kpb

Baranki w pieluchach - Półksiężyc

Zapraszamy na kolejny pokaz naszego cyklu: Baranki w pieluchach, dla mamy i malucha!

Raz w tygodniu pokazujemy atrakcyjny, ambitny film, na który rodzice będą mogły przyjść wraz ze swoimi pociechami. Prezentujemy filmy premierowo goszczące na naszych ekranach.

Aby zapewnić naszym specjalnym gościom maksymalny komfort filmy są wyświetlane przy słabo wyciemnionej sali oraz z dźwiękiem odpowiednio przyciszonym. Poza tym świadomi niewygody towarzyszącej wyjściu z maluchem na drugie piętro, gwarantujemy, iż nasza obsługa dołoży wszelkich starań, aby ten problem nie zaprzątał głowy naszych Widzów!

Zapraszamy na nagrodzony Złotą Muszlą na festiwalu w San Sebastian film PÓŁKSIĘŻYC znakomitego irańskiego reżysera Bohmana Ghobadi!

BILETY: tylko 10 zł!



czwartek, 8 maja, godz. 11.00

PÓŁKSIĘŻYC | NIWEMANG
reż. Bahman Ghobadi, Iran/Irak/Austria/Francja 2006, 107'



MFF San Sebastian 2006
Złota Muszla
najlepsze zdjęcia
nagroda FIPRESCI

MFF Istanbuł 2006
nagroda publiczności

ERA Nowe Horyzonty Wrocław 2007
2. miejsce w plebiscycie publiczności na najlepszy film konkursowy


Półksiężyc
to najnowszy film Bahmana Ghobadi, jednego z najbardziej obiecujących i interesujących współczesnych reżyserów irańskich, znanego w Polsce z filmów Czas pijanych koni (najlepszy debiut na MFF Cannes 2000) i Gdyby żółwie mogły latać (Złota Muszla MFF San Sebastian 2004).

Magiczna i wzruszająca historia o miłości do muzyki, w swej stylistyce bliska jest filmom Emira Kusturicy. Podobnie jak u serbskiego reżysera, mieszają się tu komizm z prawdziwymi ludzkimi dramatami, a wszystko to jest ubarwione wspaniałą etniczną muzyką.

Film opowiada o Mamo - „kurdyjskim Mozarcie”, który po upadku Saddama Husseina, po raz pierwszy od 35 lat, otrzymuje zgodę na występ w Iraku. Po siedmiu miesiącach prób Mamo w towarzystwie kucharza Kako i 10 synów, wyrusza na koncert do irackiego Kurdystanu. Jego utopijna wizja "muzyki wolności" wydaje się bliska spełnienia. Dopełnieniem koncertu ma być kobiecy śpiew, który od czasu rewolucji islamskiej jest zakazany w Iranie, lecz stanowi nieodłączny element tradycyjnej muzyki Kurdów. Mamo zamierza wziąć ze sobą w tę podróż śpiewaczkę i "przemycić" ją przez granicę irańsko-iracką, która przecina w pół jego ojczyznę.

Podróży towarzyszy zła przepowiednia w związku ze zbliżającą się pełnią księżyca. Mamo nie zważa jednak na ostrzeżenia...

Film zrealizowany został w ramach projektu New Crowned Hope Festival, w związku z obchodami 250. rocznicy urodzin Mozarta. Jak tłumaczy reżyser filmu: Tropem do tego filmu było dla mnie Requiem Mozarta. Myśli o śmierci Mozarta przeplatały się z myślami o moim bohaterze - Mamo. Requiem w jakiś sposób kojarzyło mi się również z krajobrazem Kurdystanu. Zachwycił mnie pomysł stworzenia kurdyjskiego Mozarta w osobie Mamo.


Cykl poleca:


archiwum