kpb

Spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem

SPOTKANIE Z JACKIEM HUGO-BADEREM
- wokół książki Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak
środa, 11 czerwca 2014, godz. 19.00

W środę, 11 czerwca o godz. 19.00 Kino Pod Baranami oraz Wydawnictwo ZNAK zapraszają na spotkanie z dziennikarzem, podróżnikiem i reportażystą, Jackiem Hugo-Baderem. Autor opowie o swojej najnowszej książce zatytułowanej Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak. Rozmowę o wyprawie w Karakorum, strefie śmierci i lekcji pokory poprowadzi dziennikarz Łukasz Wojtusik.

Podczas spotkania Jacek Hugo-Bader zaprezentuje także zdjęcia oraz krótki film ze swojej podróży.

(strona wydarzenia na Facebooku)

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Wejściówki do odbioru w kasie Kina Pod Baranami od 5 czerwca. UWAGA! Informujemy, że pula dostępnych wejściówek została wyczerpana.


Jacek Hugo-Bader z wykształcenia jest pedagogiem. Od 1990 roku związany z „Gazetą Wyborczą”, ale zanim tam trafił, pracował jako wagowy w punkcie skupu trzody chlewnej, socjoterapeuta w poradni małżeńskiej oraz ładowacz na kolei. Jest jednym z najbardziej cenionych w Polsce reporterów zajmujących się krajami byłego ZSRR. Azję Środkową, Pustynię Gobi, Chiny i Tybet przejechał na rowerze, a kajakiem przepłynął jezioro Bajkał.

W swoim dorobku ma kilka książek. Za napisaną w 2009 roku Białą Gorączkę otrzymał nagrodę Bursztynowego Motyla, wyróżnienie przyznawane dla uczczenia wielkiego polskiego podróżnika, Arkadego Fiedlera. Powstałe w 2011 roku Dzienniki kołymskie były czytane w radiowej Trójce przez samego autora. Dwukrotnie (w 1999 oraz w 2003 roku) został laureatem nagrody dziennikarskiej Grand Press. Wraz z Pawłem Łozińskim (synem Marcela Łozińskiego) napisał scenariusz i wyreżyserował serię dokumentalną pt. Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy.


O KSIĄŻCE:

Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak
(Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 2014)

Wielki sukces polskich himalaistów (pierwsze zimowe wejście) i jednocześnie wielki dramat. Hugo-Bader w czerwcu i lipcu 2013 roku przebywał w bazie, w Karakorum. Był jednym z czterech członków polskiej wyprawy, która wyruszyła po zaginionych - Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbekę. Udało się odnaleźć tylko ciało Tomka.

Czterech uczestników zimowego ataku na Broad Peak chciało przekroczyć granicę strachu, dwaj z nich przekroczyli granicę życia i śmierci. Co było przyczyną tragedii − miłość do gór, utrata instynktu samozachowawczego, czy pycha i żądza sukcesu? Komisja powołana przez Polski Związek Alpinizmu o tragiczne skutki wyprawy obwinia tylko Adama Bieleckiego. Ale czy to możliwe, aby błąd jednego człowieka przesądził o wszystkim? Jak było naprawdę?

Bielecki nie chce więcej wspinać się z Polakami, Kowalski i Berbeka nie wrócili spod Broad Peaku, a wkrótce potem pod górą w Karakorum zginął Artur Hajzer, twórca programu Polski Himalaizm Zimowy. Autor kreśli portrety wspinaczy i rozmawia z żyjącymi bohaterami. Odsłania tajemnicę wysokogórskiej wspinaczki i wprowadza w nią magię. Hugo-Baderowi można zaufać: poznamy naturę lodowych (jak ich nazywają) wojowników, zapach górskich bitew, ich gorycz i słodycz.
 
Bookmark and Share

archiwum