kpb

Oscar® Nominated Shorts 2017

2017 OSCAR® NOMINATED SHORT FILMS:
FABUŁY & ANIMACJE

czwartek, 23 lutego 2017, godz. 19.30 i 20.45

// Thursday, February 23, 2017, 7.30 p.m. & 8.45 p.m.

 

 

W czwartek, 23 lutego, Kino Pod Baranami zaprasza widzów na Oscar® Nominated Shorts: Fabuły i Animacje, czyli pokazy fabularnych i animowanych filmów krótkometrażowych, które w tym roku zostały wytypowane do wyścigu o największą ilość głosów członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. 

 

Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, powszechnie nazywane Oscarami®, od lat niezmienne stanowią jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie filmu. Pierwsze statuetki wręczono w 1929 roku w 13 kategoriach, których liczbę z biegiem czasu zwiększono do 24. Mimo że na przestrzeni lat formuła konkursu się rozszerzała, to jedną z niemal od początku istniejących kategorii, jest film krótkometrażowy. Już w latach 30-tych doceniono jego znaczenie dla światowej kinematografii, postanawiając uhonorować najlepszych jego twórców statuetką Oscara. Kategoria ta pozostała do dziś, przyznawane są nagrody zarówno dla najlepszych krótkometrażowych filmów fabularnych, dokumentalnych, jak i animowanych.

 

// See all this year's Academy Award nominees in the category of Best Live Action Short and Best Animated Short!

 

PROGRAM | programme:

19.30 OSCAR® NOMINATED SHORTS: ANIMACJE 
| BEST ANIMATED SHORTS
(całkowity czas trwania: 62')

20.45 OSCAR® NOMINATED SHORTS: FABUŁY
| BEST LIVE ACTION SHORTS
(całkowity czas trwania: 128')

 

BILETY | Tickets:

22 zł (normalny // regular)

16 zł (ulgowy // discount)

Karnet (2 seanse // 2 shows): 26 zł

 

Filmy prezentowane będą w wersjach oryginalnych z polskimi i angielskimi napisami. // Films will be presented in original versions with Polish and English subtitles.

 

O FILMACH - ANIMACJE | Animated Shorts:

BLIND VAYSHA | BLIND VAYSHA
reż. Theodore Ushev, Kanada 2016, 8’

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator: Srebrny Pegaz (Theodore Ushev)

Vaysha jest wyjątkową młodą dziewczyną - urodziła się z jednym okiem zielonym, drugim brązowym. Jednak dziwaczne oczy nie są jedynym szczególnym aspektem jej spojrzenia. Jej lewe oko widzi tylko przeszłość, prawe - tylko przyszłość. Niczym klątwa, rozszczepiona perspektywa Vayshy sprawia, że nie jest w stanie żyć w teraźniejszości. // Vaysha is a very special girl. Not only are her eyes of different colour, but also one of them can only see the past, while the other sees only the future.

 

BORROWED TIME | BORROWED TIME
reż. Andrew Coats, Lou Hamou-Lhadj, USA 2015, 7’

Przemęczony szeryf powraca do pozostałości po wypadku, o którym przez całe życie próbował zapomnieć. Z każdym krokiem naprzód napływają wspomnienia. Konfrontując się z błędami przeszłości musi odnaleźć siłę, by iść dalej. // A weathered sheriff returns to the remains of an accident he has spent a lifetime trying to forget. With each step forward, the memories come flooding back.

 

PEAR CIDER AND CIGARETTERS | PEAR CIDER AND CIGARETTERS
reż. Robert Valley, Kanada/Wielka Brytania 2016, 35’

Nagrody Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego Annie 2017: najlepsza animowana produkcja specjalna

Alkohol, papierosy i bójki… to rzeczy, które Techno Stypes lubi najbardziej. Uległ jednak poważnemu wypadkowi, który na dwa lata przykuł go do szpitalnego łóżka, a następnie wpędził w alkoholizm. Jak Techno znalazł się w Chinach? Jego ojciec dał Robertowi dwie jasne instrukcje: sprawić, by Techno przestał pić, aby można było dokonać transplantacji wątroby oraz sprowadzić go z powrotem do domu, do Vancouver. Nie będzie to łatwe... // A brutally honest story of Robert's turbulent relationship with a self-destructive, yet charismatic friend from childhood, who cries out for help from a military hospital in China and sets Rob on a wild ride to get him home to Vancouver.

 

PEARL | PEARL
reż. Patrick Osborne, USA 2016, 6’

Nagrody Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego Annie 2017: najlepsze indywidualne osiągnięcia: muzyka w animowanej produkcji telewizyjnej (Alexis Harte, JJ Wiesler, Scot Blackwell Stafford), reżyseria animowanej produkcji telewizyjnej (Patrick Osborne), scenografia w animowanej produkcji telewizyjnej (Tuna Bora)

Muzyczna podróż samochodem ojca z córką, trwająca na przestrzeni lat. Wzruszająca historia zmagań rodzicielskich i dorastania zbuntowanej nastolatki. // Father and teenage daughter crisscross the country chasing dreams in their beloved car. A story about the challenges of parenting and finding grace in the unlikeliest of places.

 

PIPER | PIPER
reż. Alan Barillaro, USA 2016, 6’

Nagrody Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego Annie 2017: najlepszy krótkometrażowy film animowany

Krótkometrażowy film wytwórni Pixar Animation Studios, opowiadający historię głodnego pisklęcia brodźca, które po raz pierwszy opuszcza gniazdo w poszukiwaniu jedzenia na wybrzeżu. Pożywienie jednak znajduje się pod piaskiem, gdzie przerażające fale wypływają na brzeg. // A hungry little bird leaves his nest for the first time to find food at the beach. Unfortunately, it is hidden in the sand, right where the scary waves hit the shore.

 

O FILMACH - FABUŁY | Live Action Shorts:

ENEMIS INTÉRIEURS | ENEMIS INTÉRIEURS
reż. Sélim Aazzazi, Francja 2016, 28’

Alcalá de Henares Short Film Festival 2016: European Short Film Award
BOGOSHORTS Bogota Short film Festival 2016: najlepszy krótkometrażowy film fabularny
VIS Vienna Independent Shorts 2016: Vienna Short Film Award

Zwyczajne przesłuchanie na miejscowym komisariacie policji zamienia się w śledztwo, podczas którego Francuz algierskiego pochodzenia zostaje oskarżony o ukrywanie tożsamości ludzi podejrzanych o terroryzm. To zbliżenie na obraz trudnej relacji Francji z jej byłymi koloniami podczas burzliwego okresu lat 90-tych. // During the 90s, Algerian terrorism reaches France. Two men. Two identities. One battle.

 

LA FEMME ET LE TGV | LA FEMME ET LE TGV
reż. Timo von Gunten, Szwajcaria 2016, 30’

Szwedzkie Nagrody Filmowe 2017: nominacja do nagrody za najlepszy film krótkometrażowy

Elise Lafontaine ma sekretny zwyczaj. Każdego poranka i wieczora od lat macha pociągowi, który przejeżdża obok jej domu. Pewnego dnia w swoim ogrodzie znajduje list od konduktora i jej samotne życie wywraca się do góry nogami. // A touching love story between a lonely woman and a TGV train driver.

 

SILENT NIGHTS | SILENT NIGHTS
reż. Aske Bang, Dania 2016, 30’

Inger jest wolontariuszką w schronisku dla bezdomnych. Zakochuje się w nielegalnym imigrancie, Kwame. Oboje są doświadczeni przez los. Kwame znajduje wsparcie w ramionach Inger, jednak nie wspomina o rodzinie i dzieciach, które pozostawił w Ghanie. Gdy jego córka zaczyna chorować, zmuszony jest ukraść pieniądze ze schroniska, by opłacić jej leczenie. // Inger is a volunteer at a homeless shelter, who falls in love with an illegal immigrant from Ghana. One day, her loved one is forced to steal money from the shelter to save his sick daughter back home.


SING | MINDENKI
reż. Kristof Deák, Węgry 2016, 25’

Oscary 2017: najlepszy krótkometrażowy film aktorski
Chicago International Children's Film Festival 2016: Adult's Jury Award
European Film Festival of Lille 2016: Nagroda Publiczności
TIFF Kids International Film Festival 2016: nagroda People’s Choice dla najlepszego filmu krótkometrażowego

Zsofi ma problemy z odnalezieniem się w nowej szkole – śpiew w owianym sławą szkolnym chórze jest jej jedynym ukojeniem. Mimo to okazuje się, że opiekunka chóru nie jest tak inspirującym nauczycielem, za jakiego jest powszechnie uznawana. Zsofi staje przed trudnym wyborem - skonfrontować się ze skorumpowanym systemem, czy pokornie się w nim odnaleźć. Sing to oparty na faktach dramat o dzieciństwie z dużą ilością muzyki w tle, umiejscowiony w post-socjalistycznym Budapeszcie. // Zsofi has trouble adapting to her new school. Her only consolation is the famous school choir, where she can sing her heart out. Unfortunately, the teacher is not as fair as her reputation suggested and Zsofi soon has to choose whether to conform or confront it.

 

TIMECODE | TIMECODE
reż. Juanjo Giménez Peña, Włochy 2016, 15’

MFF w Cannes 2016: Złota Palma dla najlepszego filmu krótkometrażowego (Juanjo Giménez Peña)
Nagrody Gaudi 2017: najlepszy film krótkometrażowy
Nagrody Hiszpańskiej Akademii Sztuki Filmowej Goya 2017: najlepszy krótkometrażowy film fabularny

Luna i Diego są ochroniarzami na parkingu. Diego pracuje na nocnej zmianie, Luna w dzień. // Luna and Diego work as security guards at a parking lot. Diego works the night shift, while Luna is there during the day.

Bookmark and Share

archiwum