kpb

AfryKamera 2015

AfryKamera 2015
10. Festiwal Filmów Afrykañskich w Kinie Pod Baranami


20 - 26 kwietnia 2015





Podró¿uj±ca po ca³ej Polsce, jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Filmów Afrykañskich AfryKamera, trafi do Krakowa w dniach 20-26 kwietnia. Po Senegalu i Nigerii w centrum zainteresowania imprezy znajdzie siê Etiopia, jeden z najwiêkszych i najwa¿niejszych kulturowo krajów afrykañskich, uwa¿any za kolebkê ludzko¶ci.

Podczas krakowskiej ods³ony Festiwalu zostanie zaprezentowanych 7 filmów fabularnych, 8 dokumentów oraz zestaw filmów krótkich (Afrykañskie Wizje Przysz³o¶ci).

Na szczególn± uwagê zas³uguj± dwa nominowane do Oscara obrazy. Wyprodukowany przez Leonardo DiCaprio brytyjsko-kongijski dokument Virunga opowiada o próbach ocalenia per³y natury, jak± jest park narodowy o tej nazwie, przed chciwo¶ci± k³usowników i rozgrywaj±c± siê obok brutaln± wojn± domow±. Nagrodzony siedmioma Cezarami (w tym dla najlepszego filmu, re¿ysera, za scenariusz oryginalny i najlepsze zdjêcia) film Timbuktu rozgrywa siê w okupowanym przez d¿ihadystów malijskim mie¶cie. O Mali i Timbuktu opowie widzom podró¿niczka, Agata Kurek, na spotkaniu, które odbêdzie siê po seansie.

Wydarzenia Arabskiej Wiosny w poruszaj±cy sposób dokumentuj± mieszaj±ce gatunki Fale oraz nominowany do Oscara Plac. Spoek Mathambo, ikona po³udniowoafrykañskiego afrofuturyzmu, w dokumencie Mzansi - brzmienia przysz³o¶ci oprowadzi widzów po muzycznym podziemiu RPA, a Afrykañczycy wyjêci spod prawa opowiedz± o codziennym ¿yciu w postapartheidowskim RPA w filmie Gangsterka za kulisami. Sfinansowany g³ównie dziêki crowdfundingowi dokument Fatuma i Asya ods³oni ¶wiat grupy etnicznej Afar widziany oczami dwóch dziewczynek, a codzienno¶æ handlarzy na najwiêkszym targowisku Afryki uka¿e Merkato. O niezwyk³ym projekcie edukacyjnym opowiedz± twórcy filmu Pó³ roku z bosymi babciami, którzy wraz ze swoj± kamer± wyruszyli z kilkoma afrykañskmi kobietami do Indii, gdzie pobiera³y one nauki w Barefoot College.

Ponadto w programie znajd± siê: kontrowersyjny thriller z elementami czarnego humoru, Nieposzlakowana opinia; zaskakuj±cy zwyciêzca Afrykañskiego Festiwalu Filmu i Telewizji w Wagadugu (FESPACO), Gor±czka (Fièvres); pierwszy film science fiction w historii etiopskiego kina, Beti i Amare oraz wyprodukowany przez Angelinê Jolie, laureat nagród publiczno¶ci na festiwalu Sundance i w Berlinie, poruszaj±cy Difret.

Jedyny film animowany w programie to nominowana do nagrody Cezara adaptacja komiksu Aya z Yopougon - piêkny kobiecy obraz dojrzewania w prze³omowym dla Wybrze¿a Ko¶ci S³oniowej okresie. Festiwal zamknie projekcja filmu Run - debiutu fabularnego Philippe’a Lacôte, który ods³ania eksperymentuj±ce oblicze kina afrykañskiego.

AkryKamerze w Kinie Pod Baranami towarzyszy specjalna ods³ona Baranków Dzieciom - Baranki w Afryce. W niedzielne przedpo³udnie najm³odsi widzowie wezmê udzia³ w pokazie bajek o przygodach afrykañskich zwierz±t oraz warsztatach bêbniarskich.

W¶ród uczenistków festiwalu rozlosujemy upominki podarowane przez partnera lokalnego, sklep KOKOworld.

W okresie trwania festiwalu polecamy tak¿e film Bia³y cieñ z repertuaru Kina Pod Baranami o m³odym albinosie z tanzañskiej wioski, ¿yj±cym w ci±g³ym niebezpieczeñstwie ze wzglêdu na kolor skóry.



PROGRAM:

poniedzia³ek, 20 kwietnia 2015
19.00  GOR¡CZKA
| FIÈVRES
re¿. Hicham Ayouch, Maroko/Francja 2014, 90’
20.45  VIRUNGA | VIRUNGA
re¿. Orlando van Einsiedel, Wielka Brytania/Kongo 2014, 100’ (film dokumentalny)

wtorek, 21 kwietnia 2015
19.00  MERKATO
| MERKATO
re¿. Sosena Solomon, Etiopia 2014, 18’ (film dokumentalny) (in original version with PL and EN subtitles)
FATUMA I ASYA | FATUMA KEE ASYA. ETIOPIA QAFARIH SAYYOH NAMMAYIH MANO
re¿. Francesco Sincich, W³ochy/Etiopia 2014, 59’ (film dokumentalny) (in original version with PL and EN subtitles)
20.45  BETI I AMARE | BETI AND AMARE
re¿. Andy Siege, Etiopia/Niemcy 2014, 94’ (in original version with PL and EN subtitles)

¶roda, 22 kwietnia 2015
19.15  MZANSI - BRZMIENIA PRZYSZ£O¦CI
| MZANSI
re¿. Spoek Mathambo, Lebogang Masethaba, RPA 2014, 76’ (film dokumentalny) (in original version with PL and EN subtitles)
21.00  NIEPOSZLAKOWANA OPINIA | OF GOOD REPORT
re¿. Jahmil X. T. Qubeka, RPA 2013, 109’ (in EN with PL subtitles)

czwartek, 23 kwietnia 2015
19.00  DIFRET
| DIFRET
re¿. Zeresenay Berhane Mehari, Etiopia/USA 2014, 99’ (in original version with PL subtitles)
21.00  AFRYKAÑSKIE WIZJE PRZYSZ£O¦CI - BLOK KRÓTKICH FILMÓW, 111’ (in original version with PL and EN subtitles)

pi±tek, 24 kwietnia 2015
19.00  PLAC
| AL MIDAN
re¿. Jehane Noujaim, USA/Egipt 2013, 104’ (film dokumentalny) (in original version with PL and EN subtitles)
21.00  TIMBUKTU | TIMBUKTU
re¿. Abderrahmane Sissako, Mauretania/Francja/Mali 2014, 97’ (in original version with PL subtitles)
Po seansie - spotkanie z Agat± Kurek, podró¿niczk± zafascynowan± Afryk± i muzyk± etniczn±, za³o¿ycielk± sklepu KOKOworld, która opowie o swoich do¶wiadczeniach z wyprawy do Timbuktu.

sobota, 25 kwietnia 2015
19.00  FALE
| MOUG
re¿. Ahmed Nour, Egipt 2013, 71’ (film dokumentalny) (in original version with PL and EN subtitles)

niedziela, 26 kwietnia 2015
11.00 BARANKI DZIECIOM:
BARANKI W AFRYCE
- zestaw bajek o przygodach afrykañskich zwierz±t, 40’
+ warsztaty bêbniarskie
17.15  AYA Z YOPOUGON | AYA DE YOPOUGON
re¿. Marguerite Abouet, Clément Oubrerie, WKS/Francja 2013, 84’ (in FR with PL and EN subtitles)
19.00  GANGSTERKA ZA KULISAMI | GANGSTER BACKSTAGE
re¿. Teboho Edkins, RPA 2014, 37’ (film dokumentalny) (in original version with PL and EN subtitles)
PÓ£ ROKU Z BOSYMI BABCIAMI
| NO PROBLEM! SIX MONTHS WITH BAREFOOT GRANDMAMAS
re¿. Yasmin Kidwai, Indie 2013, 56’ (film dokumentalny) (in original version with PL and EN subtitles)
20.45  RUN | RUN
re¿. Philippe Lacôte, WKS/Francja 2014, 102’ (in FR with PL and EN subtitles)


BILETY:
16 z³ (normalny)
13 z³ (ulgowy)
Karnet (14 seansów): 98 z³
Baranki Dzieciom: 10 z³

Aby zakupiæ karnet online - prosimy o maila ( kasa@kinopodbaranami.pl ).
Op³ata internetowa: 2,00 z³.



O FILMACH:

AFRYKAÑSKIE WIZJE PRZYSZ£O¦CI - BLOK KRÓTKICH FILMÓW
, 111’

Siedem afrykañskich krótkich metra¿y o tematyce fantastycznej. Motywy sci-fi, historie o duchach, inspiruj±ce marzenia o lepszej przysz³o¶ci. Zestaw pokazuje jak wielki skok cywilizacyjny ma miejsce w Afryce w zakresie nowych technologii i mo¿liwo¶ci tworzenia ¶wiatowej klasy efektów specjalnych. Opowie¶ci ¶mieszne jak i straszne, przewrotne, ale te¿ przejmuj±ce. To znakomita propozycja dla ka¿dego.

RIOT GAMES. LEAGUE OF LEGENDS MUSIC: KL¡TWA SMUTNEJ MUMII
| RIOT GAMES. LEAGUE OF LEGENDS MUSIC: THE CURSE OF THE SAD MUMMY
re¿. Ree Treeweek, RPA 2015, 4'
KRWAWY, NIE RÓ¯OWY | BLOODY NOT PINK
re¿. Perrin Faerch, RPA 2014, 12'
HAPPY EARTH CO. | HAPPY EARTH CO.
re¿. Hylton Jandrell, RPA 2014, 12'
BIA£Y CUKIER | SUKKAR ABYAD
re¿. Ahmed Khaled, Egipt 2014, 13'
MARGELLE | MARGELLE
re¿. Omar Mouldouira, Francja/Maroko 2014, 28'
JONASZ | JONAH
re¿. Kibwe Tavares, Tanzania/Wielka Brytania 2013, 18'
TAXIING | TAXIING
re¿. Alan Shelley, RPA 2014, 24’


AYA Z YOPOUGON | AYA DE YOPOUGON
re¿. Marguerite Abouet, Clément Oubrerie, WKS/Francja 2013, 84’

Cezary 2014: nominacja za najlepsz± animacjê

Abid¿an, lata 70. Dziewiêtnastoletnia Aya mieszka w dzielnicy robotniczej Yopougon. Jest ¿yczliw± i empatyczn± nastolatk±, która pomaga swoim kole¿ankom - Adjoui i Bintou - w rozwi±zywaniu codziennych problemów. Opowie¶æ ma formê dzienników Ayi, które ukazuj± j± jako ambitn± dziewczynê pragn±c± siê kszta³ciæ, d±¿±c± do niezale¿no¶ci i samorealizacji. Z kolei dla Adjoui, która samotnie wychowuje syna, takie marzenia to luksus. Bintou natomiast szuka drogi na skróty w ramionach francuskiego bogacza. Aya z Yopougon to dowcipny i wyrazisty film, przedstawiaj±cy problemy dorastania w ca³kowicie nieznanym nam kontek¶cie i otoczeniu.

Aya z Yopougon jest pierwszym pe³nometra¿owym filmem Marguerite Abouet i jej mê¿a Clémenta Oubrerie, zrealizowanym na podstawie ich w³asnej serii niezwykle popularnych komiksów pod tym samym tytu³em. Przy u¿yciu tej samej kreski, która wyró¿nia³a komiks, twórcy przenosz± na ekran ich w³asne wspomnienia z m³odo¶ci, tworz±c piêkny kobiecy obraz dojrzewania w prze³omowym dla Wybrze¿a Ko¶ci S³oniowej okresie.


BETI I AMARE | BETI AND AMARE
re¿. Andy Siege, Etiopia/Niemcy 2014, 94’

2014: MFF w Moskwie, MFF w Durbanie, MFF w Palm Springs, MFF w Montrealu

W 1936 roku Etiopiê napadaj± wojska Mussoliniego, siej±c zniszczenie i terror. M³oda Etiopka o imieniu Beti, uciekaj±c przed naje¼d¼cami, znajduje schronienie w odciêtej od wojny i ¶wiata wiosce, na po³udniowych obrze¿ach kraju. Kiedy zbli¿aj± siê w³oskie wojska, Beti musi poradziæ sobie z g³odem, pragnieniem, a tak¿e agresj± lokalnej milicji. Gdy najgorsze wydaje siê nieuniknione, z nieba spada meteoryt, w którym kryje siê tajemniczy obcy - Amare. Czy oka¿e siê ratunkiem, czy te¿ z³em wcielonym? 

Pierwszy film science fiction w historii etiopskiego kina to miêdzygalaktyczna love story. Pomimo skromnego bud¿etu Beti i Amare jest niebanaln±, inspiruj±c± opowie¶ci±, która przewrotnie bawi siê gatunkow± konwencj±. Szczególn± uwagê zwracaj± przepiêkne zdjêcia (z przewag± czerni i bieli) oraz znakomita gra aktorska Hiwot Adres (tytu³owa Beti). 


DIFRET | DIFRET
re¿. Zeresenay Berhane Mehari, Etiopia/USA 2014, 99’

MFF w Berlinie 2014: nagroda publiczno¶ci w sekcji Panorama
MFF Sundance 2014: nagroda publiczno¶ci
Kandydat do Oscara 2015 w kategorii film nieanglojêzyczny

Poruszaj±ca opowie¶æ o m³odej dziewczynie, która sta³a siê symbolem zmian w postrzeganiu praw kobiet w Etiopii. Czwarty w historii etiopskiej kinematografii film zrealizowany na ta¶mie 35 mm. Producentem filmu jest Angelina Jolie.

Etiopia, lata 90. Pozarz±dowa organizacja prawnicza zajmuje siê udzielaniem pomocy prawnej kobietom, traktowanym przez tamtejsze instytucje jak obywatele drugiej kategorii. Jedna z prowadzonych przez ni± spraw elektryzuje opiniê publiczn±.

O 14-letni± Hirut stara siê pewien mê¿czyzna, ale zostaje odrzucony przez rodzinê dziewczyny. Odwo³uje siê zatem do lokalnej tradycji i porywa wybrankê. ¯eby dziewczyna nie mia³a odwrotu od zam±¿pój¶cia, gwa³ci j± - tym samym zhañbiona Hirut nie mo¿e liczyæ na wsparcie nawet ze strony rodziny. Dziewczyna w rozpaczy zabija niedosz³ego mê¿a. Zostaje aresztowana i czekaj± j± dwa procesy. Jeden zapada na wiejskim zebraniu rady starszych. Jej wyroki ferowane s± w oparciu o tradycyjne rozumienie prawa, które nakazuje karaæ wedle zasady wet za wet. Prawo stanowione nie daje Hirut wiêkszych szans, bo sam fakt, ¿e to kobieta zabi³a mê¿czyznê, choæby w samoobronie, wrogo nastawia do niej mêskich przedstawicieli aparatu sprawiedliwo¶ci.


FALE | MOUG
re¿. Ahmed Nour, Egipt 2013, 71’

MFF San Sebastian 2014: wyró¿nienie
MFF Dubaj 2013, DOK Leipzig 2014, MFF Animowanych w Annecy 2014 

Nie pisz± o tym w prasie, ale rewolucja egipska rozpoczê³a siê w Suezie. Fale to wyj±tkowe po³±czenie animacji i dokumentu, które opowiada historiê podzielonego miasta oraz wp³ywu, jaki wydarzenia w tym miejscu wywar³y na ca³y region.

Ahmed Nour, re¿yser pochodz±cy z Suezu, przedstawia piêæ dramatycznych epizodów swojego ¿ycia, które tworz± tytu³owe fale. Ka¿dy z nich wyró¿nia specjalny wizualny motyw inspirowany morzem. Dziêki narracji z offu, animowanym sekwencjom i niezwyk³ej poetycko¶ci filmu Fale s± ciekawym portretem tzw. "generacji egipskiej rewolucji" i burzliwego okresu w dziejach tego kraju.


FATUMA I ASYA
| FATUMA KEE ASYA. ETIOPIA QAFARIH SAYYOH NAMMAYIH MANO
re¿. Francesco Sincich, W³ochy/Etiopia 2014, 59’

2014: Etnocineca (Wenecja); MFF Afryki, Ameryki Po³udniowej i Azji w Mediolanie

Film przedstawia ¶wiat grupy etnicznej Afar widziany oczami dwóch dziewczynek - dziesiêcioletniej Fatumy oraz trzynastoletniej Asyi. Opowiadaj± one o codziennym ¿yciu w niewielkiej spo³eczno¶ci na pó³nocy Etiopii. Film ukazuje ma³e rado¶ci, zmartwienia i wyzwania z perspektywy dziecka. Obraz Francesco Sincichego z jednej strony ukazuje odleg³y dla europejskiego widza kr±g kulturowy etiopskich nomadów, z drugiej za¶ zwraca uwagê na uniwersalne cechy wspólne dzieciom z ca³ego ¶wiata.

Pieni±dze na dokument zosta³y zebrane g³ównie w ramach crowdfundingu. Pierwotnie film adresowany by³ jedynie do afarskiej publiczno¶ci, jednak¿e du¿e zainteresowanie, z którym siê spotka³, przyczyni³o siê do jego promocji miêdzynarodowej.


GANGSTERKA ZA KULISAMI | GANGSTER BACKSTAGE
re¿. Teboho Edkins, RPA 2014, 37’

MFF w Rzymie 2014
MFF Krótkometra¿owych Oberhausen 2014: najlepszy film

Konstrukcja filmu oparta jest na genialnie prostym pomy¶le. Podczas castingu w RPA Teboho Edkins prosi prawdziwych gangsterów, ¿eby wyszli na scenê i odegrali swoje codzienne ¿ycie. Z powsta³ych w ten sposób krótkich wywiadów i inscenizacji wy³ania siê ich cz³owieczeñstwo, pragnienie lepszego jutra oraz doskwieraj±ca potrzeba zaistnienia w ¶wiecie, który doceni ich talenty.

