kpb

Kinematograf w Pałacu Potockich

Kinematograf w Pałacu Potockich
czerwiec-grudzień 2021
Pałac Potockich
Rynek Główny 20

 

We współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym zapraszamy na cykl wyjątkowych pokazów filmowych. Od czerwca do grudnia 2021, w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 zaprezentowanych zostanie siedem unikalnych filmów związanych z literaturą oraz Krakowem, noszącym tytuł Miasta Literatury UNESCO. W programie m.in. Dolina Issy w reżyserii Tadeusza Konwickiego, Test pilota Pirxa oparty na opowiadaniu Stanisława Lema oraz Spis cudzołożnic zrealizowany przez Jerzego Stuhra.


Pałac Potockich, mieszczący się przy Rynku Głównym 20, przemieni się w najbliższych miesiącach w kameralną salę kinową z unikalnym repertuarem. Przy jej organizacji Krakowskie Biuro Festiwalowe współpracuje z naszym Kinem. Od czerwca do grudnia 2021 roku, w Pałacu Potockich zostaną wyświetlone niezwykłe, rzadko prezentowane produkcje filmowe, które spaja wątek literacki oraz Kraków – od 2013 roku noszący zaszczytny tytuł Miasta Literatury UNESCO.


29 czerwca cykl pokazów otworzy Dolina Issy – poetycka adaptacja jednego z najbardziej znanych utworów Czesława Miłosza, przygotowana przez innego wybitnego polskiego pisarza, Tadeusza Konwickiego. Pokaz poprzedzi prelekcja prof. Joanny Zach, kierowniczki Ośrodka Badań nad Twórczością Czesława Miłosza na Uniwersytecie Jagiellońskim.
 

W kolejnych miesiącach zaprezentowane zostaną inne perełki polskiego kina, silnie związane z utworami literackimi. Romans prowincjonalny oparty na opowiadaniu Kornela Filipowicza opowiada o dziewczynie żyjącej w dusznej atmosferze małego miasteczka. Frustracja konserwatywnym otoczeniem i konwenansami towarzyszy także czwórce bohaterów filmu Nad rzeką, której nie ma Andrzeja Barańskiego, zrealizowanego na podstawie tekstu Stanisława Czycza.

 
O miłosnych rozterkach opowiada Jowita – znakomity film Janusza Morgensterna z Danielem Olbrychskim i Barbarą Kwiatkowską w rolach głównych, kręcony m.in. w słynnym hotelu Cracovia oraz na Wzgórzu Wawelskim. W grodzie Kraka w całości rozgrywa się także Spis cudzołożnic – komedia na temat relacji damsko-męskich, wyreżyserowana (i zagrana!) przez Jerzego Stuhra, na podstawie tekstu Jerzego Pilcha. A Tętno Gerarda Zalewskiego opowiada o wielkiej, tragicznej miłości Haliny i Adolfa Poświatowskich.


Z okazji trwającego właśnie Roku Lema, w programie pojawi się ekranizacja powieści słynnego polskiego  pisarza, filozofa i futurologa. Polsko-radziecki Test pilota Pirxa, pełen jest niezwykłych efektów specjalnych oraz złożonych pytań na temat człowieczeństwa i ludzkiej natury. 


 
Każdy z pokazów zostanie poprzedzony krótkim, popularyzatorskim wprowadzeniem.

 

Od czerwca do sierpnia pokazy odbywać się będą o godz. 21.00 na dziedzińcu Pałacu Potockich. W przypadku złej pogody seanse będą przenoszone do sal Pałacu. Od września do grudnia projekcje odbywać się będą od godz. 20.00 we wnętrzach Pałacu Potockich.

 

Pałac Potockich mieści się przy Rynku Głównym 20.


 
BILETY: 10 zł
Bilety dostępne będą w kasie Kina Pod Baranami lub w Pałacu Potockich w dniu pokazu.
Miejsca nienumerowane.


