kpb

13. LGBT+ Film Festival

13. LGBT+ FILM FESTIVAL
9-15 maja 2022
Kino Pod Baranami

 

 

Od 9 do 15 maja zapraszamy na tegoroczną odsłonę LGBT+ Film Festival: największego w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenia kulturalnego prezentującego kinematografię LGBT+. W programie m.in. nagrodzone na Festiwalu Sundance Ma Belle, My Beauty, kanadyjski film Wildhood rozgrywający się wśród przedstawicieli narodu Mi'kmaq oraz Cured - poruszający dokument o walce o równość.


13. edycja LGBT+ Film Festival odbędzie się w ośmiu miastach w całej Polsce i - jak co roku - zawita również do Krakowa. Z tej okazji na ekranie naszego kina pojawi się szereg wyjątkowych filmów, ujmujących w filmowe ramy rozmaite doświadczenia queerowych społeczności.


Filmem otwarcia we wszystkich festiwalowych miastach będzie Private Desert (reż. Aly Muritiba) - brazylijski kandydat do Oscara 2021, wyróżniony na Festiwalu w Wenecji. Jego głównym bohaterem jest zwolniony dyscyplinarnie policjant, który przemierza kraj w poszukiwaniu poznanej w internecie ukochanej, która nagle zamilkła. Temat poliamorii i biseksualności podejmuje Ma Belle, My Beauty Marion Hill, który otrzymał nagrodę publiczności na Festiwalu Sundance. Osadzony wśród przepięknych krajobrazów francuskiej prowincji film opowiada historię spotkania po latach, które przywołuje zapomniane wspomnienia i budzi uśpione uczucia.


W programie festiwalu znalazły się także poruszające obrazy młodości i dzieciństwa, na czele z francuskim Softie Samuela Theisa (współautora Party Girl). Główny bohater filmu - dziesięcioletni Johnny - zdecydowanie wyróżnia się na tle rówieśników. Jest inteligentny, subtelny i wyraźnie zafascynowany nowym nauczycielem, który otwiera przed nim zupełnie inny świat. Swojego miejsca na ziemi poszukują dwaj bracia, którzy w kanadyjskim filmie Wildhood Brettena Hannama decydują się na ucieczkę z domu. W drodze poznają Pasmaya, który - tak jak oni - pochodzi ze rdzennego narodu Mi'kmaq. O młodości w całkowicie innym zakątku globu opowiada Girl Picture Alli Haapasalo - fiński film coming-of-age, którego bohaterki poszukują miłości, bliskości i przyjemności.


Warto też zwrócić uwagę na poruszający film dokumentalny Cured Patricka Sammona i Bennetta Singera, opowiadający o walce o skreślenie homoseksualizmu z listy chorób psychicznych, którego dokonano dopiero w 1973 roku. W programie znalazły się także Hiszpańskie szorty - zestaw filmów krótkometrażowych z półwyspu Iberyjskiego, przedstawiających różne oblicza życia osób nieheteronormatywnych.

 

PROGRAM:

poniedziałek, 9 maja 2022
20.45
PRIVATE DESERT | DESERTO PARTICULAR
(Aly Muritiba) BR/PT 2021, 120’

wtorek, 10 maja 2022
20.45
HISZPAŃSKIE SZORTY | SPANISH SHORTS
- zestaw krótkich metraży
(varia) ES 2019-2021, 105'

środa, 11 maja 2022
20.55 MA BELLE, MY BEAUTY | MA BELLE, MY BEAUTY
(Marion Hill) US/FR 2021, 93’

czwartek, 12 maja 2022
20.45
SOFTIE | PETITE NATURE
(Samuel Theis) FR 2021, 93'

piątek, 13 maja 2022
20.45 GIRL PICTURE | TYTÖT TYTÖT TYTÖT
(Alli Haapasalo) FI 2022, 100’

sobota, 14 maja 2022
20.45
CURED | CURED
(Patrick Sammon, Bennett Singer) US 2020, 80’

niedziela, 15 maja 2022
20.45
WILDHOOD | WILDHOOD
(Bretten Hannam) CA 2021, 108'

 

BILETY:
23 zł (normalny)
18 zł (ulgowy)
Karnet (7 filmów): 77 zł
Aby zakupić karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl

