kpb

SARAPATA & Marcela Rybska na żywo do filmu niemego Kobieta na Księżycu

SARAPATA & Marcela Rybska
na żywo do filmu niemego
KOBIETA NA KSIĘŻYCU (reż. Fritz Lang)
22. Festiwal Filmu Niemego
- pokaz inauguracyjny
czwartek, 2 grudnia 2021, godz. 19.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

 

 

Wraz z Fundacją Dla Kina zapraszamy na uroczystą inaugurację 22. Festiwalu Filmu Niemego. W czwartek 2 grudnia, w sali Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha wystąpi duet SARAPATA, który wraz z Marcelą Rybską wykona na żywo muzykę do filmu Kobieta na Księżycu Fritza Langa - monumentalnej opowieści, która przez lata rozbudzała wyobraźnię odkrywców kosmosu.


22. Festiwal Filmu Niemego to szczególne wydarzenie na festiwalowej mapie Polski, skupione na kinie sprzed epoki dźwiękowej. W programie Festiwalu tradycyjnie pojawiają się zarówno rozpoznawalne dzieła jak i mniej znane perełki, wyświetlane z muzyką na żywo w wykonaniu artystów z różnych stron świata, reprezentujących rozmaite gatunki muzyczne. W tym roku Festiwal odbędzie się pod hasłem Ekspresja.


Tegoroczna odsłona Festiwalu rozpocznie się 2 grudnia koncertem duetu SARAPATA i Marceli Rybskiej. Artyści wykonają na żywo muzykę do filmu Kobieta na Księżycu - jednej z pierwszych produkcji science-fiction w historii kina.


Duet SARAPATA łączy w sobie wiele skrajności, ale i doświadczeń zdobytych na różnych biegunach muzycznej wędrówki. Zamiłowanie do harmonii wynieśli z towarzyszenia zespołowi Lor czy Paulinie Przybysz. “Po godzinach” odkładali na bok gitary i perkusjonalia, by dać upust swojej największej miłości - muzyce elektronicznej. W czasie grudniowego koncertu ponownie połączą siły z Marcelą Rybską, z którą tworzyli zespół SALK, za pomocą dźwięków snując oniryczne, niemal baśniowe opowieści.


Kobieta na Księżycu to imponujące widowisko, łączące wizualną atrakcyjność z artystycznymi ambicjami. Szczególną uwagę zwraca scenografia, nawiązująca w niektórych scenach do ekspresjonizmu. Film, będący adaptacją powieści Thei von Harbou (również autorka scenariusza), zawiera sceny lotu w kosmos, które wpłynęły na wyobraźnię naukowców zajmujących się eksploracją gwiezdnych przestrzeni. Kobieta na Księżycu realizowana była we współpracy z pionierem techniki rakietowej Hermannem Oberthem, który pierwotnie planował zbudować na potrzeby filmu prawdziwą, działającą rakietę. Pod silnym wpływem dzieła pozostawał również Wernher von Braun - twórca pocisku V2 i jeden z ojców amerykańskiego programu kosmicznego. Film wyreżyserował mistrz niemieckiego kina, Fritz Lang – twórca takich tytułów jak Zmęczona śmierć, Metropolis czy M – Morderca. Kobieta na Księżycu była ostatnim filmem niemym w jego karierze.


Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. Marii Konopnickiej 26).


Po pokazie współorganizator wydarzenia, Goethe-Institut w Krakowie, zaprasza na lampkę wina.

 

BILETY:
32 zł (normalny)
25 zł (ulgowy)
Bilety dostępne są w kasie Kina Pod Baranami oraz online.
KUP BILET

 

O ARTYSTACH:

SARAPATA
Brzmienie projektu SARAPATA, który tworzą bracia Mateusz Sarapata i Michał Sarapata,  to wypadkowa wielu czynników. Z jednej strony bagaż doświadczeń, z drugiej najbliższe sercu inspiracje, a z trzeciej własna ścieżka, którą wspólnie podążają od lat. Braterska wizja muzyki elektronicznej pozbawiona jest surowości i schematów, które zdominowały współczesną scenę muzyczną, która stała się do bólu wtórna i jałowa. Na przekór trendom SARAPATA odkrywają przed słuchaczami brzmienie pełne, barwne i bogate i - co najważniejsze - brzmienie, które nie pozwala spokojnie stać w miejscu.

 

Muzyka duetu SARAPATA dostarcza ogromu doznań, które z jednej strony porywają do tańca, a z drugiej są jak wprowadzenie do rytuału. Dopieszczone do granic brzmienie ugina się od ciężaru pracy włożonej w jego spójność. Techno w wydaniu braci Sarapata dalekie jest od szablonów, klisz i oszczędności. To dźwięki żywe, organiczne, pulsujące. Co najistotniejsze - to dźwięki tak absorbujące, że należy w nie wejść “w całości”, bez stawiania oporu.

 

Wraz z duetem SARAPATA wystąpi Marcela Rybska - wokalistka i kompozytorka, właścicielka jednego z bardziej hipnotyzujących i poruszających głosów w Polsce. Razem z zespołem SALK wydali nakładem wytwórni Nextpop płytę Matronika i zagrali na najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce. SALK wielokrotnie występował na Festiwalu Filmu Niemego, tworząc muzykę do takich klasyków kina niemego jak Upadek Domu Usherów czy Podróż na Księżyc.

 

O FILMIE:

KOBIETA NA KSIĘŻYCU | FRAU IM MOND    
(Fritz Lang) DE 1929, 170'

Sześć osób odbywa pierwszy w historii lot na Księżyc. Załogę tworzą: osobliwy profesor, który twierdzi, że znajdą tam złoto, jego młody i zamożny przyjaciel, który zbudował rakietę oraz asystenci: główny inżynier Windegger i studentka astronomii Friede. Na pokładzie znajduje się również przedstawiciel przedsiębiorców zainteresowanych eksploatacją księżycowych zasobów oraz… pasażer na gapę. Wyprawa, która początkowo ma posmak ekscytującej przygody, szybko wymyka się spod kontroli i zamienia się w walkę o przetrwanie.


Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

 

Partnerem pokazu jest Goethe-Institut w Krakowie.

 

 

SPOT 22. FESTIWALU FILMU NIEMEGO:

 

 

ORGANIZATORZY:
Fundacja Dla Kina
Kino Pod Baranami


WSPÓŁFINANSOWANIE:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Miasto Kraków
Polski Instytut Sztuki Filmowej


PARTNERZY:
Goethe-Institut w Krakowie
Instytut Francuski w Polsce
Krakowskie Biuro Festiwalowe
Fondazione Cineteca di Bologna
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Betel Klub
Studio Kropka
Pałac pod Baranami
Sieć Kin Studyjnych
Europa Cinemas


PATRONI MEDIALNI:
JAZZKULTURA
Klatki na oczach. Blog Roberta Siwczyka
Krakow.pl
Kraków Culture Karnet
Off Radio Kraków
Radio Kraków
Uwolnijmuzyke.pl
Wyborcza.pl
 

DESIGN:
BLEKA

 


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Współfinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Bookmark and Share

archiwum