kpb

Weekend z Docs Against Gravity 2015


WEEKEND Z DOCS AGAINST GRAVITY 2015

15-17 maja 2015

Warszawski festiwal Docs Against Gravity (wcześniej: Planete+ Doc) wyrusza w Polskę wraz z najlepszymi filmami tegorocznej edycji. W weekend 15-17 maja impreza trafi do Kina Pod Baranami. W programie repliki pojawią się obrazy o zaskakujących tematach, inspirujące wyobraźnię, prowokujące do dyskusji.Najgłośniejszy film przeglądu to Citizenfour - nagrodzony m.in. Oscarem w kategorii pełnometrażowy dokument - poświęcony Edwardowi Snowdenowi, który w połowie 2013 roku zdemaskował skalę podsłuchów i inwigilacji Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. W równie często nagradzanej Scenie ciszy, Joshua Oppenheimer kontynuuje kwestię ludobójstwa w Indonezji. Temat ten podejmował również jego wcześniejszy dokument, głośna Scena zbrodni.

Polskim akcentem festiwalu jest Badjao. Duchy z morza Elizy Kubarskiej. Ten oszałamiający wizualnie film z muzyką Michała Jacaszka ukazuje problemy codzienności i niepewną przyszłość plemion Badjao z wysp Oceanu Indyjskiego.

Jesteśmy waszymi przyjaciółmi to nagrodzona na festiwalu Sundance i w Berlinie brawurowa relacja z powstania najmłodszego państwa świata, Sudanu Południowego, a twórcy filmu Wizyta opowiadają o tym, czy i jak ludzkość przygotowana jest na kontakt z pozaziemskimi cywilizacjami.

Mocnym punktem programu będzie film Ulricha Seidla, autora znanej trylogii Wiara. Nadzieja. Miłość. Jak zawsze kontrowersyjny, Seidl w swoim dokumencie W piwnicy odkrywa mroki austriackich piwnic.

Widzowie replik z całej Polski głosować będą na Nagrodę Publiczności. Nagrodzony film otrzyma szansę na dystrybucję w polskich kinach.


PROGRAM:

piątek, 15 maja 2015
17.00
    BADJAO. DUCHY Z MORZA | WALKING UNDER WATER
reż. Eliza Kubarska, Polska/Wielka Brytania 2013, 76’

18.30    W PIWNICY | IN THE BASEMENT
reż. Urlich Seidl, Austria 2014, 85'

sobota, 16 maja 2015
16.00
    CITIZENFOUR | CITIZENFOUR
reż. Laura Poitras, Niemcy/Wielka Brytania/USA 2014, 114'

19.30
    WIZYTA | THE VISIT
reż. Michael Madsen, Finlandia/Dania 2014, 85’

21.15    CITIZENFOUR | CITIZENFOUR
reż. Laura Poitras, Niemcy/Wielka Brytania/USA 2014, 114'

niedziela, 17 maja 2015
16.00
    JESTEŚMY WASZYMI PRZYJACIÓŁMI | WE COME AS FRIENDS
reż. Hubert Sauper, Francja/Austria 2014, 110’

19.30     SCENA CISZY | THE LOOK OF SILENCE
reż. Joshua Oppenheimer, Dania/Finlandia/Indonezja/Norwegia 2014, 99’

21.15
    CITIZENFOUR | CITIZENFOUR
reż. Laura Poitras, Niemcy/Wielka Brytania/USA 2014, 114'
    

BILETY:
16 zł (normalny)
13 zł (ulgowy)
Karnet (6 filmów): 54 zł
*** Aby zakupić karnet online - prosimy o maila: kasa@kinopodbaranami.pl
(Opłata internetowa - 2 zł)


O FILMACH:

BADJAO. DUCHY Z MORZA | WALKING UNDER WATER
reż. Eliza Kubarska, Polska/Wielka Brytania 2013, 76’

HOT DOCS Toronto 2014: Nagroda Jury
Planete+Doc 2014: specjalne wyróżnienie za zdjęcia
Los Angeles Film Festival 2014: specjalne wyróżnienie
Sarasota Film Festival 2015: najlepszy dokument
International Wildlife Film Festival 2015: Visionary Award


Badjao to społeczność nomadów morza, ludzi-ryb zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją. Przez wieki żyli jak ryby, większość życia spędzając w wodzie. Potrafią chodzić i polować po dnie oceanu, wstrzymując oddech przez wiele minut. Ich życie jednak gwałtownie się zmienia w zderzeniu z nowoczesną cywilizacją. 10-letni Sari podejmuje naukę u swego wuja Alexana - ostatniego nurka głębinowego na wyspie Mabul. Alexan uczy chłopca nie tylko niebezpiecznej sztuki nurkowania przy użyciu rurki i sprężarki powietrza, ale również odkrywa przed nim magiczne legendy i zwyczaje Badjao, próbując ocalić świat przodków przed zniknięciem.
Autorem muzyki do filmu jest Michał Jacaszek, ceniony kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej.


