kpb

Jaskółka przedpremierowo (with English subtitles)

sobota, 10 maja 2014, godz. 17.40 || Saturday, May 10, 5.40 pm

(English info below)

Zapraszamy na pokaz przedpremierowy Jaskółki Bartosza Warwasa, nowej odważnej propozycji artystycznej w polskim kinie. Film wziął udział w konkursie polskich filmów fabularnych na festiwalu Off Camera.

BILETY: 20 zł (normalny) | 14 zł (ulgowy) | 12 zł (senior)


JASKÓŁKA | JASKÓŁKA  (SWALLOW)
reż. Bartosz Warwas, Polska 2013, 73’

Gierek zastępuje Gomułkę, Polska zajmuje trzecie miejsce w mistrzostwach świata w piłce nożnej, kończy się wojna w Wietnamie, a Karol Wojtyła zostaje papieżem. Agnieszce Jaskółce kolorowe lata siedemdziesiąte przywodzą jednak na myśl zupełnie inne wspomnienia...

Wielkanoc 2000 roku, piętnaście lat po ucieczce z domu, Agnieszka wraz z córką Niną powraca do rodzinnego miasta, aby pojednać się z ojcem. Droga ta okazuje się podróżą w czasie, w trakcie której bohaterka na nowo przeżywa wydarzenia sprzed trzydziestu lat: dorastanie w świecie, w którym wódka leje się strumieniami, a nocne lekcje gry na pianinie pod dyktando pijanego ojca stają się codziennością. 21 czerwca 1973 roku Stan Borys wykonuje w trakcie festiwalu w Opolu Jaskółkę uwięzioną. Przed telewizorami śledzi to wydarzenie cała Polska. Nie inaczej jest w mieszkaniu Jaskółków. Tego wieczoru wydarzy się jednak coś więcej, coś, co odciśnie piętno na życiu 9-letniej dziewczynki...

Reżyser o filmie: „Trzy lata temu natrafiłem na nagranie Stana Borysa „Jaskółka uwięziona”, którego wcześniej nie znałem. Piosenka mnie emocjonalnie poraziła i niespodziewanie wtedy tamta historia do mnie wróciła. Zobaczyłem ostatnią sekwencję, której towarzyszy piosenka. Tak wygląda zresztą mój sposób pracy: próbuję emocje z obrazu zapisać w muzyce. (...) Jeśli chodzi o otaczającą nas rzeczywistość, jestem pesymistą. Nie wierzę w dobro w ludziach, boję się tłumu. W mojej głowie świat jest pozornie piękny, ale za czterema ścianami mieszkań, dzieją się często straszne rzeczy. Tak jak w Blue Velvet Davida Lyncha...”

//  On June 21, 1973, Stan Borys sings a song entitled "The Caged Swallow" at the Opole festival, as all of Poland watches the event on television. This includes the whole household at the home of nine-year-old Agnieszka Jaskółka (English: Swallow). But that fateful evening will bring another event - something that will reflect on her life, leading to a tragic finale at Easter in the year 2000.
In the Polish films competition at Off Plus Camera festival.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum