kpb

Dojrzałe Kino: Na Zachodzie bez zmian

środa, 26 października 2022, godz. 11.00

 

 

 

26 października, tradycyjnie o godzinie 11.00, zapraszamy seniorów na kolejną odsłonę cyklu Dojrzałe Kino. Na ekranie Na Zachodzie bez zmian - najnowsza adaptacja słynnej powieści Ericha Marii Remarque’a. Projekcję poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.

 

Na Zachodzie bez zmian to wstrząsająca, antywojenna opowieść o losach młodego żołnierza na zachodnim froncie I wojny światowej. Film został oparty na głośnej powieści Ericha Marii Remarque’a, który sam był weteranem wojennym. Niemieckie wydanie książki ukazało się w styczniu 1929, a w ciągu pierwszego roku sprzedano milion egzemplarzy w samych Niemczech (kolejny milion rozszedł się za granicą).


W 1930 roku Lewis Milestone nakręcił filmową wersję powieści, zdobywając dwa Oscary. Reżyserem kolejnej adaptacji z 1979 roku, wyróżnionej Złotym Globem i nagrodą Emmy, był Delbert Mann.


Najnowsza wersja Na Zachodzie bez zmian to pierwsza ekranizacja powieści nakręcona z niemiecką obsadą i po niemiecku. W tym wstrząsającym, antywojennym filmie wystąpili m.in.: Daniel Brühl (Bękarty wojny), Albrecht Schuch (Berlin Alexanderplatz), Sebastian Hülk (Kwiat szczęścia), Devid Striesow (Fałszerze) i Anton von Lucke (Frantz), a za kamerą stanął Edward Berger (Patrick Melrose, Terror). 

 

Gospodynią spotkania wokół filmu będzie red. Maria Malatyńska. Na uczestników pokazu czeka poczęstunek w postaci kawy, herbaty i ciasteczek.

 

 

BILETY dla seniorów: 17 zł

 


O FILMIE:

NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN | IM WESTEN NICHTS NEUES
(Edward Berger) DE/US 2022, 147'

Oscary 2023: niemiecki kandydat w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy
MFF w Toronto 2022 - nominacja: Nagroda Festiwalowa w sekcji 'Prezentacje Specjalne' ('Special Presentations') - Udział w sekcji (Edward Berger)


Paul i jego towarzysze na własnej skórze doświadczają, jak początkowa euforia ustępuje miejsca desperacji i strachowi, gdy przychodzi im walczyć o życie w okopach.


ZWIASTUN:

 

 

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

 

 

 

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

archiwum