kpb

Girl - pokaz przedpremierowy z dyskusją

GIRL (reż. Lukas Dhont)
- pokaz przedpremierowy z dyskusją

środa, 13 marca 2019, godz. 20.15
Kino Pod Baranami


 
W środę, 13 marca zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu Girl – subtelnego portretu dziewczyny uwięzionej w męskim ciele. Seansowi towarzyszyć będzie dyskusja z udziałem gości: Karoliny Koziary i Grzegorza ‘Lifyena’ Żaka.

 

Objawienie festiwalu w Cannes i najlepszy europejski debiut ubiegłego roku, przedpremierowo na ekranie Kina Pod Baranami. Wyreżyserowana przez Lukasa Dhonta Girl to doceniona przez krytyków historia wchodzącej w dorosłość baletnicy, oczekującej na operację korekcji płci. W tytułową postać wcielił się fenomenalny Victor Polster, uczeń prestiżowej belgijskiej szkoły baletowej, który za swoją rolę zdobył nagrodę na Festiwalu w Cannes oraz był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej.

 

Pomimo młodego wieku reżysera, Girl jest niezwykle dojrzałym, poruszającym filmem o niełatwym procesie akceptacji własnego ciała i wyczerpującej walce z jego ograniczeniami. To także inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, pełna emocji historia o podążających za marzeniami młodych ludziach: ich pasjach, fascynacjach, przyjaźniach, pierwszych miłościach i trudnym procesie dojrzewania. 


 
Przedpremierowemu pokazowi Girl towarzyszyć będzie dyskusja inspirowana filmem, w której wezmą udział Katarzyna Koziara - doktorantka Instytutu Psychologii UJ, absolwentka specjalizacji z zakresu psychologii sądowej i podyplomowych studiów z zakresu seksuologii klinicznej oraz Grzegorz ‘Lifyen’ Żak - trans mężczyzna, autor bloga „Angry Trans”, członek zarządu Fundacja Trans-Fuzja i zarządu Federacja Znaki Równości.


 
REŻYSER O FILMIE:
 
Długo zastanawialiśmy się, jaki zawrzeć w tym filmie konflikt. Nie chcieliśmy, by jego źródłem był zewnętrzny świat. Zależało nam na tym, by bohaterka miała wokół siebie ludzi otaczających ją miłością i służących jej wsparciem. Konflikt musieliśmy więc umieścić w niej samej, ale w taki sposób, żeby widzowie mogli go dostrzec. Pomogła nam w tym fizyczna, taneczna przestrzeń, za sprawą której mogliśmy wiele pokazać. Taniec pomógł nam uzewnętrznić uczucia i rozterki tej dziewczyny. Dzięki temu odnaleźliśmy klucz do wykreowania intymnego portretu psychicznego świata młodej transpłciowej osoby, ale nie koncentrując się tylko na tym, że jest transpłciowa. To przecież także nastolatka i córka. – Lucas Dhont

 

Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.


BILETY:
23 zł (normalny)
16 zł (ulgowy)


 

O FILMIE:
GIRL | GIRL
reż. Lukas Dhont, Holandia/Belgia 2018, 105’©Kris De Witte
 
Złote Globy 2019: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu obcojęzycznego
MFF w Cannes 2018: Złota Kamera dla najlepszego debiutu, Palma Queer, nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, najlepszy aktor sekcji Un Certain Regard (Victor Polster)
Europejskie Nagrody Filmowe 2018: Europejskie Odkrycie, nominacje do nagrody dla najlepszego filmu i najlepszego aktora (Victor Polster)
Hiszpańskie Nagrody Filmowe Goya 2019: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu europejskiego
MFF w San Sebastián 2018: Nagroda Publiczności dla najlepszego filmu europejskiego, Nagroda Sebastiane
MFF w Londynie 2018: Sutherland Award
MFF w Odessie 2018: Złoty Książę za najlepszą kreację aktorską (Victor Polster)
MFF w Sztokholmie 2018: najlepszy aktor (Victor Polster)
MFF w Zurychu 2018: Złote Oko dla najlepszego zagranicznego filmu pełnometrażowego

 
Lara marzy o staniu się kobietą i o karierze tanecznej. Przed nią wyjątkowy, lecz niełatwy czas wchodzenia w dorosłość, doświadczania nowych pragnień, tworzenia tożsamości. Girl to dojrzałe, poruszające kino o wyczerpującej walce o siebie w pozornie akceptującym świecie, ale również pełna emocji historia o podążaniu za marzeniami. W roli tytułowej nagrodzony w Cannes zjawiskowy Victor Polster.

 

ZWIASTUN:

 

ZAPOWIEDŹ REŻYSERA, LUKASA DHONTA:

Bookmark and Share

archiwum