kpb

Spotkanie Młodych Amatorów Kina: 120 uderzeń serca

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina:
120 UDERZEŃ SERCA (reż. Robin Campillo)
sobota, 12 maja 2018, godz. 10.00
Kino Pod Baranami

 


(c) Celine Nieszawer

 

W sobotę, 12 maja, zapraszamy na kolejne Spotkanie Młodych Amatorów Kina - dyskusyjnego klubu filmowego dla licealistów.  W programie pokaz laureata Nagrody Jury na festiwalu w Cannes, poruszającego dramatu 120 uderzeń serca autorstwa Robina Campillo.

 

Spotkania Młodych Amatorów Kina to inicjatywa uczniów krakowskich liceów, którzy kochają kino, chcą wspólnie oglądać premierowe filmy, a po seansie - w luźnej atmosferze - intensywnie dyskutują o tym, co zobaczyli.

 

W maju zobaczymy przedpremierowo uhonorowany sześcioma Cezarami oraz Nagrodą Jury na festiwalu w Cannes w 2017 roku, film 120 uderzeń serca reżyserii Robina Campillo. To portret młodego pokolenia paryskich aktywistów walczących z epidemią AIDS, prawdziwe kino polityczne, a zarazem poruszająca love story.

Na łamach magazynu Sight and Sound pisano o filmie: Paryż płonie. W rytm transowej muzyki kipi gniew, rodzi się potrzeba działania. Tu i teraz

 

Gospodynią spotkania będzie Nina Ferdek, uczennica klasy fotograficzno-filmowej w XXIV Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jana Pawła II w Krakowie

 

Pokazy odbywają się raz w miesiącu, w sobotnie przedpołudnia. Każdą projekcję poprzedza wprowadzenie przygotowane przez uczniów krakowskich liceów, a kończy żywa dyskusja na temat obejrzanego filmu. Program spotkań oraz ich przebieg koordynują uczestnicy.

Licealiści mogą zbierać stemple na Zielonej Karcie Ucznia. Za każdy zakupiony bilet na dowolny seans w Kinie Pod Baranami przysługuje 1 stempel. Pięć stempli to jeden darmowy bilet do Kina. Karta jest ważna razem z aktualną legitymacją szkolną.

 

Zapraszamy!

 

BILETY dla uczniów: 10 zł 

 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

 

O FILMIE:

120 UDERZEŃ SERCA | 120 BATTEMENTS PAR MINUTE
reż. Robin Campillo, Francja 2017, 143'


(c) Celine Nieszawer

Cezary 2018: najlepszy film, najlepszy scenariusz oryginalny (Robin Campillo), najlepsza drugoplanowa rola męska (Antoine Reinartz), najlepszy debiut aktorski (Nahuel Pérez Biscayart), najlepszy montaż, najlepsza oryginalna ścieżka dźwiękowa
MFF w Cannes 2017: konkurs główny, Nagroda Jury (Robin Campillo), Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, Nagroda François Chalais, Palma 'Queer'
Europejskie Nagrody Filmowe 2017: najlepszy montaż
MFF w San Sebastián 2017: najlepszy film
Nagroda LUX 2017: oficjalna selekcja
Festiwal All About Freedom 2017: najlepszy film

Gdy czujesz gniew i sprzeciw wobec tego, co robią politycy, nie czekaj. Walcz o swoje prawa. Porywający film o sile młodości i narodzinach pełnego pasji i furii ruchu sprzeciwu na początku lat 90.

W filmie Campillo euforia spotyka rozpacz, a przyspieszone bicie serca przypomina tykanie odliczającego czas zegara. Bo o wyścig z czasem tu chodzi: są wczesne lata 90-te, epidemia AIDS zbiera we Francji żniwo przy cichej zgodzie rządu i koncernów farmaceutycznych. Zmowę milczenia wokół choroby akcjami, marszami, happeningami starają się przerwać aktywiści z paryskiego ACT UP. 120 uderzeń serca to pełen pasji i furii portret młodości spotykającej śmierć, rasowe, rozdyskutowane kino polityczne i poruszająca love story. To także zbiorowy portret pokolenia, chyba ostatniego, które tak namiętnie wierzyło w możliwość zmiany i w to, że politykę trzeba uprawiać na ulicach. Wyróżniony Grand Prix przez canneńskie jury (na czele którego stał Pedro Almodóvar) film Campillo jest powrotem do lat 90 – tych: reżyser sam był aktywistą ACT UP, a jego partner zmarł na AIDS.

 

ZWIASTUN:

 

 

PATRON MEDIALNY:

 

 

 

 

 

 

 

 

Bookmark and Share

archiwum