kpb

Oscar Shorts 2016

OSCAR SHORTS 2016
-
pokazy filmów krótkometrażowych nominowanych do nagrody
Amerykańskiej Akademii Filmowej

22 - 23 lutego 2016
Jeszcze przed Oscarową galą, 22 oraz 23 lutego na specjalnych pokazach w Kinie Pod Baranami będzie można zobaczyć wszystkie nominowane filmy w kategoriach Najlepszy krótkometrażowy film fabularny oraz Najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Oscary to najbardziej pożądane nagrody w świecie filmowym. Zwycięzca w każdej kategorii może być tylko jeden, ale członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej co roku stają przed niezwykle trudnym wyborem. O filmach nominowanych w najważniejszych kategoriach wiemy już wszystko, ale Oscary to nie tylko pełnometrażowe hollywoodzkie produkcje. To także wyjątkowe filmy krótkometrażowe - najlepsze propozycje z całego świata, filmy, które były pokazywane i wielokrotnie nagradzane na najważniejszych festiwalach.

Niezwykle ciekawie zapowiada się zestaw krótkometrażowych filmów animowanych. Na liście tegorocznych nominowanych do Oscara animacji nie mogło zabraknąć zachwycającej produkcji studia Pixar, Sanjay's Super Team - przebojowej opowieści łączącej elementy amerykańskich bajek o superbohaterach i hinduskiej kultury. Bohaterką kolejnego filmu, Świat jutra, będzie mała dziewczynka, która wyrusza w podróż we własną, odległą przyszłość. Najnowsze dzieło słynnego rysownika, Dona Hertzfelda to niezwykła animacja science fiction, która w ubiegłym roku zdobyła ponad 40 nagród na festiwalach filmowych na całym świecie i została okrzyknięta jednym z najlepszych filmów roku. Z odległej przyszłości przeniesiemy się do kosmosu, gdzie dzięki filmowi Nie możemy żyć bez kosmosu Konstantina Bronzita poznamy zabawną historię męskiej przyjaźni między dwoma kosmonautami. Następnie wyruszymy w podróż do starożytnej Grecji, aby oczami małej dziewczynki zobaczyć brutalną walkę Spartan i Ateńczyków w filmie Prolog, najnowszej animacji laureata Oscara, Richarda Williamsa. A na koniec - prawdziwa perełka - bezapelacyjny zwycięzca festiwalu Palm Springs ShortFest, pełna ciepła i humoru Niedźwiedzia opowieść o uroczym, melancholijnym niedźwiedziu i jego mechanicznym teatrzyku. Taki zestaw to prawdziwa gratka dla fanów najlepszych animacji!

Natomiast w zestawie nominowanych do Oscara krótkometrażowych filmów fabularnych solidną dawkę humoru zapewni nam palestyńska produkcja Ave Maria - brawurowa komedia o zakonnicach i nietypowym wypadku, który wydarzył się w murach ich klasztoru. Następnie sprawdzimy, ile może znaczyć przyjaźń dwóch chłopców w ogarniętym wojną Kosowie w pierwszym w historii tego młodego państwa nominowanym do Oscara filmie Shok. Silnych emocji dostarczy nam również dramat Wszystko będzie dobrze, opowiadający niezwykłą historię pewnego weekendu z życia rozwiedzionego, samotnego ojca i jego ośmioletniej córki. Film w reżyserii Patricka Vollratha docenił sam Michael Haneke, który nazwał go poruszającym i urzekającym od pierwszej do ostatniej sekundy. W trakcie naszej podróży przez najlepsze krótkie metraże z całego świata poznamy także uroczego i inteligentnego młodego mężczyznę, który będzie musiał przezwyciężyć swoje kompleksy w brytyjskim filmie Jąkała. A na koniec - film oparty na prawdziwej historii, która wydarzyła się w Afganistanie - Day One w reżyserii żołnierza, któremu George Lucas pomógł spełnić marzenia i zostać prawdziwym filmowcem!


BILETY:
16 zł
(normalny)
14 zł (ulgowy)
KARNET (2 pokazy): 24 zł


PROGRAM:

poniedziałek, 22 lutego 2016, godz. 19.30
OSCAR SHORTS 2016: animacje

(całkowity czas trwania: 86')

SANJAY’S SUPER TEAM | SANJAY’S SUPER TEAM
reż. Sanjay Patel, USA 2015, 7’

Zachwycająca produkcja słynnego studia Pixar. Sanjay uwielbia amerykańskie animacje i komiksy, co nie podoba się jego ojcu, który chciałby wychować go w tradycyjnej, hinduskiej kulturze. Dzięki swojej niesamowitej wyobraźni chłopiec może przeżywać niesamowite przygody, o których nigdy nie marzył. Być może jego wyobraźnia pomoże mu także znaleźć porozumienie z ojcem.

ŚWIAT JUTRA | WORLD OF TOMORROW
reż. Don Hertzfeldt, USA 2015, 17’

Emily oraz jej klon wyruszają w fascynującą podróż do przyszłości. Zachwycająca animacja Dona Hertzfeldta, niezależnego twórcy filmowego, animatora i pisarza, którego dzieła zdobyły ponad 200 nagród na festiwalach filmowych na całym świecie. Jest jedynym animatorem, którego filmy zdobyły dwukrotnie Główną Nagrodą Jury na festiwalu Sundance.