Niezwykle inspiruj±cy dokument jednego z najciekawszych g³osów dokumentalnych na kontynencie. Refleksyjne i prze³amuj±ce gatunki dokumenty Teboho Edkinsa ukazuj± nam, jak g³êbokie s± wci±¿ podzia³y w postapartheidowskim RPA. Mamy niepowtarzaln± okazjê przyjrzenia siê im z perspektywy gangsterów, subkultury znajduj±cej siê na samych obrze¿ach spo³eczeñstwa.


GOR¡CZKA | FIÈVRES
re¿. Hicham Ayouch, Maroko/Francja 2014, 90’

MFF w Marrakeszu 2014: najlepszy aktor (wspólnie Slimane Dazi i Didier Michon)
FESPACO 2015: najlepszy film
MFF Lumieres w Pary¿u 2015: odkrycie roku (Didier Michon oraz Hicham Ayouch)

Benjamin, zbuntowany nastolatek, poznaje czym jest przemoc i niepewno¶æ jutra. Gdy jego matka trafia do wiêzienia, ch³opak przeprowadza siê na przedmie¶cia Pary¿a do swego ojca, Karima. Marokañski imigrant Karim, pracuj±cy jako magazynier w ratuszu, jest cz³owiekiem po czterdziestce i nadal mieszka z rodzicami. Pojawiaj±cy siê znienacka syn przewraca ¿ycie rodziny do góry nogami.

Przypadkowe spotkanie Benjamina z Claudem, wêdrownym poet± mieszkaj±cym w przyczepie kempingowej na pobliskim ¶mietniku, sprawi ¿e ch³opak odkryje w sobie artystyczne zdolno¶ci.

Zaskakuj±cy zwyciêzca tegorocznego FESPACO (najwa¿niejszego festiwalu po¶wiêconego kinu afrykañskiemu) to brutalna i przejmuj±ca wizja przepa¶ci pokoleniowej miêdzy imigrantami afrykañskimi a ich wychowanymi w Europie potomkami, nie daj±ca ³atwych odpowiedzi.


MERKATO | MERKATO
re¿. Sosena Solomon, Etiopia 2014, 18’

Intymny portret ¿ycia czterech handlarzy na najwiêkszym targowisku Afryki, Merkato. Dokument o ich ¿yciu, marzeniach, nadziejach i szansach na lepsz± przysz³o¶æ. Wszystko w okresie, kiedy targowisko ma zostaæ zamienione na kompleks handlowy i parkingi. Wspaniale zrealizowany dokument zapraszaj±cy nas do têtni±cego serca etiopskiej to¿samo¶ci.


MZANSI - BRZMIENIA PRZYSZ£O¦CI | MZANSI
re¿. Spoek Mathambo, Lebogang Masethaba, RPA 2014, 76’

MFF Durban 2014
MF Fespaco 2015

Mzansi - brzmienia przysz³o¶ci
to dokument, który ujawnia ¶wiatu bogactwo po³udniowoafrykañskiej muzyki elektronicznej.

Przez têtni±ce muzyczne podziemie kraju prowadzi Spoek Mathambo, ikona po³udniowoafrykañskiego afrofuturyzmu. Wraz z artyst± odbywamy wêdrówkê do po³udniowoafrykañskich miast, gdzie poznajemy najwiêksze s³awy muzycznego undergroundu, takie jak Aero Manyelo, Black Coffee, Christian Tiger School, Felix Laband i wielu innych.

Przez lata arty¶ci tworzyli muzykê znan± tylko nielicznym, a obecnie staj± siê gwiazdami na skalê kraju, przy czym niektórzy, jak Watkin Tudor Jones (projekt Die Antwoord) czy DJ Mujava, s± rozpoznawalni ju¿ na ca³ym ¶wiecie. Jak przekonuj± re¿yserzy filmu: „Przysz³o¶æ zapowiada siê niesamowicie, jaskrawo piêknie, buzuj±c m³odzieñcz± energi± i talentem. To wci±¿ kraj zmagaj±cy siê z bied±, przestêpczo¶ci± i niesprawiedliwo¶ci±, st±d Po³udniowoafrykanie imprezuj± tak, jakby nie by³o jutra!”.


NIEPOSZLAKOWANA OPINIA | OF GOOD REPORT
re¿. Jahmil X. T. Qubeka, RPA 2013, 109’

MFF Toronto 2013, MFF Londyn 2013, MFF Chicago 2013, MFF Rotterdam 2014
Po³udniowoafrykañskie Nagrody Filmowe SAFTA 2014: najlepszy film, najlepsza re¿yseria, najlepszy aktor - Mothusi Magano, najlepsza aktorka drugoplanowa - Tina Jaxa, najlepszy aktor drugoplanowy - Tshamano Sebe

Introwertyczny nauczyciel angielskiego Parker Sithole, pasjonat literatury, przybywa do ma³ego miasteczka przy granicy z Zimbabwe. Jako cz³owiek ciesz±cy siê „nieposzlakowan± opini±”, ma obj±æ posadê w szkole ¶redniej. Ju¿ pierwszego dnia w lokalnym barze spotyka m³od± kobietê, w której zakochuje siê od pierwszego wejrzenia. Nazajutrz dziewczyna wkracza do jego klasy - nowa mi³o¶æ okazuje siê owocem zakazanym. Tym niemniej Parker nie potrafi pozbyæ siê mi³osnej obsesji, oczekuj±c odwzajemnienia uczuæ. Zakazana mi³o¶æ nauczyciela angielskiego i uczennicy to koniec niewinno¶ci dla obojga...

Qubeka, niezwykle ceniony re¿yser m³odego pokolenia, powraca z kolejnym filmem, zakorzenionym w tradycji kina noir. Ten znakomicie zrealizowany thriller pe³en subtelnego czarnego humoru inspiruje siê wczesnymi dzie³ami braci Coen oraz twórczo¶ci± Alfreda Hitchcocka, pozostaje przy tym filmem specyficznie afrykañskim i wyró¿nia siê wyrazistym w³asnym jêzykiem filmowym. Niezwyk³ym atutem Nieposzlakowanej opinii jest odtwórca g³ównej roli Mothusi Magano, który przekonuj±co zagra³ postaæ nauczyciela angielskiego... bez wypowiedzenia ani jednego s³owa.

Film zosta³ pierwotnie zakazany przez po³udniowoafrykañskich cenzorów, choæ wkrótce decyzja zosta³a cofniêta bez konieczno¶ci dokonania ciêæ w obrazie.


PLAC | AL MIDAN
re¿. Jehane Noujaim, USA/Egipt 2013, 104’

Oscary 21014: nominacja w kategorii najlepszy dokument
MFF w Dubaju 2013: najlepszy dokument
MFF Sundance 2013, MFF w Toronto 2013, MFF we Fryburgu 2014: nagroda publiczno¶ci
Miêdzynarodowe Stowarzyszenie Dokumentalne 2013: najlepszy film
MFF w Berlinie 2014: Nagroda Amnesty International
Nagroda Emmy 2014: najlepsza re¿yseria, najlepsze zdjêcia
Krakowski Festiwal Filmowy 2014

Przejmuj±cy obraz rewolucji w Egipcie, opowiedziany z perspektywy m³odych idealistów, walcz±cych o prawo do wolno¶ci i równo¶ci.

Jest rok 2011. Plac Tahrir w centrum Kairu wype³niaj± flagi i t³um, domagaj±cy siê dymisji prezydenta Hosniego Mubaraka, po 30 latach sprawowania w³adzy. Pokojowe demonstracje spotykaj± siê z brutalnym odzewem ze strony wojska, w wyniku którego dochodzi do zamieszek i ¶mierci ponad 300 osób. Dramatyczny zapis wydarzeñ egipskich przemian miêdzy 2011 a 2013 rokiem, zrealizowany z odwag± i po¶wiêceniem.

Film Jehane Noujaim, krêcony przez dwa lata, jest pierwszym, który spróbowa³ dokonaæ podsumowania do¶wiadczeñ arabskiej wiosny. Plac to pe³en emocji, osobisty zapis wydarzeñ, które zmieni³y oblicze wspó³czesnego ¶wiata.


