kpb

Powidoki - pokaz przedpremierowy

niedziela, 8 stycznia 2017, godz. 19.00

|| Afterimage - preview screening

Sunday, January 8, 2017, 7 p.m.

 

(fot. Anna Włoch/Akson Studio)

 

W niedzielę, 8 stycznia, zapraszamy na przedpremierowy pokaz uhonorowanego specjalną nagrodą w Gdyni filmu Powidoki Andrzeja Wajdy. To poruszająca historia wybitnego malarza Władysława Strzemińskiego, jego sprzeciwu wobec ingerencji polityki w sztukę oraz konsekwencji, jakie go spotkały ze strony władz PRLu za nieposłuszeństwo.

Głównemu bohaterowi, w którego wcielił się Bogusław Linda, towarzyszą w filmie m.in. Zofia Wichłacz, Krzysztof Pieczyński i Szymon Bobrowski. Autorem zdjęć jest laureat wielu cenionych nagród – Paweł Edelman, który współpracował z Wajdą przy produkcji takich filmów jak Wałęsa. Człowiek z nadziei i Tatarak.

 

BILETY:

22 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 13 zł (senior)

 

O FILMIE:

POWIDOKI | AFTERIMAGE
reż. Andrzej Wajda, Polska 2016, 100’

(with English subtitles)

(fot. Anna Włoch/Akson Studio)


Polski kandydat do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej 2016
Festiwal Filmowy w Gdyni 2016: Specjalna Pozakonkursowa Nagroda Jury (Andrzej Wajda)

 

Akcja filmu dzieje się w Łodzi w latach 1948-1952, w okresie stalinizmu. Władysław Strzemiński jest malarzem, profesorem i wykładowcą w Łódzkiej PWSSP. Twórca teorii unizmu, doceniony i podziwiany przed wojną w kraju i za granicą, uwielbiany przez studentów, nie cieszy się sympatią władz uczelni, a przede wszystkim Ministra Kultury. Strzemiński - w przeciwieństwie do lojalnych członków partii i kolegów realizujących doktrynę socrealizmu - nie zgadza się na żadne ustępstwa w sztuce. Nie pozwala aby polityka wkraczała do jego twórczości. Realizuje własną drogę artystyczną, niezgodną z oficjalnymi wytycznymi PZPR. Taka postawa sprowadza na niego szykany, aż do relegowania z uczelni i wykreślenia ze Związku Artystów Plastyków. 

 

Jeden z najwybitniejszych twórców w historii kina, zdobywca wielu nagród filmowych, w tym Oscara za całokształt twórczości – Andrzej Wajda, przedstawia historię człowieka niezłomnego, Władysława Strzemińskiego pioniera polskiej awangardy, ze znakomitą rolą Bogusława Lindy. Głównym bohaterem jest wielki artysta, wierny własnej wizji sztuki, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. Opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka. Wajda w sposób niezwykle subtelny, a zarazem uniwersalny kreśli, tworzonymi z malarskim kunsztem obrazami, świat, w którym piękno i sztuka są prześladowane. 

 

| Polish candidate for the Academy Awards 2016 

A film about Polish artist Władysław Strzemiński, a pioneer of Polish avant-garde, who refused to succumb to socialist realism and suffered the consequences of his artistic choices.

 

ZWIASTUN | Trailer:

        

Bookmark and Share

archiwum