 

PROGRAM:

wtorek, 29 czerwca 2021
21.00 DOLINA ISSY
(Tadeusz Konwicki) PL 1982, 102’
 
wtorek, 20 lipca 2021
21.00 ROMANS PROWINCJONALNY
(Krzysztof Wierzbiański) PL 1977, 61’
 
wtorek, 17 sierpnia 2021
21.00
NAD RZEKĄ, KTÓREJ NIE MA
(Andrzej Barański) PL 1991, 85’
 
wtorek, 21 września 2021
20.00 TEST PILOTA PIRXA
(Marek Piestrak) PL/ZSRR 1979, 95’
Film prezentowany z angielskimi napisami.
 
wtorek, 19 października 2021
20.00 SPIS CUDZOŁOŻNIC
(Jerzy Stuhr) PL 1995, 64’
 
wtorek, 16 listopada 2021
20.00
JOWITA
(Janusz Morgenstern) PL 1967, 91’
 
wtorek, 14 grudnia 2021
20.00 TĘTNO
(Gerard Zalewski) PL 1985, 69’
Film prezentowany z angielskimi napisami.

 

 

O FILMACH:


DOLINA ISSY
(Tadeusz Konwicki) PL 1982, 102’


Adaptacja powieści Czesława Miłosza Dolina Issy, napisanej w latach 1953-55 i wydanej po raz pierwszy nakładem paryskiej Kultury. Jej realizacji, wkrótce po otrzymaniu przez poetę Nagrody Nobla, podjął się Tadeusz Konwicki – również pochodzący z Litwy artysta, który w swej twórczości literackiej niejednokrotnie dawał wyraz powinowactwu ze światem opisywanym w powieści Miłosza.

 
Akcja Doliny Issy toczy się na Litwie pod koniec lat dziesiątych XX wieku, w dolinie na pół mitycznej rzeki Issy. Osią fabularną utworu są losy żyjących tam ludzi - historia małego chłopca Tomaszka, tragicznego w skutkach romansu miejscowego księdza i jego gosposi, nieodwzajemnionej miłości pokojówki Barbarki do swojego pana, postępującego szaleństwa leśnika Baltazara, którego egzystencjalne niepokoje doprowadzają do obłędu i zbrodni. Świat żywych przenika się ze światem zmarłych, a dziejom poszczególnych bohaterów towarzyszą znane z litewskich legend diabły i demony.

 

 


 

 
JOWITA
(Janusz Morgenstern) PL 1967, 91’


MFF w San Sebastian 1967: nagroda za reżyserię, nagroda OCIC
Nagroda III stopnia Ministra Kultury i Sztuki w 1967 r.

 
Luźno oparta na powieści Stanisława Dygata Disneyland historia sportowca, który w pogoni za wyimaginowaną miłością traci szanse na realne uczucie.

 
Młody architekt Marek Arens (Daniel Olbrychski) jest człowiekiem ogromnie popularnym. Sławę przyniosła mu jednak nie architektura, lecz wyczyny sportowe, jest bowiem znakomitym lekkoatletą. Sam niespecjalnie pasjonuje się ani sportem, ani zawodem, tym bardziej, że zdaje sobie sprawę, iż swoje sukcesy życiowe zawdzięcza nie sobie samemu, ale ludziom, którzy nim kierowali. Marek marzy o wielkiej, prawdziwej miłości. Marzenie to łączy z dziewczyną imieniem Jowita, której wspaniałe czarne oczy ujrzał kiedyś na balu.


  

NAD RZEKĄ, KTÓREJ NIE MA
(Andrzej Barański) PL 1991, 85’


FPFF w Gdyni 1991: Najlepszy scenariusz, Nagroda Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji.
FPFF w Gdyni 1991 – nominacje: Najlepsza muzyka, Najlepsza główna rola kobieca, Najlepsza główna rola męska, Najlepsza drugoplanowa rola męska.
Tarnowska Nagroda Filmowa 1992: Nagroda Jury, Nagroda Jury Młodzieżowego

 
Sentymentalny powrót Andrzeja Barańskiego do lat młodości. Oparty na opowiadaniu Stanisława Czycza portret czwórki zbuntowanych bohaterów, którzy sprzeciwiając się konwenansom i ustalonym obyczajom, marzą o przyjemnym i beztroskim życiu.

 
Początek lat sześćdziesiątych. Czterej przyjaciele: Admirał (Marek Bukowski), Ataman (Tomasz Hudziec), Wódz (Mirosław Baka) i Pasza (Andrzej Mastalerz) włóczą się po ulicach miasteczka. Piją i rozrabiają na wiejskich zabawach lub oddają się marzeniom na stacji kolejowej. Pewnego dnia Admirał zwraca uwagę na nowo przybyłą dziewczynę z obozu studenckiego Martę (Joanna Trzepiecińska). Rodzące się uczucie przynosi im wiele cierpienia i staje się początkiem całego ciągu nieporozumień.

