kpb

Edukatorzy - Filmowa Majówka w Kinie Pod Baranami: Imagine

FILMOWA MAJÓWKA W KINIE POD BARANAMI - IMAGINE

poniedziałek, 29 kwietnia 2013, godz. 9.00


Zapraszamy uczniów gimnazjów oraz szkół średnich do Kina Pod Baranami na drugie spotkanie cyklu EDUKATORZY, który w marcu zainaugurowaliśmy filmem Baczyński.

Chcemy co jakiś czas proponować Państwu premierowy, wartościowy film, wybrany z naszego bieżącego repertuaru, który intryguje, zachęca do myślenia, wychowuje.

Każdy seans z cyklu EDUKATORZY poprzedzimy krótkim wprowadzeniem w tematykę filmu, a po projekcji - spierajmy się i kłóćmy, czyli zapraszamy młodzież do nieograniczonej dyskusji.


Tym razem - 29.04 w poniedziałek - zapraszamy na FILMOWĄ MAJÓWKĘ z Imagine Andrzeja Jakimowskiego.

Seans Imagine poprzedzi pokaz fragmentu filmu z audiodeskrypcją - werbalnym opisem treści wizualnych, czyli tzw. „drugim lektorem”, który opisuje osobom niewidomym to, co się dzieje na ekranie. Uczniowie z zamkniętymi oczami będą mogli doświadczyć „oglądania” filmu bez jego „widzenia”.

Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z naszym gościem, Panią Anną Jankowską z Fundacji Siódmy Zmysł, która opowie o sytuacji osób niewidomych w Polsce oraz jak to jest być niewidomym kinomanem. Celem rozmowy jest pomoc w przełamywaniu stereotypów i lęków związanych z kontaktem z osobami niewidzącymi.

Podczas spotkania rozlosujemy wśród młodzieży czasopismo „EKRANy”, w którym ukazał się wywiad z niewidomym miłośnikiem kina, Pawłem Orabczukiem, relacjonującym Festiwal Kultury i Sztuki dla Niewidomych w Płocku.


Specjalna cena biletu - tylko 13 zł.
Opiekunowie grup uczestniczą w spotkaniu nieodpłatnie.

Dla wszystkich - słodycze.


Informacje i zgłoszenia
:
Amelia Wichowicz
tel. 604 708 839
mail: amelia@kinopodbaranami.pl


Zapisy przyjmujemy do dnia poprzedzającego seans, czyli 28.04.2013 (niedziela).


IMAGINE | IMAGINE
reż. Andrzej Jakimowski, Polska/Francja/Wielka Brytania/Portugalia 2012, 105’

Długo oczekiwany film Jakimowskiego, jednego z najzdolniejszych i najbardziej docenianych za granicą polskich reżyserów, opowiada o Ianie (Edward Hogg), charyzmatycznym instruktorze niewidomych, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni. Jego kontrowersyjne metody przyjmowane są przez podopiecznych początkowo z nieufnością, a potem z rosnącym entuzjazmem. Tymczasem największe zainteresowanie nauczyciela wzbudza piękna, zamknięta w sobie Ewa (Alexandra Maria Lara). Za sprawą niekonwencjonalnych wskazówek i ponadzmysłowej wrażliwości Iana, Ewa przezwycięży lęk i spróbuje samodzielnie postawić pierwsze kroki poza kliniką. Wkrótce przekona się, że w życiu każdy akt odwagi rodzi ryzyko, bez którego nie sposób poznać smaku wolności.

„By przybliżyć nam świat osób niewidomych, reżyser wielokrotnie powstrzymuje się przed pokazaniem tego, czego nie mogą zobaczyć sami bohaterowie. Stawia nas tym samym w ich sytuacji.” Jakub Popielecki, Filmweb

Bookmark and Share

archiwum