kpb

studencki Nocny Klub Filmowy: Memoria (przedpremiera!)

STUDENCKI NOCNY KLUB FILMOWY #273
MEMORIA 
(reż. Apichatpong Weerasethakul)
czwartek, 21 kwietnia 2022, godz. 22.45
Kino Pod Baranami

 

 

W czwartek 21 kwietnia, o godz. 22.45, zapraszamy na kolejną odsłonę studenckiego Nocnego Klubu Filmowego. W programie: wyróżniona Nagrodą Jury na Festiwalu w Cannes Memoria Apichatponga Weerasethakula - unikalne doświadczenie filmowe na pograniczu snu i jawy. Projekcję poprzedzi wprowadzenie, a po seansie odbędzie się dyskusja. Bilety dla studentów: 13 zł.

 

Memoria to transcendentalna, hipnotyzująca podróż. Film-sen, film-odyseja, unikalne doświadczenie zmysłowe, dźwiękowe i duchowe, opowiadające za pośrednictwem niezwykłych obrazów o współczesnym świecie i jego osobliwej sztuczności.


Memoria jest najnowszym dziełem Apichatponga Weerasethakula - urodzonego w Bangkoku reżysera, który zasłynął w 2010 roku za sprawą filmu Wujek Boonmee, który potrafi przywołać swoje poprzednie wcielenia, nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes.


W roli głównej w Memorii wystąpiła Tilda Swinton (Kurier Francuski…, Ludzki głos, Suspiria).


Memoria ma korzenie w żałobie. W 2012 roku zmarła matka Tildy, Judith. To było dla niej bardzo silne przeżycie. W 2018 roku odszedł ojciec, John. Myślę, że w jej najbliższych projektach widzowie zobaczą dużo śladów tamtych emocji. Jestem zaszczycony, wiedząc, że nasza współpraca była jednym z pierwszych artystycznych podejść Tildy do przepracowania tamtej traumy. I to w bardzo osobisty sposób - opowiada o współpracy z aktorką reżyser.


Premiera filmu: 22 kwietnia 2022.


Prelekcję do filmu z ekranu wygłosi Mateusz Olszewski - student informatyki analitycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i wielki fan twórczości Weerasethakula.

 

Studencki Nocny Klub Filmowy to cykl stworzony specjalnie z myślą o poszukujących niezwykłych filmowych wrażeń studentach. To najlepsze, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne filmy z bieżącego repertuaru, prowokujące do całonocnej dyskusji w studenckim gronie.


Po seansie na uczestników spotkania czeka darmowy drink w Klubie Betel (Pl. Szczepański 3). 


BILETY: 13 zł 

  

O FILMIE:
 
MEMORIA | MEMORIA
(Apichatpong Weerasethakul) CO/TH/FR/DE/MX/QA/GB/CN/CH 2022, 136'

MFF w Cannes 2021 - wygrana: Nagroda Jury - Najlepszy film (Apichatpong Weerasethakul)
MFF w Cannes 2021 - nominacja: Złota Palma - Udział w konkursie głównym (Apichatpong Weerasethakul)
FF Nowe Horyzonty 2021 - nominacja: OPPO Pokazy galowe - Udział w sekcji (Apichatpong Weerasethakul)
Transatlantyk 2021 - nominacja: Nagroda Publiczności - Udział w festiwalu (Apichatpong Weerasethakul)

 

Huk. Metaliczny, głośny, przeszywający – jakby wydobywał się z wnętrza planety. Taki dźwięk prześladuje Jessicę (fenomenalna Tilda Swinton) – atakuje ją podczas bezsennych nocy, zaskakuje w najmniej spodziewanych momentach jej podróży po Kolumbii. Ten dźwięk ją przeraża, ale również fascynuje. Czy postradała zmysły?


 

ZWIASTUN:

 

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY: 

 

             

    

 

PATRONI:


        

   

Bookmark and Share

archiwum