kpb

Dni Filmu Ukraińskiego w ramach Dni Kijowa w Krakowie

DNI FILMU UKRAIŃSKIEGO
w ramach Dni Kijowa w Krakowie

5-7 października 2018
Kino Pod Baranami

 

 

W tym roku mija 25 lat od podpisania umowy o współpracy Krakowa i Kijowa na zasadach miast bliźniaczych. W ramach jubileuszowych Dni Kijowa zapraszamy na przegląd filmów ukraińskich. W programie projekcje najnowszych produkcji filmowych, specjalny pokaz odrestaurowanego cyfrowo klasyka ukraińskiego kina artystycznego oraz spotkania z twórcami.

 

Przegląd otworzy specjalny pokaz laureata Grand Prix festiwalu w Moskwie w 1971 roku, filmu Biały ptak z czarnym znamieniem w reżyserii Jurija Ilienki. To hipnotyzująca,  wojenna opowieść o losach czterech braci, zanurzona w huculskim folklorze. Dzięki Cudzej modliwie Achtema Seitablajewa, widzowie Kina Pod Baranami poznają historią młodej tatarskiej dziewczyny, która ratowała żydowskie dzieci w czasie faszystowskiej okupacji. W czasy współczesne przeniesie krakowskich kinomanów kolejny obraz Seitablajewa Cyborgi, nagrodzony w tym roku Złotą Dzygą - Ukraińską Nagrodą Filmową dla najlepszego filmu. To prawdziwe wojenne kino akcji opowiadające o losach ukraińskich żołnierzy walczących z rosyjskimi bojownikami w Doniecku.

 

W ramach Dni Kijowa na ekranie pojawi się także Wieża strażnicza - zrealizowany z rozmachem film przygodowy z pogranicza fantasy i kina historycznego, uhonorowany główną nagrodą festiwalu kina dziecięcego Children KinoFest. Głównym bohaterem filmu jest chłopiec, który z pomocą magicznego amuletu przenosi się w czasy mongolskich najazdów na Ruś Kijowską. Po seansie z widzami spotka się jeden z aktorów, Roman Łucki.
Wielbicieli bardziej kameralnych produkcji zapraszamy na pokaz filmu Pryputni, któremu Jury festiwalu w Odessie przyznało w ubiegłym roku Nagrodę Specjalną. To znakomita tragikomedia, w której jeden dzień z życia małej wsi staje się katalizatorem opowieści o trudnym losie kobiet na Ukrainie. Gościem pokazu będzie reżyser filmu, Arkadiusz Niepytaliuk.

 

Projekcjom filmów pełnometrażowych będą towarzyszyć pokazy ukraińskich etiud filmowych z almanachu Wszystko zaczęło się w Kijowie opracowanego w ramach zintegrowanego projektu Oglądaj ukraińskie -  twórz swoją przyszłość, w celu promocji Kijowa i Ukrainy. Jest to cykl etiud filmowych na różne tematy, w różnych gatunkach filmowych, które łączy uniwersalny temat miłości do Kijowa – miasta wyjątkowego, charyzmatycznego, muzycznego, bogatego w wydarzenia artystyczne i pamiątki kultury na skalę światową.

Rozmowy z gośćmi przeglądu poprowadzi filmoznawczyni i członek Ukraińskiej Akademii Filmowej Ołena Babij.

 

PROGRAM:

piątek, 5 października
18.00 
ANNA
| ANNA
reż. Oles Sanin, Ukraina 2018, 15'

oraz

BIAŁY PTAK Z CZARNYM ZNAMIENIEM | BILYY PTAKH Z CHORNOYU OZNAKOYU 
reż. Jurij Ilienko, ZSRR 1970, 99’

 

sobota, 6 października
18.00
KLAUN
| KLOUN
reż. Sasza Kyrienko, Ukraina 2018, 6'

oraz

WIEŻA STRAŻNICZA | STOROZHOVA ZASTAVA
reż. Jurij Kowaliow, Ukraina 2018, 100’
Gościem pokazu będzie: Roman Łucki

 

20.45 NA SWOJEJ ZIEMI | NA SWOJIJ ZEMLI
reż. Sasza Kyrienko, Ukraina 2018, 7'

oraz

CYBORGI | KIBORGY
reż. Achtem Seitablajew, Ukraina 2017, 112’

 

niedziela, 7 października
18.00
ZWYCZAJNY PORANEK
| ZWYCZAJNYJ RANOK
reż. Kadim Tarasov, Ukraina 2018, 18'

oraz

PRYPUTNI | PRYPUTNI
reż. Arkadiusz Niepytaliuk, Ukraina 2017, 96’
Gościem pokazu będzie: Arkadiusz Niepytaliuk

 

20.45 MAJ | MAJ
reż. Wiktor Pryduvalow, Ukraina 2018, 25'

oraz

CUDZA MODLITWA | CZUŻA MOLYTVA
reż. Achtem Seitablajew, Ukraina/Gruzja 2017, 95'

 

WSTĘP WOLNY
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach Kina w dniu seansu.

 

O FILMACH:

BIAŁY PTAK Z CZARNYM ZNAMIENIEM | BILYY PTAKH Z CHORNOYU OZNAKOYU 
reż. Jurij Ilienko, ZSRR 1970, 99’

MFF w Moskwie 1971: Grand Prix

W swojej trzeciej reżyserskiej pracy Jurij Illienko bada tragedię ubogiej ukraińskiej rodziny Dzwonariw, która żyje w Karpatach w pobliżu granicy rumuńskiej, w trudnych czasach wojny i terroru (1937-1947). Czterej bracia grają w wiejskim zespole, ale walka między ukraińskimi nacjonalistami, zwolennikami niemieckich okupantów i zwolennikami władzy radzieckiej zabiera jednego po drugim: Petro dołącza do Armii Czerwonej, Orest - do UPA, a Bogdan pozostaje w domu. Jednak losy braci przeplatają się zarówno w miłości jak i w walce. To poetycki, ekspresyjny i pełen metafor film o społecznych i osobistych konfliktach w czasach wojny.

 

CUDZA MODLITWA | CZUŻA MOLYTVA
reż. Achtem Seitablajew, Ukraina/Gruzja 2017, 95'

Niesamowita, ale zupełnie prawdziwa historia młodej tatarskiej dziewczyny, która podczas okupacji faszystowskiej w Bakczysaraju uratowała życie 88 żydowskich dzieci.  Saide jest wychowawczynią w sierocińcu dla tatarskich osieroconych dzieci. Zwraca się do niej o pomoc chłopiec, który razem z innymi żydowskimi dziećmi ukrywa się przed Niemcami. Przed Saide stoi poważny dylemat moralny - czy pomóc dzieciom, narażając własne życie, czy odmówić. Pomimo śmiertelnego zagrożenia, dziewczyna podejmuje się opieki nad dziećmi, których nikt nie chce.

 

CYBORGI | KIBORGY
reż. Achtem Seitablajew, Ukraina 2017, 112’

Ukraińskie Nagrody Filmowe 2018: Złota Dzyga dla najlepszego filmu

„Cyborg” to nazwa jednego okresu rotacyjnego, obejmującego kilka tygodni we wrześniu 2014 r. Ochotnicza grupa wojskowych przybywa po raz pierwszy na lotnisko w Doniecku, które ukraińscy żołnierze utrzymują już ponad cztery miesiące w warunkach ciągłych walk. Terminale lotniska są ze wszystkich stron otoczone rosyjskimi bojownikami. W warunkach bojowych widzowie obserwują trzy główne typy żołnierzy i relacji, które się między nimi nawiązują. Są tu silnie zmotywowani ochotnicy, najbardziej profesjonalni zawodowi żołnierze, ale też zmobilizowani cywile, poborowi, których pozostali traktują z wyższością. Jednak wszyscy oni są silnie ze sobą związani, ich życie zależy od tego czy mogą polegać na sobie nawzajem.

 

PRYPUTNI | PRYPUTNI
reż. Arkadiusz Niepytaliuk, Ukraina 2017, 96’

MFF w Odessie 2017: Specjalna Nagroda Jury

Babcia, córka i wnuczka. Trzy kobiety, trzy pokolenia, jedna mała rodzina. Ich losy są mocno ze sobą splecione, jak miłość i nienawiść, a ich życie jest skomplikowane i pełne samotności, u każdej ze względu na osobistą, wyjątkową sytuację. Zwykła wizyta u babci, w małej, prawie zapomnianej i opuszczonej przez mieszkańców wsi pod wymowną nazwą Pryputni staje się prawdziwym zrządzeniem losu. A to przecież tylko jeden dzień wypełniony dziwnymi, niemal tragikomicznymi wydarzeniami. Dzień, w którym bohaterki zaczynają w pełni uświadamiać sobie jak wygląda ich własne życie.

 

WIEŻA STRAŻNICZA | STOROZHOVA ZASTAVA
reż. Jurij Kowaliow, Ukraina 2018, 100’

Podczas zaćmienia słońca zwykły chłopiec Vitko przenosi się w czasie o tysiąc lat - do czasów Rusi Kijowskiej, w sam środek decydującej walki dobra i zła. W jego rękach znajdzie się magiczny kamień, który daje potężną moc; u jego boku - legendarni bohaterowie, o których czytał w książkach, a po przeciwnej stronie barykady - czarna magia i armia pod wodzą gigantycznego kamiennego potwora. Tylko od odwagi chłopca zależy, czy światło zwycięży ciemność i czy nadejdzie przyszłość, jaką znamy.

 

WSZYSTKO ZACZĘŁO SIĘ W KIJOWIE

ANNA | ANNA
reż. Oles Sanin, Ukraina 2018, 15'

Francuski mnich Dominik jedzie do Kijowa, podając się za fotografa francuskiego magazynu o modzie. Musi zrobić zdjęcie w najstarszym soborze Ukrainy. Dominikowi towarzyszy tajemniczy pomocnik,  który w rzeczywistości jest członkiem francuskiej  tajnej organizacji…

 

MAJ | MAJ
reż. Wiktor Pryduvalow, Ukraina 2018, 25'

Dwoje zakochanych aktorów umie wyrażać swoje uczucia tylko w odosobnieniu. Czy kochają się naprawdę? Zdjęcia się kończą, a miłość trwa…

 

KLAUN | KLOUN
reż. Sasza Kyrienko, Ukraina 2018, 6'
Każdego ranka klaun wsiada do autobusu i występuje przed współpasażerami, rozdaje prezenty dzieciom i kierowcy. Wszyscy są szczęśliwi i uwielbiają jego przedstawienia. Któregoś dnia jednak klaun się nie pojawia…

 

NA SWOJEJ ZIEMI | NA SWOJIJ ZEMLI
reż. Sasza Kyrienko, Ukraina 2018, 7'

Szczera opowieść o ludziach, którzy znaleźli się w niewyobrażalnie trudnych okolicznościach. Opowieść o wojnie, o tragedii, która zabiera wszystkim jej uczestnikom normalne życie.

 

ZWYCZAJNY PORANEK | ZWYCZAJNYJ RANOK
reż. Kadim Tarasov, Ukraina 2018, 18'

Młode małżeństwo mieszka we wspólnym mieszkaniu, ale wiodą właściwie osobne życia. Ona pisze powieść, on chodzi do pracy. Kiedy przypadkowo historie z powieści zaczynają pojawiać się w życiu męża, oboje zaczynają rozumieć, jak drodzy są dla siebie nawzajem.

 

ORGANIZATORZY:
Urząd Miasta Krakowa
KP Kijowkinofilm
Państwowa Agencja Ukrainy ds. Filmu
Departament Kultury Urzędu Miasta Kijów

 

PARTNERZY:
Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie
TOW Afina
Kompania dystrybutorska B&H

 

PARTNER MEDIALNY:
Radio Promiń

Bookmark and Share

archiwum