kpb

Świętoszek - retransmisja spektaklu Comédie-Française

ŚWIĘTOSZEK (reż. Ivo Van Hove)
retransmisja spektaklu Comédie-Française
w ramach 400. urodzin Moliera
czwartek, 21 kwietnia 2022, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

 


21 kwietnia, wraz z Instytutem Francuskim w Krakowie zapraszamy na retransmisję Świętoszka - znakomitego spektaklu zrealizowanego przez legendarny paryski teatr Comédie-Française - w oryginalnej, nieocenzurowanej wersji. Przedstawienie stanowi część obchodów 400. urodzin Moliera.

 

Uznany belgijski reżyser Ivo van Hove odkrywa oryginalną wersję Świętoszka, ocenzurowaną w 1664 r. przez francuskiego króla Ludwika XIV zaledwie dzień po premierze. Zgromadzeni 21 kwietnia w Kinie Pod Baranami widzowie zobaczą pierwotną wersję spektaklu, który był wystawiany w tej formie tylko jeden raz w historii!


Spektakl Ivo van Hove’a to mroczna, imponująca inscenizacyjnym rozmachem wizja, wydobywająca na światło dzienne wściekłość, namiętność i zakłamanie bohaterów. Belgijski twórca przypomina, że Świętoszek to zarówno wnikliwy społeczny dramat, jak i energetyzująca satyra na religijną hipokryzję.
 

Retransmisja spektaklu, wystawionego w prestiżowym, cieszącym się długoletnią tradycją i estymą teatrze Komedii Francuskiej (Comédie-Française), stanowi część obchodów 400. rocznicy urodzin mistrza komedii, Moliera.

 

Autorem muzyki do spektaklu Świętoszek jest Alexandre Desplat.

 


Partnerem pokazu jest Instytut Francuski.


 
BILETY:

30 zł (normalny)
25 zł (ulgowy)

 

O SPEKTAKLU:

ŚWIĘTOSZEK | LE TARTUFFE OU L'HYPOCRITE
(Ivo van Hove) FR 2022, 138’

Dążąc do chrześcijańskiej perfekcji, majętny Orgon przyjmuje pobożnego Tartuffe'a, by stał się duchowym przewodnikiem dla domowników. Nie mogąc oprzeć się pokusie, Tartuffe uwodzi żonę Orgona. Przyłapany, gdy wyznaje pożądanie pięknej Elmirze, jeszcze mocniej brnie w hipokryzję…


ZWIASTUN:

 

 

PATRONAT MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum