski) PL 2022, 120’

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych 2022 - nominacja: Udział w Konkursie Głównym (Xawery Żuławski)
47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych 2022 - wygrana: Złoty Pazur - kategoria Inne Spojrzenie; Nagroda indywidualna - Najlepszy debiut aktorski (Marta Stalmierska)


Apokawixa to historia grupy maturzystów, którzy – zmęczeni kolejnymi lockdownami – postanawiają zorganizować nad morzem „melanż życia”. Mimo niepokojąco wysokiego stężenia sinic w Bałtyku i przypadków dziwnych zakażeń początkowo wszystko idzie normalnie – plaża, taniec, seks, picie, miłosne uniesienia i rozczarowania. Z minuty na minutę całość jednak zaczyna wymykać się spod kontroli. W środku imprezy wybucha epidemia zombie. Bohaterowie muszą walczyć o życie.

 


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum