kpb

KSIĘŻYC & Paweł Romańczuk - 18. Festiwal Filmu Niemego


18. FESTIWAL FILMU NIEMEGO - INAUGURACJA:

pokaz filmu niemego CZŁOWIEK OTWARTYCH PRZESTRZENI (1920)
muzyka na żywo: KSIĘŻYC & Paweł Romańczuk


czwartek, 7 grudnia 2017, godz. 20.00

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

// Silent film screening with live music

 


L'Homme du large, a film by Marcel L’Herbier. A Gaumont production, 1920. Collection Musée Gaumont. © Gaumont

 

Zapraszamy na uroczyste otwarcie 18. Festiwalu Filmu Niemego w Krakowie - niezwykłego święta kina i muzyki!

 

 

Na ekranie - Człowiek otwartych przestrzeni - morski poemat filmowy jednego z mistrzów francuskiego impresjonizmu filmowego Marcela L’Herbiera. Poruszająca historia odwiecznego konfliktu między ojcem i synem, zrealizowana na podstawie filozoficznego opowiadania “Dramat nad morzem” autorstwa Honoriusza Balzaka. Za pomocą wysmakowanych zdjęć i rytmicznego montażu, wcielającego w życie ideę “muzyki wizualnej”, reżyser oddaje zarówno złożoność ludzkich przeżyć, jak i przewrotność natury otaczającej człowieka.


Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu reaktywowanego niedawno, kultowego avant-folkowego polskiego zespołu KSIĘŻYC (“psychodeliczno-etniczny minimal”), który wystąpi w towarzystwie multiinstrumentalisty, kompozytora i założyciela wrocławskiej grupy Małe Instrumenty, Pawła Romańczuka. Po seansie Instytut Francuski w Polsce zaprasza na wspólny toast.

 

Pokaz odbędzie się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA (ul. Marii Konopnickiej 26).

 

BILETY: 45 zł*

*Dla posiadaczy Karnetów na 18. Festiwal Filmu Niemego - bilety w cenie 40 zł

***Bilety dostępne w kasach Kina oraz online.

 

O FILMIE:

CZŁOWIEK OTWARTYCH PRZESTRZENI | MAN OF THE SEA | L’HOMME DU LARGE
(Marcel L'Herbier, FR 1920, 86')


L'Homme du large, a film by Marcel L’Herbier.
A Gaumont production, 1920. Collection Musée Gaumont. © Gaumont


Ogarnięty niechęcią do ludzi i życia na lądzie, zatwardziały bretoński rybak Nolff zbudował dom na szczycie klifu. Poświęcił całe swoje życie łowieniu ryb, swojej ukochanej żonie i dwójce dzieci: pracowitej Djennie i synowi Michelowi, którego chce wychować na rybaka. Niestety, Michel dorasta i wpada w złe towarzystwo, samolubnie wykorzystując ślepą miłość swojego ojca. Chłopak nienawidzi morza i szybko zanurza się w świecie doczesnych przyjemności, spędzając całe dnie w tawernach ze swoim podłym kompanem. Nie wzruszają go nawet wieści o ciężko chorej, umierającej matce. Rozczarowany i wściekły Nolff decyduje, że wymierzy synowi sprawiedliwość.

 

FRAGMENT FILMU:

 

MUZYKA NA ŻYWO:

KSIĘŻYC

Historia grupy sięga 1990 roku. Trzy dziewczyny, których wspólną pasją było: piękno, harmonia i śpiew postanowiły przyjąć nazwę KSIĘŻYC. Ich kompozycje stronią od rozwiązań obliczonych na szybki efekt. W zasadzie bazują na prostych motywach różnorodnych instrumentów klawiszowych i dętych. Te motywy są obsesyjnie powtarzane, tak, że początkowo subtelne, wręcz eteryczne, z czasem obnażają czający się w nich niepokojący nerw. Od 1996 roku zespół milczał, ale charakterystyczne, inspirowane minimalizmem, słowiańskim folklorem i psychodelią eksperymentalne brzmienie, w którym spotykają się głos, taśmy i instrumenty akustyczne zapewniło mu status zjawiska kultowego. Jedyny album zespołu, „Księżyc” (1996) został w 2013 roku wydany na winylu w limitowanej liczbie 500 egzemplarzy nakładem brytyjskiego Penultimate Press.

 

Zespół po raz pierwszy ponownie wystąpił na żywo w nowym składzie podczas festiwalu Unsound w 2014 roku. W październiku tego roku, na deskach Teatru Słowackiego, zainaugurował krakowską edycję tegoż samego festiwalu. Towarzyszyli im: ukraińska wokalistka i kompozytorka Svitlana Nianio oraz Paweł Romańczuk z Małych Instrumentów, którego również zobaczymy na scenie podczas pokazu otwarcia 18. Festiwalu Filmu Niemego.

 

18. Festiwal Filmu Niemego
7-10 grudnia 2017

 

ORGANIZATORZY:

 

 

PARTNER POKAZU:


Bookmark and Share

archiwum