CITIZENFOUR | CITIZENFOUR
reż. Laura Poitras, Niemcy/Wielka Brytania/USA 2014, 114'

Laureat Oscara® 2015: najlepszy film dokumentalny 
Spirit Award 2015: najlepszy film dokumentalny
Nagroda BAFTA 2015: najlepszy film dokumentalny
Nagrody Cinema Eye 2015: najlepsza reżyseria, najlepszy montaż, najlepsza produkcja, najlepszy film niefabularny
DOK Lipsk 2014: Nagroda Leipziger Ring
CPH:DOX Kopenhaga 2014, IDFA Amsterdam 2014, FF Nowy Jork 2014, FF Londyn 2014


Nagrodzony Oscarem, długo oczekiwany dokument Laury Poitras o największym skandalu politycznym naszych czasów. W styczniu 2013 roku reżyserka otrzymała serię kodowanych e-maili od anonimowego źródła. Ich autor, podpisujący się “Citizenfour”, twierdził, że ma dowody na nielegalne podsłuchy prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Autorem okazał się Edward Snowden. Poitras przeprowadziła z nim serię rozmów, ale film nie jest tylko zapisem wywiadu. Ukazuje także konsekwencje rewelacji Snowdena i reakcje na nie pochodzące z całego świata. Ten pesymistyczny thriller dokumentalny odkrywa, że żyjemy w czasach przypominających świat opisany przez Orwella


JESTEŚMY WASZYMI PRZYJACIÓŁMI | WE COME AS FRIENDS
reż. Hubert Sauper, Francja/Austria 2014, 110’

FF Sundance 2014: Nagroda Specjalna Jury
MFF Berlin 2014: Peace Film Award
Europejska Nagroda Filmowa 2014 - nominacja: najlepszy dokument

Nagrodzona na festiwalu Sundance i w Berlinie brawurowa relacja z powstania najmłodszego państwa świata, Sudanu Południowego. Jej autorem jest Hubert Sauper, nominowany do Oscara za głośny Koszmar Darwina. Z okien małego samolotu, którym Sauper oblatuje wschodnią Afrykę, widzimy ziemię, na której skumulowały się wszystkie nieszczęścia świata - największa umieralność wśród niemowląt, brak dostępu do wody pitnej, głód. Reżyser poznaje przekrój południowosudańskiego społeczeństwa: od polityków i policjantów, przez zwykłych obywateli, uchodźców po lokalnych rzezimieszków. Jego kamera rejestruje zarówno niepojęte piękno, nadzieję tlącą się w zwykłych ludziach, jak i skrajną biedę i przeczucie apokalipsy kolejnej wojny domowej. To obraz Afryki prawdziwej, odartej z kolonialnych przesądów, niekiedy groźnej, egzotycznej, intensywnej, zawsze - innej.


SCENA CISZY | THE LOOK OF SILENCE
reż. Joshua Oppenheimer, Dania/Finlandia/Indonezja/Norwegia 2014, 99’

MFF Wenecja 2014: Nagroda Specjalna Jury, Nagroda Krytyki, Nagroda Fedeory
CPH:DOX Kopenhaga 2014: Nagroda Główna
MFF Berlin 2014: Peace Film Prize
MFF Göteborg 2014: Dragon Award dla najlepszego skandynawskiego filmu dokumentalnego
FF Busan 2014: najlepszy film dokumentalny
MFF Toronto 2014, FF Nowy Jork 2014, FF Telluride 2014

Wielokrotnie nagradzany dokument Joshui Oppenheimera, kontynuacja głośnej Sceny zbrodni.
Adi Rukun, optyk w średnim wieku ocalał ze zbrodni ludobójstwa, której w latach 60. ubiegłego wieku w Indonezji dopuściły się reżimowe organizacje paramilitarne Panczaszila. Jego brat po okrutnych torturach został zamordowany. Zbrodniarze pozostają bezkarni, posiadając status uprzywilejowanych obywateli, często żyjąc w sąsiedztwie swoich ofiar. Adi postanawia skonfrontować oprawców z makabrycznymi czynami, których się dopuścili, proponując im podczas badania wzroku spojrzenie na przeszłość z innej perspektywy. Ma nadzieję, że w ten sposób zbrodniarze przyjmą odpowiedzialność za swoje czyny, a rodziny ofiar, w tym jego, odzyskają godność.


W PIWNICY | IN THE BASEMENT
reż. Urlich Seidl, Austria 2014, 85'

MFF Wenecja 2014

Dokument Ulricha Seidla, twórcy głośnej trylogii Wiara. Nadzieja. Miłość.
Piwnica to miejsce owiane tajemnicą. Nie wiadomo, co można tam znaleźć. W Austrii piwnica to sfera prywatna – przestrzeń, w której spędza się dużo wolnego czasu. Wielu Austriaków to właśnie w piwnicy przebywa dłużej, niż we własnym salonie, który zazwyczaj zrobiony jest tylko na pokaz. Piwnica jest lustrem ich duszy i to tu właśnie ich prawdziwe potrzeby, hobby, pasje i obsesje znajdują w końcu swoje ujście. Piwnica to w naszej podświadomości miejsce ciemności, strachu – siedlisko ludzkiej otchłani. Ale to, co Austriacy robią w swoich piwnicach mówi o nich znacznie więcej, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać… 


WIZYTA | THE VISIT
reż. Michael Madsen, Finlandia/Dania 2014, 85’

IDFA Amsterdam 2014

UNO-city jest jednym z najważniejszych miejsc na świecie. W tym kompleksie budynków położonych w centrum Wiednia ma swoją siedzibę OOSA, czyli Biuro Unii Europejskiej do Spraw Kontaktu z Obcymi Cywilizacjami. To tutaj naukowcy z różnych dziedzin opracowują procedury na wypadek kontaktu z obcymi. Film pokazuje, jak scenariusz znany nam do tej pory z science fiction może zmienić się w rzeczywistość. Czy jesteśmy gotowi na spotkanie z obcymi istotami? W jaki sposób będziemy się z nimi komunikować i co im powiemy? Jak się wobec nich zachowamy i co zrobimy, gdy od nas wyjadą? I w końcu - czy nasze życie po takiej wizycie będzie takie samo, jak przedtem?


Strona oficjalna: docsag.pl/weekend-z-docs-against-gravity/
Wydarzenie na Facebooku: TUTAJ.


SPOT:

Bookmark and Share

archiwum