 

 


 

 
ROMANS PROWINCJONALNY
(Krzysztof Wierzbiański) PL 1977, 61’
 

Powstała na podstawie opowiadania Kornela Filipowicza historia młodej dziewczyny, zmuszonej do życia w znienawidzonym małym miasteczku.
 

Elżbieta (Krystyna Wolańska) wyrosła w środowisku drobnomieszczańskiej prowincji. Buntuje się przeciwko atmosferze miasteczka, wydaje jej się, że romans z poetą (Marek Bargiełowski), który przyjechał ze stolicy, pozwoli jej się wyzwolić. Będzie to jednak tylko epizod. Zapowiedź pewnych zmian w miasteczku i w psychice bohaterów, niesie dopiero pojawienie się w końcowych sekwencjach filmu młodych inżynierów, którzy przyjechali tu w związku z budową zakładów przemysłowych.

 


 


SPIS CUDZOŁOŻNIC
(Jerzy Stuhr) PL 1995, 64’
 

FPFF w Gdyni 1994: Nagroda Specjalna Jury, Nagroda za rolę kobiecą (Stanisława Celińska), Nagroda za dialogi, Nagroda Stowarzyszenia Kobiet Filmu i Telewizji
 

Groteskowa, intelektualno-obyczajowa komedia oparta na prozie Jerzego Pilcha, zrealizowana przez Jerzego Stuhra. Przewrotny portret polskiego inteligenta lat dziewięćdziesiątych, który stara się zapewnić gościowi z zagranicy pełen doznań i wrażeń wieczór w Krakowie.
 

Gustaw (Jerzy Stuhr) pracuje naukowo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest polonistą. Pewnego razu otrzymuje od dziekana zadanie oprowadzenia po mieście szwedzkiego humanisty. Ku zdziwieniu Gustawa, przybysza nie interesują miejscowe zabytki. Chętnie natomiast zabawiłby się w damskim towarzystwie. Polski humanista postanawia za wszelką cenę spełnić życzenie Szweda.
  

TEST PILOTA PIRXA
(Marek Piestrak) PL/ZSRR 1979, 95’
 

Międzynarodowy Festiwal Filmów Fantastycznych w Trieście 1979: Złoty Asteroid
 

Polsko-radziecka produkcja science-fiction zrealizowana na podstawie opowiadania Stanisława Lema Rozprawa (z cyklu Opowieści o pilocie Pirxie).
 

Na świecie zostaje uruchomiona produkcja tzw. „nieliniowców skończonych”, robotów do złudzenia przypominających człowieka. Maszyny mają być wykorzystywane w podróżach kosmicznych, gdzie zastąpią ludzi. Rada UNESCO organizuje lot kosmiczny, który ma dowieść przydatności robotów. Mimo nacisków i działań ze strony firmy produkującej androidy, dowództwo zostaje powierzone komandorowi Pirxowi (w tej roli Siergiej Desnicki), który nie wie, kto na pokładzie jest człowiekiem, a kto robotem. Jego zadaniem jest dokonanie obiektywnej oceny przydatności robotów, jednak lot nie przebiega zgodnie z planem…
 

  

TĘTNO
(Gerard Zalewski) PL 1985, 69’
 

Scenariusz filmu powstał na podstawie Opowieści dla przyjaciela Haliny Poświatowskiej - historii jej miłości i małżeństwa z Adolfem Poświatowskim, malarzem, studentem szkoły filmowej. Historię tej wzruszającej miłości przeniósł na ekran Gerard Zalewski, który osobiście znał poetkę i jej męża. Przyjaźnił się z Adolfem Poświatowskim, razem studiowali w szkole filmowej, mieszkali pod jednym dachem. W roli Haliny wystąpiła Ewa Jendrzejewska - wówczas studentka trzeciego roku szkoły teatralnej w Krakowie.


Spotkali się w sanatorium w Nałęczowie - oboje chorowali na serce. Bardzo szybko zrodziło się między nimi uczucie. Szybko też powzięli decyzje o ślubie. Mimo sprzeciwów lekarzy i rodziców wkrótce była małżeństwem. W dwa lata później 21-letnia Halina Poświatowska była już wdową.
 

 

 


ORGANIZATORZY:
Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO
Kino Pod Baranami

Bookmark and Share

archiwum