kpb

OJCIEC I SYN Pawła Łozińskiego - tylko w Kinie Pod Baranami

OJCIEC I SYN Pawła Łozińskiego - tylko w Kinie Pod Baranami
od 25 kwietnia 2014 

(English info HERE)

25 kwietnia do repertuaru Kina Pod Baranami, jako jedynego kina w Krakowie, wchodzi Ojciec i syn, dokument Pawła Łozińskiego, nagrodzony Srebrnym Rogiem na ubiegłorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Film prezentowany będzie z angielskimi napisami.


OJCIEC I SYN | OJCIEC I SYN
reż. Paweł Łoziński, Polska 2013, 57'

Ojciec i syn to odważny autoeksperyment rodzinno-filmowy. Po latach robienia filmów dokumentalnych o innych ludziach, Paweł i Marcel Łozińscy skierowali kamery na samych siebie. Łączy ich nazwisko, wykonywany z pasją zawód, ale i silna, skomplikowana więź, pełna resentymentów i niedopowiedzeń. Dwaj wybitni dokumentaliści wyruszają samochodem w podróż po Europie. Dla ojca jest to powrót do miejsca urodzenia, dla syna - próba rozliczenia wspólnej przeszłości. Obaj próbują zarejestrować kamerą ten trudny dialog. W wyniku podróży powstały dwa filmy dokumentalne: Ojciec i syn w podróży Marcela Łozińskiego oraz Ojciec i syn Pawła Łozińskiego. Ten ostatni - na ekranach Kina Pod Baranami od 25 kwietnia.

Wsiadamy we dwóch, ojciec i syn, do starego campingowego busa i ruszamy przez Europę. Chcemy dojechać do Paryża, gdzie 70 lat temu urodził się ojciec. Obaj mamy ten sam zawód - robimy filmy dokumentalne. Robimy więc film drogi, którego jesteśmy reżyserami i bohaterami. Film z dwoma bohaterami o relacji ojciec-syn. Mamy ze sobą dwie kamery, każdy swoją, żeby szanse były równe. Umówiliśmy się, że możemy pytać siebie o wszystko, nie ma tematów tabu. To właściwie taki eksperyment filmowo-psychologiczny, który nazwaliśmy „psychobusem”. Żaden z nas nie wiedział dokąd nas ta podróż zaprowadzi - mówi rodzinno-filmowym przedsięwzięciu Paweł Łoziński.

Kariera dokumentu Pawła Łozińskiego rozpoczęła się na Krakowskim Festiwalu Filmowym, kiedy w maju ubiegłego roku zdobył Srebrny Róg. Jury Międzynarodowego Konkursu Dokumentalnego swoją decyzję o przyznaniu tego wyróżnienia uzasadniało w następujący sposób: Czy wykonywanie tego samego zawodu przez ojca i syna jest przekleństwem czy błogosławieństwem? Czy można wykorzystać film by załagodzić ten i inne problemy rodzinne? Dwóch słynnych filmowców, ojciec i syn, wyrusza w podróż, poszukując odpowiedzi na te i inne pytania. Ich umiejętności filmowe, narzędzie w ich dłoniach oraz rozciągająca się przed nimi droga - źródło inspiracji. Wynikiem jest wyjątkowy eksperyment kinowy oraz świadectwo wzajemnej miłości trwającej pomimo skomplikowanych relacji. Sukces powtórzył się w czerwcu, kiedy film wygrywał konkurs dokumentalny na festiwalu w Moskwie. Ojciec i syn zdobył również nagrody w Łagowie, Łodzi, Mińsku i Teheranie.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum