kpb

Manhattan Short Film Festival 2018

MANHATTAN SHORT FILM FESTIVAL 2018
niedziela, 7 października 2018, godz. 18.45
Kino Pod Baranami

|| MANHATTAN SHORT FILM FESTIVAL 2018
Sunday, October 7, 2018, 6.45 p.m.
Kino Pod Baranami

(for English version click HERE)

Zapraszamy na kolejną odsłonę Manhattan Short Film Festival - unikalnego święta filmu krótkometrażowego. W niedzielę, 7 października, zobaczycie dziewięć filmów zakwalifikowanych do finału, spośród których - wraz z widzami na całym świecie - wybierzecie ten najlepszy.

 

Manhattan Short Film Festival jest jedynym festiwalem na świecie, który odbywa się jednocześnie w ponad 300 kinach, na sześciu kontynentach, gromadząc setki tysięcy miłośników kina w niemal wszystkich zakątkach globu. W tym roku spośród 1565 nadesłanych prac z 73 krajów do konkursu zakwalifikowano 9 tytułów.

Na początku istnienia festiwalu, wybór zwycięzcy należał do jury złożonego z Susan Sarandon, Erica Stoltza, Laury Linney, Rogera Cormana i Tima Robbinsa, jednak później narodziła się koncepcja You Be the Judge!, czyli oddania głosu w ręce publiczności. Wraz z tysiącami kinomanów na całym świecie widzowie Kina Pod Baranami wybiorą najlepszy film festiwalu.

Zobaczycie m.in. rasową opowieść o duchach, czyli Baghead Alberto Corredor Mariny oraz nominowaną do Kryształowego Niedźwiedzia w sekcji Generation Kplus na Berlinale kartonikową animację o dzielnych strażakach Fire in Cardboard City Phila Brough. Jak co roku, Festiwal prezentuje dzieła młodych twórców, w tym reżyserski debiut gwiazdy filmu Slumdog. Milioner z ulicy, Deva Patela. Jego komediodramat Home Shopper z udziałem Armiego Hammera (Tamte dni, tamte noce) to historia kobiety uciekającej od samotności w małżeństwie w świat telezakupów. W zestawie znalazła się również poruszająca opowieść o poszukiwaniu wolności wbrew oczekiwaniom surowych rodziców, czyli Her autorstwa początkującej reżyserki z Kosowa More Raca.

Na ekranie pojawi się także wielokrotnie nagradzany brytyjski krótkometrażowy dramat Marcusa Markou o intrygującym tytule Two Strangers Who Meet Five Times, opowiadający o nieoczekiwanej przyjaźni między dwoma obcymi sobie mężczyznami. Marco Gadge w filmie Someone przedstawia II wojnę światową z rzadko pojawiającej się na wielkim ekranie perspektywy, w której to niemieccy obywatele stają się ofiarami zbrodni. Znakomity węgierski komediodramat Chuchotage Barnabása Tótha to pełna humoru opowieść o ciężkim losie tłumaczy symultanicznych, próbujących przykuć uwagę pewnej kobiety. O głosy widzów walczyć będzie także Tanja Mairitsch, autorka wielokrotnie nagradzanej surrealistycznej historii miłosnej Lacrimosa. W ramach festiwalu zaprezentwany zostanie również laureata Specjalnej Nagrody Jury tegorocznej edycji festiwalu Sundance, film Fauve Jérémy'ego Comte czyli rozgrywająca się w kopalni odkrywkowej opowieść o chłopięcej rywalizacji.

 

Filmy zaprezentowane zostaną w oryginalnych wersjach językowych z angielskimi napisami, bez polskiego tłumaczenia.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie www.manhattanshort.com

 

BILETY:

22 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)

 

PROGRAM (czas trwania 140’, w tym 7’ przerwy):

BAGHEAD | BAGHEAD
reż. Alberto Corredor Marina, Wielka Brytania 2018, 15'Festiwal CryptShow 2018: najlepszy film krótkometrażowy, najlepszy reżyser (Alberto Corredor), Nagroda Publiczności

