kpb

Europejski Dzień Kina Artystycznego 2017

EUROPEJSKI DZIEŃ KINA ARTYSTYCZNEGO
W KINIE POD BARANAMI

niedziela, 15 października 2017

 

 

Ponad 1000 kin studyjnych z 34 krajów po raz drugi weźmie udział w Europejskim Dniu Kina Artystycznego. Kino Pod Baranami ponownie dołącza do tego wydarzenia i zaprasza widzów do uczczenia tego święta wspólną lampką wina. Na tę okazję przygotowane zostały specjalne pokazy wybranych filmów artystycznych - europejskich i polskich. 

 

Europejski Dzień Kina Artystycznego to wyjątkowe święto kina, które odbyło się po raz pierwszy 9 października 2016 roku dzięki inicjatywie CICAE (Confédération Internationale des Cinémas d'art et d'essai) oraz sieci kin europejskich Europa Cinemas. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na kino jako formę przekazu artystycznego, ale również na kino jako obiekt, bez którego ten przekaz byłby niemożliwy.

 

Ambasadorami tegorocznego Dnia będą Ruben Östlund i Laurent Cantet, których premierowe filmy The Square i The Workshop święciły triumfy na tegorocznych festiwalach filmowych.

 

Celebrując Europejski Dzień Kina Artystycznego, Kino Pod Baranami zaprasza wszystkich swoich widzów na godzinę 17.00 na świętowanie przy lampce wina, którym poczęstuje gości Faktoria Win. Smakowaniu wina będzie towarzyszył pokaz francuskiego komediodramatu Nasz najlepszy rok Cédrica Klapischa. Jest to komedia o winie, przewrotności losu i drobnych przyjemnościach w skąpanej w słońcu Burgundii. 

Ponadto, tego dnia o godzinie 15.00 pokazana zostanie zachwycająca polsko-brytyjska animacja malarska Twój Vincent, która otworzyła tegoroczny Festiwal Filmowy w Gdyni. Projekcję poprzedzi wprowadzenie artystki, która współtworzyła sukces filmu - Małgorzaty Korneckiej-Drąg. W Twoim Vincencie udało się doprowadzić do ekranowego "ożywienia" niemal setki obrazów van Gogha. Film składa się z 65 tysięcy klatek filmowych, które zostały namalowane farbą olejną na płótnie. Część zdjęć nakręcono jako film aktorski, a następnie każda klatka została ręcznie przemalowana w technice olejnej. W roli van Gogha na wielkim ekranie zadebiutował Robert Gulaczyk. Film będzie prezentowany w dwóch wersjach językowych; po angielsku z polskimi napisami, oraz z polskim dubbingiem. W polskiej wersji językowej głosu postaciom użyczyli m.in. Danuta Stenka, Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr i Robert Więckiewicz.

 

Z kolei w programowanej przez Kino Pod Baranami sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki o godz. 19.15 będzie można zobaczyć przedpremierowo film Po tamtej stronie - najnowsze dzieło kultowego fińskiego reżysera Akiego Kaurismäkiego, nagrodzonego na ostatnim festiwalu w Berlinie. To czarna komedia opowiadająca o spotkaniu właściciela restauracji w Helsinkach i syryjskiego uchodźcy. Mistrzowski film, w którym może się przejrzeć (i pośmiać z siebie) współczesna Europa.

 

Ponadto w repertuarze Kina Pod Baranami znajdą się też inne polskie i europejskie filmy artystyczne: m.in. dramat Zgoda Macieja Sobieszczańskiego, nagrodzonego na festiwalu w Montrealu za reżyserię. To poruszająca opowieść o dwóch młodych mężczyznach zakochanych w jednej dziewczynie rozgrywająca się u schyłku II wojny światowej. W rolach głównych wystąpili Julian Świeżewski, Jakub Gierszał i Zofia Wichłacz, którym partnerują Wojciech Zieliński i Danuta Stenka. Film uhonorowano nagrodą za najlepsze kostiumy na tegorocznym festiwalu w Gdyni, a Jakub Gierszał otrzymał Nagrodę Specjalną australijskich dystrybutorów filmowych.

 

Europejski Dzień Kina Artystycznego świętować będą również dzieci, biorąc udział w pokazie filmów z Bolkiem i Lolkiem w ramach cyklu Baranki Dzieciom. Po filmie zabawy z balonikami oraz warsztaty plastyczne prowadzone przez Justynę Droń.

 

Organizatorami Dnia Kina Artystycznego w Polsce są Stowarzyszenie Kin Studyjnych i Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Oficjalny hashtag: #artcinemaday #EuropejskiDzieńKinaArtystycznego #EACD

 

PROGRAM:

niedziela, 15 października 2017
11.00
BARANKI DZIECIOM
BOLEK I LOLEK WYRUSZAJĄ W ŚWIAT – zestaw bajek, ok. 40’
reż. Józef Byrdy, Wacław Wajser, Edward Wątor, Stanisław Dülz, Polska 1968-1970
+ zajęcia plastyczne


15.00 TWÓJ VINCENT | LOVING VINCENT
reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Polska/Wielka Brytania 2017, 95’
(wersja oryginalna z polskimi napisami)

 + wprowadzenie: Małgorzata Kornecka-Drąg, artystka, która współtworzyła animacje do filmu.


Małgorzata Kornecka-Drąg - malarz-konserwator, absolwentka wydziału Konserwacji i Renowacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Aktualnie zajmuje się tworzeniem obrazów o tematyce muzycznej, głównie jazzowej oraz konserwacją malowideł ściennych w Pałacu Spiskim w Krakowie. Znalazła się w gronie artystów zaproszonych do współpracy przy produkcji filmu Twój Vincent, współtworzyła łącznie 3 sceny z filmu. Jej prace można było podziwiać również na wystawie pt. Różnorodność zorganizowanej w Gdańsku z artystami z jednego ze studiów, w którym powstawał film Twój Vincent.

 

17.00 NASZ NAJLEPSZY ROK | CE QUI NOUS LIE
reż. Cédric Klapisch, Francja 2017, 114’
+ wspólny toast. Winem częstuje Faktoria Win.

 

19.15 POKAZ PRZEDPREMIEROWY
PO TAMTEJ STRONIE
| TOIVON TUOLLA PUOLEN
reż. Aki Kaurismäki, Niemcy/Finlandia 2017, 98' (seans w Małopolskim Ogrodzie Sztuki)

 

BILETY:

22 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 14 zł (senior)
Baranki Dzieciom: 11 zł

 

O FILMACH:

NASZ NAJLEPSZY ROK | CE QUI NOUS LIE
reż. Cédric Klapisch, Francja 2017, 114’

Juliette jest młoda, pracowita i pełna energii, ale nie spodziewała się, że to właśnie na jej barki spadnie ciężar prowadzenia starej, rodzinnej winnicy. Żeby przywrócić ją do dawnej świetności, musi nie tylko poukładać rodzinny interes, ale pogodzić ze sobą skłóconych braci i na nowo przemyśleć swoje własne życie. Przez kolejne, następujące po sobie pory roku, Juliette oraz jej bracia Jean i Jérémie powoli odkrywają łączące ich więzi i dojrzewają w tym samym czasie, co wino, które produkują.


Smakuje jak doskonałe wino! (Rolling Stone)

Klapisch zakłada nową filmową rodzinę. Wieczny chłopiec Pio Marmaï, delikatna Ana Girardot i obiecujący François Civil. Aż chce się z nimi wznieść toast. Za życie, za miłość, za nadzieję. (Le Journal du Dimanche)

 

PO TAMTEJ STRONIE | TOIVON TUOLLA PUOLEN
reż. Aki Kaurismäki, Niemcy/Finlandia 2017, 100'


fot. Malla Hukkanen © Sputnik Oy

MFF w Berlinie 2017: najlepszy reżyser (Aki Kaurismäki), konkurs główny
Nagroda LUX: oficjalna selekcja

Po sukcesie zrealizowanego we Francji Człowieka z Hawru, pełnego nawiązań do tamtejszego kina lat trzydziestych i czterdziestych, fiński mistrz postanowił wrócić do ojczyzny. Tym razem, opowiedział historię mieszkańca Helsinek, który postanawia odmienić swoje życie i otworzyć restaurację. Pewnego dnia Wikström przypadkiem natyka się na uciekiniera z Syrii – Khaleda. Choć znajomość między mężczyznami zaczyna się niefortunnie, bohaterowie szybko nawiązują głęboką więź, która zostanie wystawiona na wiele ciężkich prób. Czy tylko w bajce ich nieoczekiwane spotkanie byłoby początkiem pięknej przyjaźni?

