kpb

Nowe kinomanie. Duch oporu w INNYM kinie hiszpańskim

NOWE KINOMANIE.
DUCH OPORU W “INNYM” KINIE HISZPAŃSKIM

3-5 grudnia 2018
Kino Pod Baranami

 

 

Wspólnie z Instytutem Cervantesa w Krakowie oraz we współpracy z Festiwalem Kina Europejskiego w Sewilli zapraszamy w dniach 3-5 grudnia na przegląd nowego kina hiszpańskiego, którego twórcy wyłamują się z filmowych tradycji.

 

Mianem „innego” kina hiszpańskiego określa się nurt zapoczątkowany przez filmowców w Hiszpanii na początku XXI wieku. Kino to powstawało jako wynik zderzenia rewolucji cyfrowej i użycia nowych sposobów narracji zwracając się bezpośrednio do współczesnych widzów. Twórcy “innego” kina to grupa heretyków: nieprzewidywalnych artystów zadających trudne pytania, nonkonformistów otwartych na inne rodzaje kina, współpracujących ze sobą aktywistów. To nowy sposób tworzenia kina i nawiązywania relacji z widzem.

Wiele powstałych w tym nurcie tytułów było wyświetlanych na prestiżowych festiwalach, a ich jakość i reprezentatywność przyczyniła się do powstania nowej kultury  kinematograficznej, a nawet do powtórnego zdefiniowania pojęcia kinomanii.

W dniach 3-5 grudnia w Kinie Pod Baranami gościć będą produkcje wybrane we współpracy z Festiwalem Kina Europejskiego w Sewilli, który od momentu powstania wspierał kino tego rodzaju, zwłaszcza w sekcji: Opory, zarezerwowanej dla produkcji hiszpańskich oraz Nowe fale, konkurs międzynarodowy. W obu prezentowane były filmy innowacyjne i ryzykowne, eksperymentujące zarówno w zakresie formy, jak i tematyki, tworzone zazwyczaj przez początkujących artystów.

 

PROGRAM:

poniedziałek, 3 grudnia
19.00 POMARAŃCZOWE DNI
| DÍAS COLOR NARANJA
reż. Pablo Llorca, Hiszpania, 2016, 76'

20.30 FUTBOL | O FUTEBOL
reż. Sergio Oksman, Hiszpania/Brazylia 2015, 70’

 

wtorek, 4 grudnia
19.00 BERSERKER
| BERSERKER
reż. Pablo Hernando, Hiszpania 2015, 102’

 

środa, 5 grudnia
19.00 FILM NASZEGO ŻYCIA
| LA PELÍCULA DE NUESTRA VIDA
reż. Enrique Baró Ubach, Hiszpania 2016, 81’

 

BILETY:

20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)

12 zł - dla słuchaczy kursów w Instytucie Cervantesa

 

O FILMACH:

BERSERKER | BERSERKER
reż. Pablo Hernando, Hiszpania 2015, 102’

Festiwal Kina Europejskiego w Sewilli 2015: Nagroda Specjalna w sekcji Nowa Fala

Hugo Vartán jest pisarzem, który ma trudności w budowaniu relacji społecznych. Wiecznie nie starcza mu pieniędzy do końca miesiąca, a na dodatek nie ma pomysłu na kolejną powieść. Kiedy dowiaduje się, że jeden z jego znajomych był świadkiem morderstwa, postanawia zbadać sprawę i wykorzystać historię przy pisaniu kolejnej książki.

 

ZWIASTUN z napisami w j. angielskim:

 

FILM NASZEGO ŻYCIA | LA PELÍCULA DE NUESTRA VIDA
reż. Enrique Baró Ubach, Hiszpania 2016, 81’

Katalońskie Nagrody Filmowe Gaudí 2018: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu w języku katalońskim

Tytuł tego niekonwencjonalnego dokumentu nawiązuje do piosenki śpiewanej przez hiszpańskiego barda Joe Crepúsculo: Piosenka wakacyjna, piosenka naszego życia, jak promień przenikający nasze rany. Tekst utworu znajduje swój filmowy odpowiednik, historie kilku osób przeniesione na język kina stanowią jednocześnie making of filmu. Wakacyjna opowieść: domek letniskowy, amatorskie, domowe nagrania, piosenki, nie zawsze udane występy reżysera, który używa członków rodziny, aby opowiedzieć o własnym życiu. Trzech mężczyzn reprezentujących trzy różne pokolenia niczym bawiące się dzieci odgrywa sceny z ukochanych filmów, od Plutonu Olivera Stone'a do spaghetti westernów Sergio Leone. Historia rozpoczęta w 1953 roku, przepełniona prawdziwymi emocjami, opowiedziana z humorem i nieco zniekształcona. To film o prawdziwej nostalgii, o przywiązaniu do wspomnień i ich symboli przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

 

ZWIASTUN oryginalny:

 

FUTBOL | O FUTEBOL
reż. Sergio Oksman, Hiszpania/Brazylia 2015, 70’

MFF w Locarno 2015: Konkurs Główny
FF Mar del Plata 2015: Konkurs Międzynarodowy
IBAFF 2018: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu pełnometrażowego

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 2014 roku odbyły się w Brazylii. Z tej okazji do rodzinnego São Paulo wrócił Sergio. Nie był tu ponad dwadzieścia lat. Ma nadzieję, że wraz z długo nie widzianym ojcem wspólnie spędzą czas śledząc rozgrywki. Dobrze pamięta, jak dzielili futbolową pasję, kiedy był jeszcze dzieckiem. Sergio ma nadzieję, że to dobry pretekst do odnowienia ojcowsko-synowskiej relacji oraz znakomity temat na film. Z każdym dniem jednak ich relacja wkracza w nieznane dotąd obszary, a wspólne oglądanie meczu przekształca się w dziwny i niebezpieczny rytuał…

Zaskakujący dokument, balansujący na granicy reportażu i osobistej wiwisekcji.

 

ZWIASTUN z napisami w j. angielskim:

 

POMARAŃCZOWE DNI | DÍAS COLOR NARANJA
reż. Pablo Llorca, Hiszpania, 2016, 76'

Jest rok 2010. Wskutek wybuchu wulkanu na Islandii, podczas podróży powrotnej z Korei Álvaro utknął w Atenach. Ostatecznie trafia do pociągu, w którym pozna grupę ludzi podróżujących z biletem interrail. Wśród nich Bertę, Szwedkę, do której zbliży go Klub Pickwicka, pierwsza powieść Charlesa Dickensa. 

Zrealizowana w konwencji amatorskiego nagrania (home video) filmowa impresja, której twórca Pablo Llorca próbuje uchwycić beztroskę młodości i świeżość letniego romansu, który rodzi się i przemija równie szybko.

 

ZWIASTUN  oryginalny:

 

ORGANIZATORZY:

Instytut Cervantesa w Krakowie

Festiwal Kina Europejskiego w Sewilli

Kino Pod Baranami

 

SPOT:

Bookmark and Share

archiwum