kpb

Sufizm, Rumi i wolność duszy

Sufizm, Rumi i wolność duszy
- pokaz filmu BAB’AZIZ - DROGI OJCIEC i spotkanie z Kabirem Helminskim
czwartek, 25 września 2014, godz. 18.00

Kino Pod Baranami zaprasza na wyjątkowe spotkanie z tradycją i mistyką wschodu pod hasłem Sufizm, Rumi i wolność duszy, na które złoży się projekcja filmu Bab’Aziz - drogi ojciec oraz rozmowa z szajchem bractwa tańczących derwiszów Kabirem Helminskim.Wieczór z sufizmem, mistycznym nurtem islamu, rozpocznie pokaz filmu Bab’Aziz - drogi ojciec w reżyserii Nacera Khemira. Jest to - nawiązujący do myśli sufickiej - filmowy poemat o pielgrzymach, którzy wędrują przez bezkresną pustynię na spotkanie celu, do którego można trafić jedynie kierując się wiarą i pragnieniem. W klimat wieczoru wprowadzą widzów Daria Domachowska-Gałkowska i Błażej Gałkowski, założyciele wydawnictwa Barbelo, znawcy i popularyzatorzy literatury perskiej. Po projekcji filmu - niezwykła możliwość spotkania z gościem z USA, Kabirem Helminskim, filozofem, poetą i nauczycielem duchowym, znanym szajchem bractwa Mawlewitów - bractwa tańczących derwiszów.

Spotkanie poprowadzą Andrzej Saramowicz - prezes polskiej Fundacji Sufi im. Dżelaladdina Rumiego i Błażej Gałkowski.

Współorganizatorzy wieczoru:
Fundacja Sufi im. Dżelaladdina Rumiego, Wydawnictwo Barbelo.


Kabir Edmund Helminski - tłumacz i popularyzator sufizmu, szczególnie dzieł Dżelaladdina Rumiego, od 25 lat szajch bractwa Mawlewitów, stosującego zasady tradycyjnego sufizmu w warunkach współczesnego świata. Jest założycielem Baraka Institute i dyrektorem The Threshold Society - fundacji o charakterze edukacyjnym, która opracowała strukturę praktyk i studiów w oparciu o nauki sufich oraz zasady duchowego wymiaru psychologii.


O FILMIE:

BAB’AZIZ - DROGI OJCIEC | BAB’AZIZ
reż. Nacer Khemir, Francja/Iran/Niemcy/Szwajcaria/Tunezja/Węgry/Wielka Brytania 2005, 96’

Kazan Golden Minbar Film Festival: najlepszy film pełnometrażowy
Fajr Film Festival: Kryształowy Fenix
Muscat Film Festival: Złoty Sztylet

Niekończącą się pustynię przemierzają dwaj dziwni wędrowcy. Ishtar, pełna energii kilkuletnia dziewczynka i jej stary niewidomy dziadek - opiekun, przewodnik i mistrz. Celem ich pielgrzymki jest wielki zjazd derwiszów, który odbywa się raz na trzydzieści lat. Miejsce spotkania jest jednak tajemnicą. Pielgrzymi, którzy chcą trafić na święto derwiszów, muszą kierować się sercem i wiarą, wsłuchiwać w odwieczną ciszę, a wtedy pustynia sama wskaże im drogę. W swojej wędrówce spotykają innych pielgrzymów, a Bab'Aziz snuje niezwykłe opowieści, żeby pomóc dziewczynce zapomnieć o zmęczeniu i palącym słońcu. Wreszcie pustynia otwiera się i wskazuje miejsce spotkania.

Zrealizowany na piaszczystych terenach Iranu i Tunezji filmowy poemat Nacera Khemira, tunezyjskiego powieściopisarza, reżysera i twórcy sztuk wizualnych, to uniwersalna opowieść o tęsknocie i dążeniu. Poprzednie filmy Khemira nagrodzone zostały na festiwalach w Locarno, Namur, Nantes i Walencji. Bab'Aziz, pokazany po raz pierwszy na Vancouver International Film Festival, urzekł krytyków i publiczność znakomitą grą aktorów-amatorów (zwłaszcza małej Maryam Hamid kreującej postać Ishtar).

Atutami Bab'Aziz są oryginalne, spokojne kadry Mohmouda Kalariego (wcześniej współpracował m.in. z Abbasem Kiarostamim i Mohsenem Makhmalbafem) oraz hipnotyzująca muzyka Armanda Amara, kompozytora-amatora, którego warsztat wyrasta z tradycyjnej i klasycznej muzyki Indii, Kuby oraz Iranu.

Współautorem scenariusza jest Tonino Guerra, nieżyjąca już legenda kina, scenarzysta takich filmów jak Pszczelarz (1985) Angelopoulosa, Amarcord (1973) Felliniego, Powiększenie (1966) i Przygoda (1960) w reżyserii Antonioniego.
BILETY:
18 zł
(normalny)
15 zł (ulgowy)

ORGANIZATORZY:
Fundacja Sufi im. Dżelaladdina Rumiego
(www.sufi.org.pl)
Wydawnictwo Barbelo (www.barbelo.com.pl)

PATRONAT MEDIALNY:
miesięcznik CHARAKTERY
Bookmark and Share

archiwum