Zrozpaczony mężczyzna w żałobie stawia pytania, na które odpowiedzieć mogą jedynie ci, którzy niedawno odeszli z tego świata. W ukrytej komnacie pewnego tajemniczego pubu duchy zdradzają sekrety, nawet takie, których nikt nie chce usłyszeć.FIRE IN CARDBOARD CITY | FIRE IN CARDBOARD CITY
reż. Phil Brough, Nowa Zelandia 2018, 9'MFF w Berlinie 2018: nominacja do Kryształowego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu krótkometrażowego w sekcji Generation Kplus
MFF Tribeca 2018: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu krótkometrażowego
FF Show Me Shorts 2017: najlepszy film, najlepszy film nowozelandzki

Gdy Cardboard City (Tekturowe Miasto) staje w płomieniach, to od komendanta straży pożarnej i jego dzielnych podwładnych zależą losy mieszkańców.

 

HOME SHOPPER | HOME SHOPPER
reż. Dev Patel, USA 2018, 17'MFF Sundance 2018: nominacja do Nagrody Jury dla najlepszego filmu krótkometrażowego
MFF w Chicago 2018: nominacja do Złotego Hugo dla najlepszego fabularnego filmu krótkometrażowego

W pozbawionym miłości małżeństwie, kobieta szuka pocieszenia, oglądając bez końca kanał z telezakupami. Wkrótce musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nowa pasja pomoże jej rozwiązać osobiste problemy, czy od początku była ich przyczyną.

 

HERAJO
reż. More Raca, Kosowo 2018, 13'

Opowieść o młodej dziewczynie, która ratuje się ucieczką z domu gdy jej fanatycznie religijny ojciec próbuje zmusić ją do zaaranżowanego małżeństwa.

 

TWO STRANGERS WHO MEET FIVE TIMES | TWO STRANGERS WHO MEET FIVE TIMES
reż. Marcus Markou, Wielka Brytania 2018, 13'MFF w Maryland 2018: najlepszy film krótkometrażowy
FF Omaha 2018: najlepszy film krótkometrażowy
FF Prescott 2018: najlepszy fabularny film krótkometrażowy


Dwóch nieznajomych spotyka się w kluczowym momencie życia każdego z nich. Początkowy konflikt przeradza się w relację pełną współczucia, a ostatecznie w pełną zrozumienia przyjaźń.

 

SOMEONE | IRGENDWER
reż. Marco Gadge, Niemcy 2018, 14'Pod koniec II wojny światowej żądni zemsty za zbrodnie żołnierze Armii Czerwonej atakują niemieckie miasto. Oparta na prawdziwej historii opowieść o nieoczekiwanych źródłach współczucia.

 

CHUCHOTAGE | SUSOTÁZS
reż. Barnabás Tóth, Węgry 2018, 16'Podczas konferencji w Pradze dwóch węgierskich tłumaczy symultanicznych prowadzi równie zaciętą, co zabawną walkę o uwagę jednej słuchaczki.

 

FAUVE | FAUVE
reż. Jérémy Comte, Kanada 2018, 16'MFF Sundance 2018: Specjalna Nagroda Jury
MFF w Toronto 2018: Wyróżnienie dla najlepszego kanadyjskiego filmu krótkometrażowego
FF Fantasia 2018: najlepszy aktor w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkich (Félix Grenier)
MFF w Melbourne 2018: Nagroda Miasta Melbourne dla najlepszego fabularnego filmu krótkometrażowego
Palm Springs International ShortFest 2018: Grand Prix
VIS Vienna Independent Shorts 2018: Nagroda Jury

Dwóch chłopców bawi się w opuszczonej kopalni odkrywkowej próbując prześcignąć się nawzajem w niebezpiecznych popisach. Z czasem stawka staje się tak wysoka, że beztroskie harce przestają być zwyczajną zabawą.

 

LACRIMOSA | LACRIMOSA
reż. Tanja Mairitsch, Austria 2018, 19'Młoda kobieta odnajduje swojego kochanka w świecie wciąż zmieniających się, surrealistycznych krajobrazów. Odkrywa, że miłość jest dużo bardziej skomplikowana, niż jej się początkowo wydawało.

 

SPOT:

Bookmark and Share

archiwum