kpb

Dojrzałe kino - Papusza (seanse o 11.00 i 11.15)



Kino Pod Baranami zaprasza wszystkich Dojrzałych Widzów na cykl seansów DOJRZAŁEGO KINA.

Dojrzałe Kino w Kinie Pod Baranami jest wydarzeniem dobrze znanym w krakowskim środowisku Seniorów. Co środę przed południem prezentujemy najlepsze spośród premierowych filmów. Gospodarzem spotkania jest red. Maria Malatyńska, która zachęca widzów do uważnego oglądania filmu krótkim wstępem, a po seansie prowadzi zawsze ciekawą dyskusję. Dojrzałe Kino to także spotkanie towarzyskie przy kawie, herbacie i ciasteczkach.

Dojrzałe kino, jak dojrzałe wino - to pełnia smaku!

Strona Dojrzałego Kina: www.dojrzalekino.pl
prowadzona przez uczestników cyklu Dojrzałe Kino!

Projekcji filmu tradycyjnie towarzyszyć będzie rozmowa przy kawie i herbacie.

Bilety dla seniorów: tylko 12 zł





środa, 20 listopada 2013, godz. 11.00
UWAGA: drugi seans o godz. 11.15

PAPUSZA | PAPUSZA
reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, Polska 2013, 134’

Gdynia Film Festival 2013: najlepsza drugoplanowa rola męska - Zbigniew Waleryś, najlepsza muzyka - Jan Kanty Pawluśkiewicz, najlepsza charakteryzacja
Nagroda Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą
MFF w Karlowych Warach 2013: Specjalne Wyróżnienie Jury
MFF w Valladolid 2013: nagroda za reżyserię, Nagroda Jury Młodzieżowego, nagroda za najlepszą rolę męską - Zbigniew Waleryś

Najnowszy film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, twórców Mojego Nikifora i Placu Zbawiciela, to oparta na faktach dramatyczna historia Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze.

To też historia spotkania poetów: Jerzy Ficowski dostrzegł jej wielki talent, zachęcił, aby zapisywała swoje utwory, i przetłumaczył je na język polski. W 1956 roku ukazał się pierwszy tomik poezji Bronisławy Wajs zatytułowany "Pieśni Papuszy". Nie byłoby to możliwe bez wstawiennictwa i pomocy trzeciego poety - Juliana Tuwima. "Gila" Papuszy (tak poetka nazywała swoje wiersze) trwale wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską duszę. Papusza błyskawicznie stała się literacką sensacją. Na Papuszę spadły jednak gromy potępienia ze strony romskiej społeczności, została oskarzona przez starszyznę o zdradę języka i przekazanie romskich tajemnic.

W rolach głównych: Jowita Budnik (Plac Zbawiciela), Antoni Pawlicki (Z odzysku, Czas honoru) jako Ficowski i nagrodzony w Gdyni za swoja rolę męża Papuszy Zbigniew Waleryś.

Papusza to pierwszy polski film w języku romskim. Film zachwyca urodą wysmakowanych, czarno-białych zdjęć Krzysztofa Ptaka i Wojciecha Staronia. Muzykę napisał Jan Kanty Pawluśkiewicz.

„Po projekcji długo nie mogłam dojść do siebie. Papusza jest dziełem niezwykłym, które wdziera się w podświadomość, wciąga bez reszty, nie pozwala na wystawianie łatwych cenzurek.” Barbara Hollender, „Rzeczpospolita”

„Krzysztof Ptak i Wojciech Staroń dali filmowi jedne z najbardziej spektakularnych czarno-białych zdjęć ostatnich lat” Dan Fainaru, Screen Daily




Partnerzy:

   

   
     
       
Bookmark and Share

archiwum