kpb

W służbie mroku - pokaz specjalny & debata


W SŁUŻBIE MROKU - UDZIAŁ LEKARZY I PSYCHOLOGÓW W TORTURACH „WOJNY Z TERRORYZMEM”
- pokaz specjalny & debata

czwartek, 25 kwietnia 2013, godz. 18.30


W czwartek, 25 kwietnia w Kinie Pod Baranami odbędzie się pokaz specjalny filmu dokumentalnego W służbie mroku - udział lekarzy i psychologów w torturach „wojny z terroryzmem” (Doctors of the Dark Side). Film opowiada o roli amerykańskich lekarzy w przygotowaniu tortur stosowanych wobec ludzi uwięzionych w wyniku działań militarnych prowadzonych przez USA i sojuszników po ataku na World Trade Center w roku 2001. 

Gościem pokazu będzie autorka filmu, psycholog kliniczny, pani Dr Martha Davis.

Po projekcji zapraszamy na debatę, w której udział weźmie między innymi Dr Martha Davis oraz profesor Zdzisław Ryn, psychiatra, który zajmował sie ofiarami obozów nazistowskich i opublikował wiele prac naukowych na ten temat, były ambasador RP w Chile i Argentynie.

Pokaz organizowany we współpracy z polską edycją Le Monde diplomatique, krakowskim wydawnictwem medycznym Medycyna Praktyczna i Krytyką Polityczną.


BILETY:
14 zł (normalny)
12 zł (ulgowy)


W SŁUŻBIE MROKU. UDZIAŁ LEKARZY I PSYCHOLOGÓW W TORTURACH ‘WOJNY Z TERRORYZMEM’ | DOCTORS OF THE DARK SIDE
reż. Martha Davis, USA 2011, 75’Powszechnie znane są koszmarne zdjęcia tortur z więzienia Abu Ghraib w Iraku. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w archipelagu tajnych więzień CIA rozmieszczonych na całym świecie, zapewne także w Polsce, obchodzono się z więźniami w podobny sposób. Jeszcze mniej osób wie, że lekarze i psycholodzy odegrali kluczową rolę w przygotowaniu i przeprowadzaniu tortur.

Film nie epatuje makabrycznymi scenami. Są one wyłącznie inscenizowane w sposób o wiele łagodniejszy niż ich wersja rzeczywista. W dokumencie głos zabierają działacze praw człowieka, uświadamiając widzom ciemną stronę „wojny z terroryzmem”.

W filmie występują m.in. amerykański prawnik Ramzi Kassem, profesor uniwersytetu CUNY w Nowym Jorku, który broni więźniów w Guantanamo i Bagramie, wojskowy major Eric Montalvo, naświetlający sprawę jednego z nieletnich chłopców więzionych w Guantanamo, Nathaniel Raymond, były pracownik amerykańskiej organizacji Physicians for Human Rights oraz inni amerykańscy eksperci wojskowi i cywilni. Narratorem jest Mercedes Ruehl, aktorka, zdobywczyni Oscara za rolę drugoplanową w filmie Fisher King.


* * *

„... jeden z największych skandali w historii amerykańskiej etyki lekarskiej.”
Nathaniel Raymond,

American Association of Physicians for Human Rights (Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Na Rzecz Praw Człowieka)


* * *

“Niezwykle cenny film.”
Robert Jay Lifton,

amerykański psychiatra, autor pracy Nazistowscy lekarze: medycyna zabijania i psychologia ludobójstwa


TRAILER:

Bookmark and Share

archiwum