W najnowszym filmie Kaurismäki nie pozostaje głuchy na echa wzbierającej na całym świecie fali ksenofobii i nacjonalizmu (w jednej ze scen Khaled opowiada o tym, jak w drodze do Finlandii został pobity przez skinheadów w Gdańsku). Fiński reżyser swoim zwyczajem potrafi jednak przebić się przez warstwę smutku, by zaoferować widzom porcję niełatwego optymizmu i zaraźliwego poczucia humoru.

 

TWÓJ VINCENT | LOVING VINCENT
reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Polska/Wielka Brytania 2017, 95’

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2017: film otwarcia, konkurs główny
Międzynarodowy Festiwal Filmu Animowanego w Annecy 2017: Nagroda Publiczności
MFF w Szanghaju 2017: Złoty Kielich dla najlepszego filmu animowanego

27 lipca 1890 r. szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. Twój Vincent opowiada właśnie tę historię, odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?

Twój Vincent to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyca widzów na całym świecie. Został nakręcony jako standardowy film aktorski, a następnie każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie przemalowana w technice olejnej. W projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie.

Film będzie prezentowany w dwóch wersjach językowych; po angielsku z polskimi napisami, oraz z polskim dubbingiem.

 

ZGODA | ZGODA
reż. Maciej Sobieszczański, Polska 2017, 88'


fot. Grzegorz Spała

MFF w Montrealu 2017: najlepszy reżyser (Maciej Sobieszczański)
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2017: udział w konkursie głównym, najlepsze kostiumy, Nagroda Specjalna (Jakub Gierszał)

Jest rok 1945. W Świętochłowicach na Śląsku organy bezpieczeństwa tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Pod pretekstem ukarania zdrajców narodu polskiego, UB dokonuje czystek wśród „niechętnych komunistycznej władzy”. Do pracy w obozie zgłasza się młody chłopak Franek. Próbuje ocalić Annę, w której jest zakochany. Nie wie, że wśród osadzonych znalazł się Erwin, Niemiec, jego przyjaciel sprzed wojny, który od dawna skrycie kocha się w dziewczynie… Franek dołącza do komunistów, naiwnie licząc, że uda mu się oszukać system. Już pierwsze dni pracy w obozie odzierają go ze złudzeń. A z czasem przekonuje się, że aby ocalić swoją ukochaną, będzie musiał poświęcić wszystko…

 

BOLEK I LOLEK WYRUSZAJĄ W ŚWIAT – zestaw bajek, ok. 40’
reż. Józef Byrdy, Wacław Wajser, Edward Wątor, Stanisław Dülz, Polska 1968-1970
+ zajęcia plastyczne

Niezwykłe przygody niesfornych braci - Bolka i Lolka - którzy w wyobraźni podróżują do miejsc wybranych przez zakręcenie globusem. Tym razem nieustraszeni i żądni przygód chłopcy przemierzają Amerykę Łacińską, gdzie biorą udział w igrzyskach olimpijskich w Meksyku i uczestniczą w wyścigu samochodowym w Argentynie, w Andach ze szponów kondora ratuje ich stary Indianin, a na koniec on sami ocalają przed zagładą dzikie zwierzęta mieszkające nad rzeką Orinoko. 

Odcinki: OLIMPIADA W MEKSYKU | GRAN PREMIO ARGENTYNY | ZŁOTE MIASTO INKÓW | NAD ORINOKO 


Zajęcia plastyczne poprowadzi - związana z Cricoteką - artystka i animatorka, Justyna Droń, która zajmuje się alternatywną edukacją artystyczną i szeroko rozumianą ekspresją twórczą.

 

SPOT:

 

 

ORGANIZATORZY:
CICAE
Europa Cinemas

POLSCY PARTNERZY PROJEKTU:
Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych
Polski Instytut Sztuki Filmowej

Bookmark and Share

archiwum