kpb

Nowości w E-Kinie: Polański, Horowitz. Hometown oraz Minari

Nowości w E-Kinie:
POLAŃSKI, HOROWITZ. HOMETOWN
(reż. Mateusz Kudła, Anna Kokoszka-Romer)
MINARI (reż. Lee Isaac Chung)
od 5 listopada w E-Kinie Pod Baranami
www.e-kinopodbaranami.pl

 


W E-Kinie Pod Baranami, czyli na platformie www.e-kinopodbaranami.pl, czekają dwie filmowe nowości, które niedawno gościły na kinowych ekranach. Dokumentalny Polański, Horowitz. Hometown, wyróżniony Nagrodą Publiczności podczas 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz Minari - pełna czułości, uniwersalna opowieść o delikatnej sztuce zapuszczania nowych korzeni.


Wyróżniony Nagrodą Publiczności podczas 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego dokument Polański, Horowitz. Hometown jest zapisem niezwykłej podróży do czasów młodości, w jaką udają się reżyser Roman Polański oraz fotograf Ryszard Horowitz.


Bohaterowie przemierzają uliczki Krakowa i Kazimierza, chodzą po terenie dawnego żydowskiego getta i wspominają najwcześniejszy okres swojego życia. W ich rozmowach wiele jest poruszających, osobistych refleksji, dotyczących koszmaru wojny oraz utraty najbliższych. Jednocześnie, film Polański, Horowitz. Hometown pełen jest lekkości, humoru oraz zabawnych sytuacji.

 

Film Polański, Horowitz. Hometown dzięki nagrodom otrzymanym na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym walczy aktualnie o nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej.


Film Polański, Horowitz. Hometown można obejrzeć TUTAJ 


Minari to subtelna historia koreańskiej rodziny, która przeprowadza się z tętniącej życiem Kalifornii na idylliczną, amerykańską prowincję. Życie poza wielkim miastem umożliwia ojcu (Steven Yeun) spełnienie marzenia o zostaniu farmerem. Jednocześnie jest niemałym wyzwaniem dla pozostałych członków rodziny, którym niełatwo jest się odnaleźć w nowym domu.


Minari to jeden z tegorocznych oscarowych przebojów, który zgromadził na swoim koncie aż pięć nominacji oraz jedną statuetkę - dla znanej koreańskiej aktorki Yuh-Jung Youn (odtwórczyni roli babci). Inspirowany prawdziwymi historiami koreańskich imigrantów film Lee Isaaca Chunga, został również doceniony na prestiżowym Festiwalu Sundance, gdzie zdobył Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Główną Jury.


Film Minari można obejrzeć TUTAJ


O FILMACH:

MINARI | MINARI
(Lee Isaac Chung) US 2020, 115'

Oscary 2021 - wygrana: Najlepsza aktorka drugoplanowa (Youn Yuh-jung)
Oscary 2021 - nominacje: Najlepszy film, Najlepsza reżyseria (Lee Isaac Chung), Najlepszy aktor (Steven Yeun),  Najlepszy scenariusz oryginalny
MFF Sundance 2019: Nagroda Publiczności i  Nagroda Główna Jury
Nagrody BAFTA 2021 - nominacje: Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, Najlepszy Reżyser, Najlepsza Aktorka Drugoplanowa, Najlepszy Aktor Drugoplanowy, Najlepsza Obsada i Najlepsza Muzyka Oryginalna


W pogoni za amerykańskim snem Jakob Yi (Steven Yeun) przeprowadza swoją rodzinę z Kalifornii do sielskiego Arkansas. Jego marzeniem jest stworzyć własną farmę, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny nie są zadowoleni z przenosin, zwłaszcza, gdy okazuje się, że ich nowy dom ma…kółka i jest tak wątły, że może sobie nie poradzić z nawiedzającymi okolicę tornadami.

 

POLAŃSKI, HOROWITZ. HOMETOWN | POLAŃSKI, HOROWITZ. HOMETOWN
(Mateusz Kudła, Anna Kokoszka-Romer) PL/FR/US 2021, 75’
(film dokumentalny)

61. Krakowski Festiwal Filmowy: film otwarcia, Nagroda Publiczności, Wyróżnienie Specjalne w konkursie filmów polskich


Po kilkudziesięciu latach wreszcie udało im się spotkać w rodzinnym mieście. Dwóch artystów, fotografik Ryszard Horowitz i reżyser Roman Polański, wędruje po Krakowie śladami swoich wojennych doświadczeń. Przemierzają uliczki Kazimierza i dawnego getta, zaglądają do mieszkań, w których spędzili chłopięce lata, wspominają tych, których już nie ma – ale także tych, dzięki którym przeżyli Zagładę. Film jest barwną gawędą o dzieciństwie, przyjaźni, wspólnym żydowskim losie i przede wszystkim o miejscu, które (mimo upływu czasu i wielu zmian) nadal pozostaje domem.


Film jest dostępny w wersji z angielskimi napisami.

 

 

PATRON MEDIALNY:

 

Bookmark and Share

archiwum