 

O FILMACH:

CURED | CURED
(Patrick Sammon, Bennett Singer) US 2020, 80’

Frameline San Francisco International LGBTQ Film Festival 2020: Najlepszy Dokument
NewFest: New York’s LGBT Film Festival 2020: Najlepszy Dokument
OUT at the Movies Int’l LGBT Film Fest 2020: Najlepszy Dokument
Rochester ImageOut 2020: Najlepszy Dokument


Mocny dokument, naświetlający kluczowy - lecz przez wielu nieznany - rozdział walki o równość: kampanię, która doprowadziła Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne do skreślenia homoseksualizmu z listy chorób psychicznych w 1973 roku. Zanim podjęto tę doniosłą decyzję, każdy gej czy lesbijka byli uznawani za osoby chore, wymagające leczenia. Przedsiębiorstwa i rząd wykorzystywały ten fakt, by usprawiedliwiać dyskryminację i bigoterię. Dopóki geje i lesbijki byli „chorzy”, postęp na drodze do równości był wykluczony.

 

GIRL PICTURE | TYTÖT TYTÖT TYTÖT
(Alli Haapasalo) FI 2022, 100’

MFF w Berlinie 2022: Nagroda Teddy (nominacja)
Sundance Film Festival 2022: Nagroda Publiczności


Najlepsze przyjaciółki, Mimmi i Rönkkö, znajdujące się w tym specyficznym momencie życia pomiędzy dzieciństwem a dorosłością, pracują po szkole w sklepie ze smoothies, dzieląc się doświadczeniami, związanymi z miłością i seksem. Pierwsza zakochuje się w neurotycznej łyżwiarce figurowej – Emmie, trzymając się jednocześnie na dystans, druga zaś poszukuje – na razie bezskutecznie – erotycznej przyjemności.


Film prezentowany dzięki wsparciu Ambasady Finlandii w Warszawie.

 

MA BELLE, MY BEAUTY | MA BELLE, MY BEAUTY
(Marion Hill) US/FR 2021, 93’

Sundance Film Festival 2021: Nagroda Publiczności


Lane, Bertie i Fred byli kiedyś w poliamorycznym związku. Wszystko układało się świetnie, dopóki Lane nie zniknęła nagle z ich życia. Dwa lata później, Bertie i Fred są już małżeństwem, mieszkają w jego domu rodzinnym na francuskiej prowincji. Gdy Lane nagle się tam pojawia, nie rozpoznaje swojej dawnej kochanki – przeżywającej żałobę po śmierci matki, osamotnionej w „białym”, europejskim mieście. Usiłuje odtworzyć ich dawną beztroską rzeczywistość, ale do pewnych rzeczy może nie być już powrotu…


Film prezentowany dzięki wsparciu Instytutu Francuskiego w Polsce.

 

PRIVATE DESERT | DESERTO PARTICULAR
(Aly Muritiba) BR/PT 2021, 120’

Brazylijski kandydat do Oscara 2021
MFF w Wenecji 2021: Queer Lion (nominacja), Venice Days – Giornate degli Autori - Nagroda Publiczności


Daniel, 40-letni policjant, zostaje zawieszony w obowiązkach służbowych, a w jego sprawie toczy się wewnętrzne śledztwo. Kiedy Sara, z którą romansował dotąd przez internet, niespodziewanie znika, bohater wyjeżdża w jej poszukiwaniu na drugi koniec kraju. Na miejscu spotyka tajemniczego mężczyznę, który oferuje skontaktowanie go z kobietą pod kilkoma konkretnymi warunkami…

 

SOFTIE | PETITE NATURE
(Samuel Theis) FR 2021, 93'

MFF w Cannes 2021: Queer Palm (nominacja)
MFF w Zurychu 2021: Najlepszy Film Międzynarodowy (nominacja)


Dziesięcioletni Johnny wyróżnia się na tle rodziny i niebezpiecznej okolicy we wschodniej Francji. Jest delikatny i inteligentny, a zainteresowaniami wyraźnie wyprzedza swój wiek. Z ciekawością obserwuje wzloty i upadki swojej młodej, samotnej matki, prowadzącej burzliwe życie uczuciowe. Wszystko się zmienia, kiedy nowy nauczyciel z miasta przejmuje jego klasę. Pan Adamski w niego wierzy i chce otworzyć przed nim nowy świat. Młody, nieszablonowy nauczyciel intryguje chłopca…

