kpb

Dojrzałe Kino: Powrót do tamtych dni

środa, 15 grudnia 2021, godz. 11.00

 

 

Zapraszamy seniorów na kolejne spotkanie w ramach cyklu Dojrzałe Kino. W środę, 15 grudnia, tradycyjnie o godzinie 11.00, zaprezentowany zostanie głęboko terapeutyczny film Powrót do tamtych dni Konrada Aksinowicza, inspirowany osobistymi wspomnieniami reżysera. Projekcję poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.


Powrót do tamtych dni rozgrywa się na początku lat dziewięćdziesiątych, na jednym z wrocławskich osiedli. Przewodnikiem po filmowym świecie jest czternastoletni Tomek - dojrzewający chłopiec, wychowujący się bez przebywającego na emigracji ojca. Nagły powrót rodzica z zagranicy wywołuje radość, ale przypomina też o dawnych problemach.


Powrót do tamtych dni to nominowana do Złotych Lwów na Festiwalu w Gdyni poruszająca historia o rodzinie i dorastaniu. W filmie wystąpili m.in.: Maciej Stuhr, Weronika Książkiewicz, Katarzyna Warnke, Anna Majcher, Sebastian Stankiewicz i debiutujący na dużym ekranie Teodor Koziar.


Powrót do tamtych dni inspirowany jest wspomnieniami samego reżysera, Konrada Aksinowicza, który w swoich wypowiedziach podkreśla znaczenie filmu dla siebie oraz innych DDA - Dorosłych Dzieci Alkoholików:


Myślę, że ten film będzie ważny dla osób, które przeżyły podobne doświadczenia jak ja. To dobry moment, by im pokazać, że nie są w tym sami. Z kolei tym, którzy mieszkają z osobami DDA, a nie potrafiły rozpoznać pewnych zachowań, może udzieli on odpowiedzi na kilka pytań. Chciałbym, żeby osoby współuzależnione zdały sobie sprawę, że mogą coś zmienić, powiedzieć stop, a nawet odejść. Alkoholik, z uwagi na chorobę, często nie może nic zrobić, ale inni już tak. Myślę, że Powrót do tamtych dni może być początkiem terapii dla osób, które w ogóle boją się tego słowa.


Gospodynią spotkania wokół filmu Powrót do tamtych dni będzie red. Maria Malatyńska. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją, a po seansie odbędzie się dyskusja.

 

BILETY dla seniorów: 16 złO FILMIE:

POWRÓT DO TAMTYCH DNI | POWRÓT DO TAMTYCH DNI
(Konrad Aksinowicz) Pl 2021, 104'

Jest początek lat dziewięćdziesiątych. Czternastoletni Tomek wraz z matką (Weronika Książkiewicz) mieszka na jednym z wrocławskich osiedli. Podobnie jak wielu rówieśników, chłopiec wychowuje się bez ojca, który wyemigrował do USA. Pewnego dnia jednak Alek (Maciej Stuhr) nieoczekiwanie staje w progu rodzinnego mieszkania. Wraz z nim w życiu Tomka pojawiają się: kolorowy telewizor, klocki Lego, buty Nike i wymarzony magnetowid. Szczęście Malinowskich nie trwa jednak długo, bo wraz z powrotem Alka odżywają dawne problemy.

 

Film prezentowany z angielskimi napisami.

 

ZWIASTUN:

 

 


Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

Bookmark and Share

archiwum