NIEDŹWIEDZIA OPOWIEŚĆ | BEAR STORY
reż. Gabriel Osorio, Chile 2014, 10’

Każdego ranka Niedźwiedź pieczołowicie przygotowuje mechaniczny teatrzyk, by sprawnie działał. Gdy tylko dociera z nim na odpowiednią ulicę, sygnalizuje swoje przybycie dzwonkiem. To znak, że chętni przechodnie mogą podejść, zanurzyć się na chwilę w świecie włożonym do małej skrzynki i poznać tytułową niedźwiedzią opowieść.

NIE MOŻEMY ŻYĆ BEZ KOSMOSU | WE CAN’T LIVE WITHOUT COSMOS
reż. Konstantin Bronzit, Rosja 2014, 16’

Dwaj kosmonauci znają się i przyjaźnią od dziecka. Przez kolejne etapy swojej wytrwałej edukacji dążą do wspólnego celu, jakim jest wyruszenie rakietą na orbitę. Marzenie w końcu się spełnia, lecz nieoczekiwany wypadek rozdziela przyjaciół na zawsze. Opowiedziana z dyskretnym humorem opowieść o marzeniach i niełatwej drodze do ich realizacji.

PROLOG | PROLOGUE
reż. Richard Williams, Wielka Brytania 2015, 6’

Mała dziewczynka jest świadkiem zaciętej walki między Spartanami a Ateńczykami. Najnowsza, zachwycająca wizualnie animacja nagrodzonego Oscarem Richarda Williamsa.


* BONUS:

IF I WAS GOD... | IF I WAS GOD...
reż. Cordell Barker, Kanada 2014, 8’
12-letniemu uczniowi szkoły podstawowej na lekcji biologii nagle wpada szalona myśl: co by było, gdyby nagle zdobył taką moc, jaką ma Bóg? Jak by ją wykorzystał? Możliwości jest nieskończenie wiele. Mógłby stworzyć potwora, który nastraszyłby dokuczających mu kolegów, albo sprawić, że zauważy go Lily, miłość jego krótkiego życia.

THE SHORT STORY OF A FOX AND A MOUSE
| THE SHORT STORY OF A FOX AND A MOUSE
reż. Camille Chaix, Hugo Jean, Juliette Jourdan, Marie Pillier, Kevin Roger, Francja 2015, 4’
Samotny lis poluje na mysz. Ich relacja jednak się zmieni, gdy do polowania wkroczą dwie sowy.

THE LONELIEST STOPLIGHT | THE LONELIEST STOPLIGHT
reż. Bill Plympton, USA 2015, 6’
Żywot opuszczonego sygnalizatora.

CATCH IT | CATCH IT
reż. Sarah Menzies, USA/France 2015, 10’
Lea Brassys dorastała, surfując w ciepłych wodach południowej Francji. Jej wędrowny tryb życia zagnał ją jednak na lodowate, surowe północne wybrzeże Norwegii.


wtorek, 23 lutego 2016, godz. 19.30
OSCAR SHORTS 2016: fabuły

(całkowity czas trwania: 103')

AVE MARIA | AVE MARIA
reż. Basil Khalil, Palestyna/Francja/Niemcy 2015, 15’

Brawurowa komedia. Zakonnice z klasztoru Sióstr Miłosierdzia usytuowanego pośród dzikiego krajobrazu na Zachodnim Brzegu Jordanu działają wedle codziennej rutyny, na którą składają się cisza i modlitwa. Ich spokój zostaje zakłócony, gdy do klasztornych drzwi puka żydowska rodzina szukająca pomocy po tym, jak rozbiła się samochodem o ścianę klasztoru.
SHOK | SHOK
reż. Jamie Donoughue, Kosowo/Wielka Brytania 2015, 21’

Rok 1998. Pogrążone w wojnie Kosowo Petrit i Oki są najlepszymi przyjaciółmi. Pewnego dnia ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę, a decyzje, które podejmą, wpłyną nie tylko na życie chłopców, ale również na los ich rodzin. Pierwsza w historii Kosowa nominacja do Oscara.

WSZYSTKO BĘDZIE DOBRZE | ALLES WIRD GUT
reż. Patrick Vollrath, Niemcy/Austria 2015, 30’

Michael przyjeżdża do byłej żony, by odebrać od niej Leę, ich ośmioletnią córkę. Wydaje się, że wszystko przebiegnie tak, jak co drugi weekend, gdy dziewczynka widzi się z ojcem. Po pewnym czasie Lea zaczyna czuć jednak, że coś jest nie w porządku. Pełna emocji opowieść, którą Michael Haneke nazwał poruszającą i urzekającą od pierwszej do ostatniej sekundy.

JĄKAŁA | STUTTERER
reż. Benjamin Cleary, Wielka Brytania/Irlandia 2015, 12’

Greenwood jest uroczym i zabawnym chłopakiem, który od pół roku koresponduje w sieci z piękną i inteligentną Ellie. Pewnego dnia dziewczyna oznajmia, że będzie w Londynie i proponuje mu spotkanie na żywo. Greenwood marzy o tym, żeby zobaczyć się z Ellie. Nie powiedział jej jednak, że na przeszkodzie ich idealnej randki może stanąć jego… jąkanie się.

DAY ONE | DAY ONE
reż. Henry Hughes, USA 2015, 25’

Film na podstawie prawdziwych wydarzeń. Feda, świeżo po rozwodzie, dołącza do armii USA jako tłumaczka. Pierwszego dnia pobytu w Afganistanie jej oddział przeszukuje dom człowieka konstruującego bomby. Kiedy jego żona zaczyna rodzić, tłumaczka musi się podjąć zadania wykraczającego poza jej obowiązki i odebrać skomplikowany poród.


SPOT:

Bookmark and Share

archiwum