 

WILDHOOD | WILDHOOD
(Bretten Hannam) CA 2021, 108'

MFF w Toronto 2021: Oficjalna Selekcja


Link, nastolatek o rdzennym pochodzeniu Mi'kmaq oswaja się ze swoją tożsamością seksualną. Jednak jego życie nagle się zmienia. Policja przyłapuje go z bratem na kradzieży, co wywołuje wybuch agresji u ojca. Gdy Link odkrywa, że jego rzekomo zmarła matka może jednak żyć, wraz z bratem decyduje się uciec z domu. W drodze poznają Pasmaya, którego połączy z Linkiem coś więcej niż etniczne pochodzenie.


Film prezentowany dzięki wsparciu Ambasady Kanady w Polsce.

 

HISZPAŃSKIE SZORTY - zestaw krótkich metraży, 105’


TAREK | TAREK
(Anatael Pérez) ES 2021, 9’

Czworo nastolatków opowiada o swoich przeżyciach z imprezy, na której poznali chłopaka o imieniu Tarek. Cztery świadectwa ujawniają głęboką więź pomiędzy bohaterami, którzy pomimo różnic przeszli przez podobne doświadczenia.


PRZED WYBUCHEM | ANTES DE LA ERUPCIÓN
(Roberto Pérez Toledo) ES 2021, 9’

Chociaż erupcja wulkanu może nastąpić bez wyraźnego ostrzeżenia, zwykle przed wybuchem zauważalne są pewne sygnały. Podobnie w życiu, choć przeważnie ich nie dostrzegamy…


ŚRODEK DO DEZYNFEKCJI | HIDROALCOHÓLICO
(Roberto Pérez Toledo) ES 2020, 5’

Dwoje obcych sobie ludzi umawia się na randkę w ciemno podczas pandemii COVID-19. Dyskutują o problemach związanych z nawiązywaniem kontaktu fizycznego z drugim człowiekiem.


JESTEM DZIEWCZYNKĄ | YO SOY UNA NIÑA
(Richard Zubelzu) ES 2019, 20’

Ten krótki metraż ma na celu uwidocznić rzeczywistość transpłciowości w dzieciństwie i podkreślić znaczenie postaci dziadków. To opowieść o komplikacjach, nieporozumieniach oraz konfliktach do przezwyciężenia. O bezwarunkowej miłości, szacunku, wsparciu i akceptacji procesu identyfikacji seksualnej dziesięcioletniej dziewczynki.


OTWIERAJĄC OKNA | ABRIENDO VENTANAS
(Vicky Calavia) ES 2021, 30’

Historia na siedem głosów. Siedem kobiet daje świadectwo swojej różnorodności afektywno-seksualnej i płciowej. To opowieść o ich przeżyciach, w połowie drogi między dramatem a humorem, czułością a rzeczywistością, nie zawsze łatwą w codziennym doświadczeniu bohaterek.


(A)NORMAL | (A)NORMAL
(Miguel Parra) ES 2021, 12’

Leo, Juan, David i Lucio spotykają się w szatni na siłowni. Czterech mężczyzn o czterech różnych poglądach na kwestie męskości. Podejmują dyskusje, które wydawać by się mogły proste, a które budują jednak ogromne napięcie i emocje.


LEPSZE DNI | BETTER DAYS
(Fran Herrero Ansoleaga) ES 2021, 20’

Świadectwa osób LGBTQI+, które ubiegały się o azyl lub schronienie w Hiszpanii. Wyjątkowe historie z podróży, które pokazują ich różne doświadczenia i realia zarówno w krajach pochodzenia, jak i w kraju, który obecnie ich gości.

 

Pokaz krótkich metraży jest współorganizowany przez platformę Exterior es Diverso, organizację Cinemateca Pedro Zerolo oraz Instytut Cervantesa. Kuratorem zestawu jest Gerjo Pérez Meliá.

 


PATRONAT MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum