Weekend z Millennium Docs Against Gravity 2018
WEEKEND Z MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY
18-20 maja 2018
Kino Pod Baranami
|| WEEKEND WITH MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY
May 18-20, 2018
(for English version click HERE)
W dniach 18-20 maja, po raz kolejny w Kinie Pod Baranami gościć będą najlepsze filmy dokumentalne prezentowane podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Tegoroczna edycja Weekendu poświęcona jest polskiej kinematografii dokumentalnej, która w ostatnich latach podbija festiwale filmowe na całym świecie. Zapraszamy!
Weekend otworzy film Szukając Jezusa, czyli najnowszy projekt jednej z najbardziej cenionych polskich artystek, Katarzyny Kozyry, zainspirowany tzw. syndromem jerozolimskim wśród osób odwiedzających Ziemię Świętą. Ludzie cierpiący na tę przypadłość z niewyjaśnionych powodów utożsamiają się z postaciami biblijnymi. Film powstał na podstawie rozmów artystyki z ludźmi, którzy wierzą, że są Jezusem, zarejestrowanych podczas jej podróży do Jerozolimy. Turyści Mateusza Romaszkana i Marty Wójtowicz-Wcisło to połączenie amatorskich nagrań z eksperymentalną muzyką techno stworzoną na potrzeby filmu przez znakomitą producentkę muzyczną Natalię Zamilską. Podążając wytyczonymi szlakami turystycznymi w takich krajach jak Indie, Etiopia czy Kuba, twórcy próbują odpowiedzieć na pytanie o to, czy prawdziwe poznanie pomiędzy ludźmi wychowanymi w odległych od siebie kulturach jest w ogóle możliwe. W programie znajdzie się także Call Me Tony, okrzyknięty najlepszym studenckim dokumentem festiwalu w Amsterdamie. Reżyser Klaudiusz Chrostowski przygląda się 18-letniemu chłopakowi podejmującemu kluczowe dla siebie decyzje w czasie, kiedy każdy młody dorosły musi dokonać trudnego wyboru pomiędzy własnymi potrzebami a oczekiwaniami otoczenia.
Dodatkowo, z okazji 100-lecia niepodległości Polski, festiwal Millennium Docs Against Gravity oraz Discovery Polska ogłosiły konkurs Odcienie Wolności dla filmów krótkometrażowych odnoszących się do szeroko pojętej idei wolności. Podczas Weekendu z Festiwalem wyświetlony zostanie blok filmowy nagrodzonych tytułów.
PROGRAM:
piątek, 18 maja
19.15 SZUKAJĄC JEZUSA | SZUKAJĄC JEZUSA
reż. Katarzyna Kozyra, Polska 2018, 73’
sobota, 19 maja
19.15 TURYŚCI | TURYŚCI
reż. Mateusz Romaszkan, Marta Wójtowicz-Wcisło, Polska 2017, 72’
niedziela, 20 maja
17.45 ODCIENIE WOLNOŚCI - zestaw filmów krótkometrażowych, 69’
MIĘDZY NAMI | MIĘDZY NAMI, reż. Maciej Mille, Polska 2018, 30'
DANIEL | DANIEL, reż. Anastazja Dąbrowska, Polska 2018, 24'
OSTATNI JUNAK | OSTATNI JUNAK, reż. Mikołaj Janik, Polska 2018, 15'
19.15 CALL ME TONY | CALL ME TONY
reż. Klaudiusz Chrostowski, Polska 2017, 63’
BILETY:
20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)
Karnet (4 seanse): 40 zł
*Aby zakupić Karnet online, prosimy o kontakt pod adresem kasa@kinopodbaranami.pl
O FILMACH:
CALL ME TONY | CALL ME TONY
reż. Klaudiusz Chrostowski, Polska 2017, 63’
Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA) 2017: najlepszy studencki film dokumentalny
DOK Lipsk 2017: Konkurs Międzynarodowy
Konrad, osiemnastoletni kulturysta, z uporem zabiega o atencję wiecznie nieobecnego ojca. Chłopak mieszka w górniczym miasteczku na południu Polski. Kreując swój wizerunek, inspiruje się aktorami kina akcji, spędza godziny na siłowni i zapisuje się na zawody kulturystyczne. Te wybory prowadzą go jednak do załamania spowodowanego wewnętrznym konfliktem pomiędzy nim samym a wersją siebie, którą stara się stworzyć, aby zyskać akceptację otoczenia.
Życie Konrada zmienia się, kiedy na nowo odkrywa swoją dawną pasję do aktorstwa. Czy odnajdzie właściwą dla siebie drogę? Film to opowieść o momencie w życiu, kiedy wszyscy oczekują od nas odpowiedzi, a jedyne co mamy to pytania.
ZWIASTUN:
SZUKAJĄC JEZUSA | SZUKAJĄC JEZUSA
reż. Katarzyna Kozyra, Polska 2018, 73’
Visions du Réel Nyon 2018: oficjalna selekcja
Najnowszy projekt Katarzyny Kozyry, do którego punktem wyjścia było zainteresowanie tzw. syndromem jerozolimskim. Cierpiące na tę przypadłość osoby, odwiedzające Ziemię Świętą, utożsamiają się z postaciami biblijnymi, najczęściej z Mesjaszem. Film powstał na podstawie rejestracji podróży artystki do Jerozolimy, podczas których rozmawia z tymi, którzy na początku XXI wieku wierzą, że są Jezusem.
Pierwsza z podróży odbyła się w 2012 roku. Efektem wyjazdów są setki godzin nagranych wywiadów, zdjęcia miasta będącego sceną religijnych rytuałów. Kozyra rozmawia z fascynującymi osobowościami. Ich historie zostają ułożone w całość, tworząc projekt mówiący o różnym podejściu do wiary, jej miejscu oraz roli w dzisiejszym świecie i wartościach, wokół których budujemy swoje życie.
Działania Kozyry, rzeźbiarki, fotografki, autorki performance'ów, filmów, instalacji wideo oraz akcji artystycznych, przyczyniły się do powstania tzw. sztuki krytycznej, a także miały istotny wpływ na kształt współczesnej kultury, będąc nieraz punktem wyjścia do szerszej dyskusji. W 2013 roku Huffington Post zaliczył Katarzynę Kozyrę do grona dziesięciu najważniejszych artystek nowego milenium.
TURYŚCI | TURYŚCI
reż. Mateusz Romaszkan, Marta Wójtowicz-Wcisło, Polska 2017, 72’
Rozważania nad ludzkim dążeniem do zbadania tego, co egzotyczne: połączenie amatorskiego materiału filmowego z eksperymentalną ścieżką dźwiękową techno, stworzoną na potrzeby filmu przez producentkę muzyczną Natalię Zamilską. Podążamy za grupą turystów, którzy dzielą się osobistymi nagraniami wideo z egzotycznych miejsc, takich jak: Indie, Kuba, Etiopia, etc. Profesjonalny operator filmowy ani fotograf nie uchwyciłby miejsc masowo odwiedzanych przez turystów w tak świeży sposób, jak te amatorskie filmy. Film skłania nie tylko do przyjęcia perspektywy outsidera, ale i – w jej ramach – niemalże psychodelicznego stanu ciągłego niezrozumienia.
W jaki sposób można prawdziwie poznać przedstawicieli odległych kultur? Czy porozumienie jest w ogóle możliwe? Czy turystyka jest zagrożeniem dla krajów uboższych, czy może jest to wciąż tylko system podróżowania? Co nastąpi po erze masowej turystyki? Czy rzeczywiście można poczuć się jak miejscowy w Afryce i podtrzymywać długoterminowe przyjaźnie poprzez wielokrotne podróże? Czy jest to, najzwyczajniej, kolejne złudzenie ery globalizacji? Film nie jest doświadczeniem konwencjonalnych grupowych wycieczek, ale próbą zrozumienia ludzi, którzy decydują się szukać relacji ze światem w ramach przyjętej struktury – turystyki. Wszyscy jesteśmy turystami.
ZWIASTUN: