kpb

2. Przegląd Animacji Estońskiej

Zapraszamy na drugą edycję Przeglądu Estońskiej Animacji.

Przegląd odbywa się w ramach Dni Estonii, organizowanych przez Konsulat Honorowy Estonii w Krakowie.

Pokaz odbędzie się w środę, 7 marca, o godz. 19.00!

Filmy w wersji oryginalnej z angielskimi napisami | Original version with English subtitles

W roku 2007 estońskie studio animacji lalkowej Nukufilm OÜ obchodzi pięćdziesiąte urodziny. Program 2. Przeglądu Animacji Estońskiej dedykowany jest właśnie temu wydarzeniu.

Nukufilm OÜ to największe studio animacji lalkowej w Północnej Europie. Jego początki sięgają roku 1957, kiedy to entuzjasta kina, Elbert Tuganov, stworzył swój pierwszy film Peetrikese unenägu (Sen Piotrusia). Od tego czasu w Nukufilm powstało ponad dwieście różnych filmów animowanych, w tym lalkowych, rysunkowych, wycinankowych i komputerowych.

Jest to jedno z najczęściej nagradzanych studiów filmowych na świecie (nagrody na festiwalach w Zagrzebiu, Tampere, Ottawie, Lipsku). Studio szkoli młodych artystów z Finlandii, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA, współpracuje z twórcami z Francji i Japonii.

Młodzi twórcy, którzy rozpoczęli pracę w Nukufilm w ostatniej dekadzie, wnieśli do produkcji filmów animowanych świeże spojrzenie.


PROGRAM PRZEGLĄDU:

1) TEATRALNA MARCHEWKA | TEATRIPORGAND
reż. Pärtel Tall, Estonia 2006, 5' Bałwanek z marchewkowym nosem ucieka przed Królikiem. W wyniku pościgu obaj lądują na scenie teatru, za kulisami którego rozgrywają się kluczowe wydarzenia. Z końcem przedstawienia kończy się i pościg, a Bałwanek i Królik opuszczają teatr bogatsi niż w najśmielszych marzeniach.


2) BRACIA NIEDŹWIADKIVENNAD KARUSÜDAMED
reż. Riho Unt, Estonia 2005, 18' Bohaterami filmu są trzy niedźwiadki z obrazu Iwana Szyszkina Poranek w sosnowym lesie. Utraciwszy matkę-malarkę, bracia Henry, Vincent i August wyruszają do Paryża, miasta artystów. Wszystkie ich wysiłki, aby wyżyć ze sztuki, kończą się porażką. Ich impresjonistyczne próby nie będą docenione. Przebrane za lwy cyrkowe niedźwiadki powracają do Rosji, aby odnaleźć dziedzictwo matki.


3) PODZIEMIE | PŐRANDAALUNE 
reż. Mati Kütt, Estonia 1997, 12' Zwielokrotniając istniejący punkt widzenia właściwą jedność zdajemy się zmieniać w nierówność.


4) DROGA DO NIRWANY | TEEKOND NIRVAANASSE
reż. Mait Laas, Estonia 2000, 13' Historia młodego mężczyzny, który chce przekroczyć horyzont.


5) ZACZAROWANA WYSPA | NŐIUTUD SAAR 
reż. Riho Unt, Hardi Volmer, Estonia 1985, 9' 

Baśń o niezręcznym Kohmitsie, który uwalnia swój lud spod złego zaklęcia. Historia oparta na motywach baśni Czukczów.


Oficjalna strona studia Nukufilm OÜ: http://www.nukufilm.ee/

Bookmark and Share

archiwum