kpb

Hania Rani & Dobrawa Czocher na żywo do filmu niemego KOBIETA ZNIKĄD

HANIA RANI & DOBRAWA CZOCHER
na żywo do filmu niemego

KOBIETA ZNIKĄD (reż. Louis Delluc)
22. FESTIWAL FILMU NIEMEGO

piątek, 3 grudnia 2021, g. 20.00
Kino Kijów

 

 

W ramach 22. Festiwalu Filmu Niemego zapraszamy na muzyczno-filmową ucztę. W piątek 3 grudnia, w sali Kina Kijów, wystąpią Hania Rani & Dobrawa Czocher - najmłodszy w historii wytwórni Deutsche Grammophon żeński duet kompozytorski związany z tą słynną marką. Artystki wykonają na żywo muzykę do niemego dramatu Kobieta znikąd w reżyserii Louisa Delluca, jednego z najwybitniejszych twórców francuskiego impresjonizmu filmowego. 

 
Rozpoczynający się 2 grudnia Festiwal Filmu Niemego to szczególne wydarzenie na festiwalowej mapie Polski, skupione na kinie sprzed epoki dźwiękowej. W programie Festiwalu tradycyjnie pojawią się zarówno rozpoznawalne dzieła jak i mniej znane perełki, wyświetlane z muzyką na żywo w wykonaniu artystów z różnych stron świata, reprezentujących rozmaite gatunki muzyczne. W tym roku Festiwal odbędzie się pod hasłem Ekspresja.

 

Głównym punktem tegorocznego Festiwalu będzie występ odnoszącego szczególne sukcesy w świecie współczesnej muzyki klasycznej duetu Hania Rani & Dobrawa Czocher. Motywem przewodnim ich pierwszej wspólnej płyty Inner Symphonies, wydanej 15 października 2021 roku nakładem cenionego Deutsche Grammophon, jest nadzieja. W pandemicznym czasie Hania i Dobrawa wspierały się wzajemnie i motywowały zarówno jako przyjaciółki, jak i muzyczne partnerki. Praca nad Inner Symphonies zaczęła się od rozmów przez internet, po których nastąpiły osobiste spotkania, wymiany pomysłów i liczne improwizacje, które były podstawą do stworzenia ostatecznego kształtu albumu. W Inner Symphonies kontrastujące utwory współgrają ze sobą, tworząc unikalny, introspektywny świat dźwięków. Od powolnego, tajemniczego piękna Whale's Song po zawrotny ruch Con Moto, którego niespokojną energię potęguje delikatna melodia, wyłaniająca się spośród motorycznych przebiegów partii fortepianu i wiolonczeli.

 

3 grudnia Hania Rani & Dobrawa Czocher wykonają na żywo muzykę do filmu Kobieta znikąd – arcydzieła Louisa Delluca, czołowego twórcy francuskiego impresjonizmu filmowego, a także dramaturga i krytyka filmowego.
 

Kobieta znikąd to film opowiadający o kobiecie powracającej do rodzinnego domu, który opuściła przed laty w poszukiwaniu szczęścia i miłości. Rozczarowana i rozgoryczona bohaterka ma świadomość iluzoryczności dawnych marzeń, które nie przyniosły jej prawdziwego spełnienia. Jej los może powtórzyć młoda kobieta, obecnie mieszkająca w tym samym miejscu, która zmaga się z podobnymi dylematami. W filmie Delluca szczęście jest ułudą, a marzenia szybko weryfikowane są przez rzeczywistość. Przepełniająca film atmosfera melancholii osiągnięta została za pomocą ekspresyjnej lecz nie przesadzonej gry aktorskiej (w roli głównej wystąpiła Ève Francis – muza i żona reżysera), retrospekcji, zbliżeń i onirycznych zdjęć. 

 

Wydarzenie odbędzie się w Kinie Kijów (Al. Zygmunta Krasińskiego 34).

Współorganizatorem pokazu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe

 


BILETY 
PRZEDSPRZEDAŻ: 60 zł
Bilety dostępne w kasach Kina Pod Baranami i Kina Kijów oraz online: TUTAJ

 

O ARTYSTKACH:

 

Hania Rani & Dobrawa Czocher - instrumentalistki i kompozytorki - zaczęły tworzyć muzykę w bardzo młodym wieku, odkrywając łączącą je instynktowną artystyczną więź. Obie artystki są teraz odnoszącymi sukcesy muzykami, ale ta szczególna więź pozostała niezmieniona. 26 maja 2021 roku Hania (fortepian) i Dobrawa (wiolonczela) podpisały kontrakt z prestiżową wytwórnią płytową Deutsche Grammophon. 15 października ukazał się ich pierwszy wspólny album Inner Symphonies.
Słowo inner symbolizuje tu duchowość, intymność i prywatność, podczas gdy symphonies oznacza znacznie więcej, niż tylko formę muzyczną, to także symbol swoistej konstrukcji, potęgi i wielkości. To dla nas nowa przygoda
- Hania Rani.

Hania Rani jest również nagradzaną autorką muzyki do filmów, m.in. do dokumentu xABo: Ksiądz Boniecki (dostępny w E-Kinie Pod Baranami) oraz dramatu Jak najdalej stąd w reżyserii Piotra Domalewskiego (Złote Lwy w Gdyni za najlepszą muzykę) i laureatką Fryderyka w kategorii “Kompozytor Roku”.

hania-dobrawa.com

 
O FILMIE:

KOBIETA ZNIKĄD | LA FEMME DE NULLE PART
(Louis Delluc) FR 1922, 68'

W pobliżu Genui mieszka młode małżeństwo z dzieckiem. Pewnego dnia, podczas nieobecności męża, zjawia się nieznajoma staruszka. Kobieta twierdzi, że kiedyś tu mieszkała, jednak trzydzieści lat temu porzuciła dom rodzinny i uciekła ze swoim ukochanym. Teraz wraca, by ożywić dawne wspomnienia. Słuchając tej opowieści, młodsza kobieta wyznaje, że znalazła się przed podobnym dylematem.

Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

 

SPOT 22. FESTIWALU FILMU NIEMEGO:

 

ORGANIZATORZY:
Fundacja dla Kina
Kino Pod Baranami

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Współfinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Bookmark and Share

archiwum