PÓ£ ROKU Z BOSYMI BABCIAMI
| NO PROBLEM! SIX MONTHS WITH BAREFOOT GRANDMAMAS
re¿. Yasmin Kidwai, Indie 2013, 56’

MFF Zanzibar 2013, MFF Delhi 2013, MFF New Hope w USA 2014: najlepszy dokument
Nagroda im. Ousmane'a Sembene 2013
MFF Kobiecych Chennai 2014: najlepszy film, najlepsza re¿yseria

Film pokazuje sze¶æ miesiêcy z ¿ycia kobiet z Tanzanii, Po³udniowego Sudanu, Malawi oraz Liberii, które przyjecha³y do indyjskiej wioski Tilonia, by nauczyæ siê budowy i instalacji paneli s³onecznych. Przez pó³ roku kobiety te bêd± studentkami Barefoot College - uczelni, która przyjmuje ubogie, czêsto niepi¶mienne kobiety i pozwala im uzyskaæ kwalifikacje in¿ynierskie. Istot± tego projektu jest nadzieja, ¿e podobna idea mo¿e zyskaæ globalny zasiêg. Wzruszaj±ca opowie¶æ o samowystarczalno¶ci, chêci do nauki bez wzglêdu na wiek, odkrywaniu ¶wiata oraz dialogu miêdzykulturowym.


RUN | RUN
re¿. Philippe Lacôte, WKS/Francja 2014, 102’

Run ucieka... W³a¶nie zamordowa³ premiera swojego kraju. Aby nie daæ siê z³apaæ, udaje szaleñca i tu³a siê po zakamarkach miasta. My¶lami wraca do przesz³o¶ci. Prze¿ywa na nowo dzieciñstwo spêdzone pod opiek± duchowego mistrza Tourou, kiedy to pragn±³ zostaæ zaklinaczem deszczu. Wspomina niezwyk³e przygody z Grub± Gladys i epizod, gdy s³u¿y³ w szeregach milicji M³odych Patriotów podczas politycznego i wojskowego konfliktu na Wybrze¿u Ko¶ci S³oniowej. Sam nigdy nie decydowa³ o swoim losie. Od tych wyborów móg³ tylko uciekaæ, st±d nazwano go Run.

Liryczny debiut fabularny Lacôte z elementami magicznego realizmu ods³ania eksperymentuj±ce oblicze kina afrykañskiego. Run, nawi±zuj±cy do oratorskich tradycji Afryki, poprzez przejmuj±c± opowie¶æ o dorastaniu ukazuje dramatyczne losy kraju. ¦wiatowa premiera filmu mia³a miejsce podczas festiwalu w Cannes.


TIMBUKTU | TIMBUKTU
re¿. Abderrahmane Sissako, Mauretania/Francja/Mali 2014, 97’

MFF w Cannes 2014: konkurs g³ówny, Nagroda Jury Ekumenicznego
Cezary 2015: najlepszy film, najlepszy re¿yseria, najlepszy scenariusz, najlepsza muzyka, najlepszy d¼wiêk, najlepsze zdjêcia, najlepszy monta¿
Satelity 2015: nominacja - najlepszy film zagraniczny
Stowarzyszenie Krytyków Francuskich 2015: najlepszy film
Oscary 2015: nominacja - najlepszy film nieanglojêzyczny
Nagrody Lumiere 2015: najlepszy film, najlepsza re¿yseria

Akcja Timbuktu rozgrywa siê w tytu³owym mie¶cie w Mali, w którym w³adzê przejêli d¿ihady¶ci, narzucaj±c mieszkañcom drakoñski re¿im. Nie wolno im tañczyæ, ¶piewaæ, s³uchaæ muzyki, zakazana jest nawet pi³ka no¿na. W najgorszej sytuacji s± kobiety, ca³kowicie wykluczone z ¿ycia spo³ecznego. Kisane z rodzin± jako nieliczni zostali oszczêdzeni z chaosu zaprowadzonego przez now± w³adzê. Sytuacja ulega jednak dramatycznej zmianie, kiedy mê¿czyzna nieumy¶lnie zabija s±siada.

Sissako doskonale ukazuje skomplikowan± rzeczywisto¶æ, unikaj±c zarazem przedstawienia przerysowanego obrazu d¿ihadystów. Film zosta³ nakrêcony czê¶ciowo w Mali. Mauretañski re¿yser inspirowa³ siê wydarzeniami maj±cymi miejsce latem 2012 roku, kiedy to islami¶ci ukamienowali m³od± parê w Aguel’hok, ma³ym mie¶cie na pó³nocy Mali.

Obraz Sissako to jeden z piêciu filmów nominowanych do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojêzyczny, który triumfowa³ tak¿e w trakcie tegorocznej, 40. edycji Cezarów.

Po seansie - spotkanie z Agat± Kurek, podró¿niczk± zafascynowan± Afryk± i muzyk± etniczn±, za³o¿ycielk± sklepu KOKOworld, która opowie o swoich do¶wiadczeniach z wyprawy do Timbuktu.


VIRUNGA | VIRUNGA
re¿. Orlando van Einsiedel, Wielka Brytania/Kongo 2014, 100’

MFF AFI Docs 2014: najlepszy dokument
HOTDOCS 2014: najlepszy m³ody twórca, nagroda publiczno¶ci
Oscary 2015: nominacja - najlepszy dokument
BAFTA 2015: nominacja - najlepszy dokument

Virunga
to niezwyk³a historia grupy stra¿ników, którzy z po¶wiêceniem ¿ycia staraj± siê uratowaæ jeden z najwspanialszych parków narodowych na ¶wiecie - ostatni± ostojê goryli górskich. W miejscu zapomnianym przez ¶wiat, le¿±cym na granicy wp³ywów polityki i biznesu, grupa osób, g³ównie Kongijczyków, bohatersko podejmuje siê niemo¿liwego: uratowania tej per³y natury przed chciwo¶ci± k³usowników, grup paramilitarnych, skorumpowanych oficjeli i zachodnich korporacji.

W samym ¶rodku Afryki, we wschodnim Kongu le¿y Park Narodowy Virunga, jeden z najbardziej bioró¿norodnych obszarów ¶wiata. To magiczne, a zarazem dzikie ¶rodowisko, obszar dziedzictwa ¶wiatowego UNESCO, chronione jest przez ma³y oddzia³ nieugiêtych stra¿ników, czêsto by³ych dzieci-¿o³nierzy, dla których park sta³ siê szans± na odkupienie. Kiedy nowopowsta³a grupa rebeliancka M23 wypowiada wojnê w³adzom Konga, dochodzi do eskalacji konfliktu. Niszczy on dotychczasowy kompromis, a filmowcy i uczestnicy dokumentu znajduj± siê w samym centrum wydarzeñ.

To wyj±tkowe po³±czenie dziennikarstwa ¶ledczego z dokumentem. Poruszaj±ca historia, w której uda³o siê uchwyciæ napiêcie i podskórny lêk przed tym co musi nadej¶æ, jak równie¿ smutek, oburzenie, strach i wielki podziw dla grupy bohaterów. Gdy dodaæ do tego rewelacyjne i nowatorskie zdjêcia, ukazuj±ce piêkno tamtejszej natury, wszystko sk³ada siê na kawa³ wybitnego kina dokumentalnego. Film wyprodukowa³ Leonardo DiCaprio.


BARANKI W AFRYCE
Zestaw bajek o przygodach afrykañskich zwierz±t
, ok. 40’
+ warsztaty bêbniarskie


PAN S£OÑ
re¿. Teresa Badzian, Polska 1960’
Biedny s³oñ nie mo¿e znale¼æ sobie pracy w mie¶cie. Próbuje swoich si³ m.in. jako kramarz i malarz (w swoim ge¶cie artystycznego chlapania bardzo przypomina Jacksona Pollocka), i jak mo¿na siê spodziewaæ - l±duje te¿ w sk³adzie porcelany. Po wielu perypetiach wreszcie udaje mu siê odnale¼æ odpowiednie miejsce - w lesie, po¶ród drzew...

BIBI SPORTOWCEM
re¿. Piotr Lutczyn, Polska 1961
Dwie ma³pki, sympatyczna i grzeczna Bibi oraz psotny i z³o¶liwy Gacek, wraz ze swoimi szkolnymi przyjació³mi, bior± udzia³ w zawodach sportowych. Jedn± z dyscyplin jest wy¶cig motocyklowy.

TYDZIEÑ PRZYGÓD W AFRYCE: PONIEDZIA£EK & WTOREK
re¿. Adam £owicki, Piotr Pawe³ Lutczyn, Polska 1984-86
Bohaterami filmów s± afrykañskie zwierzêta, które ka¿dego dnia tygodnia wykonuj± wa¿ne zadania i prze¿ywaj± ciekawe przygody.

Warsztaty bêbniarskie poprowadzi Mateusz Sarapata, uczeñ rewelacyjnego perkusisty Marka „Smoka” Rajsa (Krakowska Szko³a Jazzu i Muzyki Rozrywkowej), cz³onek zespo³u Hatbreakers oraz Wataha Drums. Dzieci bêd± poznawaæ instrumenty (conga, djembe, dun duny, bongosy, cajon, bum bum rurki itp.), ich historiê oraz d¼wiêki, jakie mo¿na z nich wydobyæ, a tak¿e uczyæ siê zasad rytmiki i wspólnie muzykowaæ.



Oficjalna strona Festiwalu: www.afrykamera.pl



PARTNER LOKALNY:

Bookmark and Share

archiwum