kpb

Studencki Nocny Klub Filmowy: Powidoki

czwartek, 19 stycznia 2017, godz. 23.00

|| STUDENTS' NIGHT FILM CLUB: AFTERIMAGE

Thursday, January 19, 2017, 11 p.m.

 

fot. Anna Włoch/Akson Studio

 

W czwartek, 19 stycznia, zapraszamy na kolejne spotkanie Studenckiego Nocnego Klubu Filmowego. W programie pokaz filmu Powidoki w reżyserii Andrzeja Wajdy. To poruszająca historia pioniera polskiej awangardy, malarza i pedagoga, Władysława Strzemińskiego, który za swój sprzeciw wobec ingerencji polityki w sztukę został surowo ukarany przez władze PRL. Występującemu w roli głównej Bogusławowi Lindzie towarzyszą m.in. Zofia WichłaczKrzysztof Pieczyński. Autorem zdjęć do filmu jest Paweł Edelman, nominowany do Oscara za zdjęcia do Pianisty.  

 

Gospodarzem naszego spotkania będzie Tomek Pytko, który studiuje "od lat", a obecnie jest na 1 roku SUM na socjologii, gdzie zgłębia tajniki komunikowania społecznego. Jest prezesem niezwykle aktywnego stowarzyszenia All In UJ.

 

Czwartkowe noce w Kinie Pod Baranami to najlepsze, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne filmy z bieżącego repertuaru. To filmy prowokujące do całonocnej dyskusji prowadzonej  w studenckim gronie. Przed burzliwą wymianą zdań poczęstujemy Was kanapkami, kawą i herbatą.

 

Po seansie - darmowy drink w Klubie Betel (Pl. Szczepański 3).

 

Bilety dla studentów: 10 zł.

 

O FILMIE:

 

POWIDOKI | AFTERIMAGE
reż. Andrzej Wajda, Polska 2016, 100’

(with English subtitles)

(fot. Anna Włoch/Akson Studio)


Polski kandydat do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej 2016
Festiwal Filmowy w Gdyni 2016: Specjalna Pozakonkursowa Nagroda Jury (Andrzej Wajda)

 

Akcja filmu dzieje się w Łodzi w latach 1948-1952, w okresie stalinizmu. Władysław Strzemiński jest malarzem, profesorem i wykładowcą w Łódzkiej PWSSP. Twórca teorii unizmu, doceniony i podziwiany przed wojną w kraju i za granicą, uwielbiany przez studentów, nie cieszy się sympatią władz uczelni, a przede wszystkim Ministra Kultury. Strzemiński - w przeciwieństwie do lojalnych członków partii i kolegów realizujących doktrynę socrealizmu - nie zgadza się na żadne ustępstwa w sztuce. Nie pozwala aby polityka wkraczała do jego twórczości. Realizuje własną drogę artystyczną, niezgodną z oficjalnymi wytycznymi PZPR. Taka postawa sprowadza na niego szykany, aż do relegowania z uczelni i wykreślenia ze Związku Artystów Plastyków. 

 

Jeden z najwybitniejszych twórców w historii kina, zdobywca wielu nagród filmowych, w tym Oscara za całokształt twórczości – Andrzej Wajda, przedstawia historię człowieka niezłomnego, Władysława Strzemińskiego pioniera polskiej awangardy, ze znakomitą rolą Bogusława Lindy. Głównym bohaterem jest wielki artysta, wierny własnej wizji sztuki, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. Opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka. Wajda w sposób niezwykle subtelny, a zarazem uniwersalny kreśli, tworzonymi z malarskim kunsztem obrazami, świat, w którym piękno i sztuka są prześladowane. 

 

ZWIASTUN:

 

 

Strona sNKF na Facebooku .
Twitter -
TUTAJ.


PARTNERZY:


             

    

 


PATRONI:


        

  

     

Bookmark and Share

archiwum